Řeka Otava.

Řeka Otava. | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Lidé ze Sudoměře zachránili peřeje na Otavě. Elektrárna tu nebude

  • 1
Obyvatelé Sudoměře na Strakonicku zachránili před zkázou kus řeky Otavy. Přesvědčili totiž zastupitele města, aby neprodávali pozemek podnikateli, který chtěl u jednoho z nejhezčích míst na řece postavit vodní elektrárnu. Podali kvůli tomu celkem 45 námitek.

V místech, kde chtěl podnikatel elektrárnu stavět, jsou jedny z nejkrásnějších peřejí na celém toku Otavy. Vodní elektrárny přitom teď v Česku vznikají jedna za druhou - na Otavě se plánuje i u jezu ve Štěkni na Strakonicku.

Elektrárnu u Sudoměře chtěl postavit podnikatel Robert Turinský, který podobné zařízení provozuje v Písku a v Zátaví na Písecku. Teď chtěl skoupit další pozemky podél Otavy v Sudoměři nedaleko Čejetic.

Udělal však chybu, když jako první oslovil majitele soukromého pozemku Janu a Josefa Hrdinovy, jejichž parcelu potřeboval, aby mohl vybudovat náhon elektrárny. "Nejprve nám tvrdil, že by udělat kanál pro vodáky. To nám přišlo divné, tak jsme se začali o investici zajímat. Když jsme se dozvěděli, že by tam měla vyrůst elektrárna, byli jsme proti. Chodí se tam koupat všichni ze Sudoměře a okolí. Kdybychom to prodali, a zničili tak peřeje, nemohl bych ani klidně umřít. Ne všechno je na prodej," říká Josef Hrdina.

Nabídku podnikatele odmítl s tím, že ani kdyby mu za jeho osm tisíc metrů čtverečních nabízel půl milionu korun, tak neprodá. A okamžitě začal proti stavbě spolu s dalšími sousedy bojovat.

Pro prodej pozemku byl jen jediný zastupitel

Turinský se však nechtěl vzdát, protože sousední pozemky už získal. A tak zjistil, že by mohl náhon k elektrárně vést přes obecní pozemek. Zastupitelé mu v první chvíli vyšli vstříc a vypsali záměr na prodej pozemku o výměře 13,5 tisíce metrů čtverečních.

"Chtěl bych využít energetický potenciál řeky. Obavy lidí, že bych vzal veškerou vodu z řečiště, jsou liché, protože podle zákona musí určitý průtok zůstat. Tady by zůstalo pět až šest kubíků za vteřinu," argumentoval na zasedání zastupitelstva Turinský a nabídl, že by elektrárna stála přes léto, kdy se lidé chodí koupat.

Místní však podnikateli nevěří, že by investoval do projektu, a pak nechtěl mít elektrárnu v provozu celý rok. Osm z devíti zastupitelů Čejetic, pod které Sudoměř spadá, pak raději ustoupilo.

Zastupitelé nechtěli jít proti lidem, kteří proti elektrárně podali 45 námitek. Nenašli navíc ani jednoho obyvatele, který by s elektrárnou souhlasil. Pro prodej pozemku byl nakonec pouze jediný zastupitel a tak jej město neschválilo.