Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z okna uvidí jen zeď. Tak staví v Budějovicích firma Radka Ťoupala

  9:13aktualizováno  9:13
Část obyvatel budějovické čtvrti Suché Vrbné bojuje proti stavbě šestipatrového domu. Hodně převyšuje okolní zástavbu, jednomu domu může narušit i statiku. Investor říká, že se nyní snaží budovu, kde by mělo být asi 40 bytů, zmenšit.

Josef Jelínek přijde o výhled z balkonu. Nový dům bude mnohem vyšší než ten současný. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nahradit starý dům ve velmi špatném stavu novým, který nabídne bydlení mnoha rodinám. Na první pohled bohulibý plán. V Suchém Vrbném, části Českých Budějovic, si to však lidé rozhodně nemyslí.

Naopak, hodně se obávají stavby přibližně dvacetimetrové budovy se čtyřmi desítkami bytů a garážemi. Do tamní zástavby podle místních vůbec nepatří, jedna z rodin se bojí narušení statiky svého domu a další by pak z okna či balkonu koukali do zdi nebo zmíněných garáží.

Stížnosti na Ťoupala

U Smuteční vrby
Majitelé 11 bytů v domě U Smuteční vrby nedaleko Stromovky si stěžovali, že je společnost Ťoupal reality neupozornila na to, že jim před okny vyroste šest metrů vysoká plechová hala, čímž se měla výrazně snížit cena jejich bytů.

Půdní byt v ulici Dr. Tůmy
Žena si koupila v roce 2007 za 1,3 milionu korun půdní byt v ulici Dr. Tůmy v Českých Budějovicích. Po několika měsících se jí začaly propadat podlahy a praskat zdi, a musela se na dlouhé měsíce odstěhovat. Radek Ťoupal pochybení zásadně odmítl. Přetížení v bytě podle něj vzniklo vystavěním obezdívky lednice a zděného vnitřního schodiště na žádost klientky mimo kupní smlouvu.

Nejvíce ohroženi jsou manželé Hlavinkovi, kteří už 23 let žijí v Dobrovodské ulici jen kousek nad Suchovrbenským náměstím. Na místě Stanislav Hlavinka ukazuje, že jejich domov má přímo sousedit s plánovanou stavbou.

Přímo je v tomto případě hodně přiléhavé. Objekt by začínal v podstatě hned na hranicích pozemku, tedy takřka na dosah ruky od zahrady a domu Hlavinkových. "Před lety se hovořilo pouze o kompletní rekonstrukci stávajícího objektu. To už ale delší dobu neplatí. V plánu je demolice a stavba velkého bytového domu. S tím se přece nemůžeme smířit. Nechceme se dívat do garáží a rozloučit se se sluncem," říká rozhodně Hlavinka.

Příprava už však došla poměrně daleko. Na konci roku investor požádal o rozhodnutí o umístění stavby bytového domu. "Protože stavební úřad shledal naši žádost neúplnou, řízení přerušil a sdělil, co máme ještě doplnit," upozornil podnikatel a bývalý známý hokejista Radek Ťoupal, který chce v místě stavět. S místními už se osobně setkal, ale jednání zatím ke shodě rozhodně nevedla.

Jeden z hlavních problémů podle tamních obyvatel začal už v minulosti, kdy pro lokalitu zastupitelé schválili změnu územního plánu. Z individuálního bydlení se v tu chvíli stalo kolektivní, což byla první věc, která umožnila podobnou stavbu uskutečnit.

Upozorňuje na to další z obyvatelů Josef Jelínek. "Je neuvěřitelné, jak mohlo být na takový dům vydáno už tolik kladných stanovisek. Budeme se ovšem bránit všemi možnými prostředky," zdůraznil Jelínek a upozornil, že již podávali stížnost na magistrát a také přidali námitky, které budou muset úředníci řešit a případně zahrnout k zapracování do studie.

K tomu Radek Ťoupal dodal, že už se snaží projekčně stavbu zmenšit. "Dům rozhodně nemůže ovlivnit sousedy z Dobrovodské ulice, protože o slunce a výhled vůbec nepřijdou. Náš dům bude v linii ještě užší než jejich," uvedl. Hlavinkovi však tvrdí, že pokud bude mezi jejich domem a základovou jámou 110 centimetrů, bude to mít vliv na jejich dům.

"Vždyť oni tady počítají vzdálenosti od zdi našeho domu a vůbec nepočítají s tím, že z nich ještě vystupují balkony. To je směšné," upozorňuje Josef Jelínek. K dobru přidává i zajímavost, jak byli pozváni na veřejné jednání, ale datum na pozvánce neseděl a opravenou na poslední chvíli rozvážel zaměstnanec magistrátu.

O problému se hovořilo i na dubnovém jednání zastupitelů. Do kritiky úředníků se pustila radní Eva Hajerová a tvrdila, že odbor územního plánování uvedl zastupitele v omyl, čímž v konečném důsledku znehodnotí bydlení tamních obyvatel.

Na to okamžitě reagovala náměstkyně Ivana Popelová, že pokud má radní důkazy, ať koná, jak má, a neočerňuje zaměstnance magistrátu, kteří podle ní postupovali správně.

"V tuto chvíli opravdu nic není uzavřené, pouze to, že prošla změna územního plánu," doplnila Popelová a upozornila, že tamní obyvatelé ještě dostanou možnost vyjádřit se ke stavbě například při procesu přípravy projektové dokumentace či žádosti o stavební povolení. Ti samozřejmě využijí všech možností, aby se jim podařilo stavbu v současné podobě zastavit.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

Najdete na iDNES.cz