Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z okna uvidí jen zeď. Tak staví v Budějovicích firma Radka Ťoupala

  9:13aktualizováno  9:13
Část obyvatel budějovické čtvrti Suché Vrbné bojuje proti stavbě šestipatrového domu. Hodně převyšuje okolní zástavbu, jednomu domu může narušit i statiku. Investor říká, že se nyní snaží budovu, kde by mělo být asi 40 bytů, zmenšit.

Josef Jelínek přijde o výhled z balkonu. Nový dům bude mnohem vyšší než ten současný. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nahradit starý dům ve velmi špatném stavu novým, který nabídne bydlení mnoha rodinám. Na první pohled bohulibý plán. V Suchém Vrbném, části Českých Budějovic, si to však lidé rozhodně nemyslí.

Naopak, hodně se obávají stavby přibližně dvacetimetrové budovy se čtyřmi desítkami bytů a garážemi. Do tamní zástavby podle místních vůbec nepatří, jedna z rodin se bojí narušení statiky svého domu a další by pak z okna či balkonu koukali do zdi nebo zmíněných garáží.

Stížnosti na Ťoupala

U Smuteční vrby
Majitelé 11 bytů v domě U Smuteční vrby nedaleko Stromovky si stěžovali, že je společnost Ťoupal reality neupozornila na to, že jim před okny vyroste šest metrů vysoká plechová hala, čímž se měla výrazně snížit cena jejich bytů.

Půdní byt v ulici Dr. Tůmy
Žena si koupila v roce 2007 za 1,3 milionu korun půdní byt v ulici Dr. Tůmy v Českých Budějovicích. Po několika měsících se jí začaly propadat podlahy a praskat zdi, a musela se na dlouhé měsíce odstěhovat. Radek Ťoupal pochybení zásadně odmítl. Přetížení v bytě podle něj vzniklo vystavěním obezdívky lednice a zděného vnitřního schodiště na žádost klientky mimo kupní smlouvu.

Nejvíce ohroženi jsou manželé Hlavinkovi, kteří už 23 let žijí v Dobrovodské ulici jen kousek nad Suchovrbenským náměstím. Na místě Stanislav Hlavinka ukazuje, že jejich domov má přímo sousedit s plánovanou stavbou.

Přímo je v tomto případě hodně přiléhavé. Objekt by začínal v podstatě hned na hranicích pozemku, tedy takřka na dosah ruky od zahrady a domu Hlavinkových. "Před lety se hovořilo pouze o kompletní rekonstrukci stávajícího objektu. To už ale delší dobu neplatí. V plánu je demolice a stavba velkého bytového domu. S tím se přece nemůžeme smířit. Nechceme se dívat do garáží a rozloučit se se sluncem," říká rozhodně Hlavinka.

Příprava už však došla poměrně daleko. Na konci roku investor požádal o rozhodnutí o umístění stavby bytového domu. "Protože stavební úřad shledal naši žádost neúplnou, řízení přerušil a sdělil, co máme ještě doplnit," upozornil podnikatel a bývalý známý hokejista Radek Ťoupal, který chce v místě stavět. S místními už se osobně setkal, ale jednání zatím ke shodě rozhodně nevedla.

Jeden z hlavních problémů podle tamních obyvatel začal už v minulosti, kdy pro lokalitu zastupitelé schválili změnu územního plánu. Z individuálního bydlení se v tu chvíli stalo kolektivní, což byla první věc, která umožnila podobnou stavbu uskutečnit.

Upozorňuje na to další z obyvatelů Josef Jelínek. "Je neuvěřitelné, jak mohlo být na takový dům vydáno už tolik kladných stanovisek. Budeme se ovšem bránit všemi možnými prostředky," zdůraznil Jelínek a upozornil, že již podávali stížnost na magistrát a také přidali námitky, které budou muset úředníci řešit a případně zahrnout k zapracování do studie.

K tomu Radek Ťoupal dodal, že už se snaží projekčně stavbu zmenšit. "Dům rozhodně nemůže ovlivnit sousedy z Dobrovodské ulice, protože o slunce a výhled vůbec nepřijdou. Náš dům bude v linii ještě užší než jejich," uvedl. Hlavinkovi však tvrdí, že pokud bude mezi jejich domem a základovou jámou 110 centimetrů, bude to mít vliv na jejich dům.

"Vždyť oni tady počítají vzdálenosti od zdi našeho domu a vůbec nepočítají s tím, že z nich ještě vystupují balkony. To je směšné," upozorňuje Josef Jelínek. K dobru přidává i zajímavost, jak byli pozváni na veřejné jednání, ale datum na pozvánce neseděl a opravenou na poslední chvíli rozvážel zaměstnanec magistrátu.

O problému se hovořilo i na dubnovém jednání zastupitelů. Do kritiky úředníků se pustila radní Eva Hajerová a tvrdila, že odbor územního plánování uvedl zastupitele v omyl, čímž v konečném důsledku znehodnotí bydlení tamních obyvatel.

Na to okamžitě reagovala náměstkyně Ivana Popelová, že pokud má radní důkazy, ať koná, jak má, a neočerňuje zaměstnance magistrátu, kteří podle ní postupovali správně.

"V tuto chvíli opravdu nic není uzavřené, pouze to, že prošla změna územního plánu," doplnila Popelová a upozornila, že tamní obyvatelé ještě dostanou možnost vyjádřit se ke stavbě například při procesu přípravy projektové dokumentace či žádosti o stavební povolení. Ti samozřejmě využijí všech možností, aby se jim podařilo stavbu v současné podobě zastavit.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Pejskaři z celé země venčili v Prachaticích, podpořili týrané štěně

Zhruba 200 lidí se v úterý po 17. hodině sešlo v Prachaticích k hromadnému...

Přes dvě stovky lidí a asi stovka jejich psích společníků ze všech koutů Česka se odpoledne sešli na prachatickém...

Soud zamítl stížnost spolku, potvrdil pokutu za pochod na Šumavě

Pro turisty je cesta Luzenským údolím k přechodu Modrý sloup zavřená.

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost spolku Otevřená Šumava. Definitivně tak potvrdil pokutu 100 tisíc korun...

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Najdete na iDNES.cz