Lišovští přišli o čtyři přechody pro chodce, teď kličkují mezi auty

  16:57aktualizováno  16:57
O čtyři přechody pro chodce přišli lidé v jihočeském Lišově, kudy vede hlavní výpadovka z Českých Budějovic na Třeboň. Zebry nechal zrušit českobudějovický magistrát spolu se zástupci kraje a to paradoxně kvůli bezpečnosti. Lišovským ale přechody chybí a lidé, kteří volají po obchvatu města, tu teď kličkují mezi auty.

Přejít hlavní silnici v Lišově, to je ve všedních dnech nadlidský úkol. Komunikace je totiž hlavním tahem z Českých Budějovic na Třeboň. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jen v úseku od učiliště k benzinové pumpě, což je asi 400 metrů, teď není přechod ani jeden. Lišovští přitom ještě donedávna využívali celkem osm přechodů.

Obchvat v nedohlednu

Obchvat, který by z Lišova odvedl dopravu, se plánuje už desítky let. Dokonce na něj stát vyčlenil peníze. Teď se ale ukazuje, že se téměř jedna miliarda korun zřejmě propadla do země. Nikdo ji nemá, nikdo neví, kde je nebo jestli se použila na něco jiného (více čtěte zde).

"Teď se mi přechází špatně. Zůstaly tady jen ty hlavní přechody. Zebra mi chybí hlavně u spořitelny. Na Lišov, který je taková nudle, je jich opravdu málo," zlobí se maminka Žaneta Chmelová.

Že Lišovským přechody chybí, se přesvědčila i MF DNES. Novináři téměř hodinu sledovali chodce u obecního úřadu. Ti, místo toho, aby došli na nový a moderní přechod, kličkovali na dvouproudové silnici mezi auty nebo přecházeli po už neexistujících zebrách. Například žena s kočárkem měla velké štěstí, že ji nesmetlo projíždějící auto.

O zrušení přechodů rozhodl Magistrát Českých Budějovic a zástupci kraje. Prý v rámci bezpečnosti. Policisté jejich opatření podpořili.

"Důvodem byla bezpečnost silničního provozu. Tam, kde byly dva přechody blízko sebe, se prostě udělal jeden, který odpovídá dnešním normám. Jen jeden přechod z osmi zmizel úplně. Navrhl to odborný projektant," řekl Jaroslav Mráz z odboru dopravy budějovického magistrátu.

Nové přechody budou lépe vidět v noci

Nové přechody mají podle něj speciální nasvícení. Budou lépe vidět i v noci, před všemi jsou varovná blikací světla i měřiče rychlosti. Zebry jsou navíc bezbariérové a vhodné i pro nevidomé.

"Délka přechodů se zmenšila z devíti metrů na sedm. Nové, takzvané záhyby umožnily, aby chodci lépe viděli do silnice," doplnil Mráz.

Staré přechody se takzvaně vygumovaly. Řidiči by je totiž mohli kvůli nedostatečnému osvětlení snadno přehlédnout. "Já souhlasím s tím, že přechodů by mohlo být na třídě 5. května více, ale nové zebry jsou dobře značené a nemohli jsme za nimi nechat ty staré neosvětlené. Na nich by řidič chodce snadno přehlédl, " říká starosta Lišova Jiří Švec a slibuje, že další nové přechody by se měly objevit minimálně do dvou let.  Zatím se na ně shání peníze. Čtyři bezpečnější zebry totiž stály milion korun.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Slevy na jízdném v MHD stojí České Budějovice 20 milionů ročně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Vyšší náklady na provoz dopravního podniku v Českých Budějovicích mohou zpomalit růst platů zaměstnanců. Město dá firmě...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Lišov chce postavit dům pro seniory, nabídne 105 lůžek

Nový domov pro seniory Anavita v Plzni

Zatímco dnes se musí senioři ze čtyřtisícového Lišova na Českobudějovicku stěhovat do zařízení v širokém okolí, v...

Najdete na iDNES.cz