Vladimír Hollý, Bronislav Dolejší a Roman Bedřich Kaněk (zleva) se svými...

Vladimír Hollý, Bronislav Dolejší a Roman Bedřich Kaněk (zleva) se svými obhájci před českobudějovickým soudem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Za uloupení 33 milionů z bezpečnostní agentury dostali muži 10 let

  • 1
Tři muži obžalovaní z přepadení pobočky bezpečnostní agentury v Českých Budějovicích v roce 2007 si vyslechli rozsudek. Všechny tři poslal soudce na 10 let do vězení se zvýšenou ostrahou, propadnutí věcí, které měly s útokem souvislost. K verdiktu se obžalovaní ani státní zástupce nevyjádřili a nechali si lhůtu na odvolání.

Loupež se odehrála 29. prosince 2007. Tři ozbrojení muži v maskách tehdy přepadli bezpečnostní agenturu G4S v areálu bývalé českobudějovické smaltovny, zranili jednoho hlídače a prchli policejní hlídce v autech Audi Q7 a terénním Land Roveru.

Tři podezřelé zatkli policisté až v roce 2013. V době, kdy se podle obžaloby chystali na další přepadení, tentokrát v Hradci Králové. Bezpečnostní agentura tu hlídala takzvané dotační boxy s penězi. Vzápětí muže zadržela zásahová jednotka.

Při domovních prohlídkách na Jihlavsku a Pelhřimovsku u nich policisté našli střelné zbraně s ostrými náboji, peníze různé měny a u jednoho z nich zlaté šperky a cihly. Také ukryté vozy Audi a Land Rover, které jsou podle videozáznamu z přepadení typově shodné s auty lupičů. V garážích měli i prázdné obaly podobné krabicím od uloupených peněz. Ty se u nich nenašly. U Kaněka navíc objevili letenku do Jižní Ameriky.

„Zjišťovali jsme také jejich pohyby peněz. Utráceli víc, než mohli vydělat,“ podotkl soudce Ondřej Vítů. Mezi dalšími důkazy byla i rozlámaná část plastové lišty ze dveří vozu Land Rover, kterou policisté našli na místě loupeže. Byla z auta jednoho z obžalovaných.

U soudu všichni vinu popírali a obviňovali policisty z nátlaku. „Policisté jen sbírali standardním postupem informace. Obhajoba vylíčila konspiraci, která se spíš hodí do špionážních románů,“ odmítl tuto verzi Vítů.

Bronislavu Dolejšímu, Vladimíru Hollému a Romanu Bedřichovi Kaněkovi, který zůstal jako jediný ve vazbě, hrozilo za organizovanou loupež až 15 let vězení.