Sjezdovky na Kališti poškodí zdroje pitné vody, zlobí se Frymburští

  12:18aktualizováno  12:18
Ve Frymburku schvalují změnu územního plánu, která umožní vytvořit na kopci Kaliště lyžařské středisko. Tím by došlo k propojení se Skiareálem Lipno. Místní jsou ale proti. Bojí se poškození zdroje pitné vody.

Nad Frymburkem by mohl vyrůst velký lyžařský areál, ale místní jsou proti. Na svazích vrchu Kaliště jsou prý zdroje pitné vody pro Frymburk. | foto: Repro MAFRA

Část obyvatel Frymburka se postavilo proti záměru stavět lanovky a sjezdovky na kopci u obce. Podle nich by došlo k nenávratnému poškození zdroje pitné vody. Na svazích jsou prameny, které zásobují vrty.

Proti lyžování na Kališti vznikla petice, kterou podepsalo už více než 220 místních. Ve Frymburku žije celkem 1 300 lidí. V pátek dopoledne na veřejné projednání návrhu územního plánu dorazilo asi třicet lidí, kteří dali vedení městysu jasně najevo, že lyžařský areál odmítají.

Členové občanského sdružení Šumava ne na prodej v lokalitě napočítali kolem třiceti vodních zdrojů, které by z velké části trasy sjezdovek a vleků protínaly. "To území je velice významné. Bez něj ztratíme soběstačnost ve zdroji pitné vody," upozornil člen sdružení František Frantál.

Místním se nelíbí ani nový návrh

Emoce budí územní plán od loňského podzimu. Tehdy schvalovalo zastupitelstvo jeho změnu. Její součástí byl i lyžařský areál na Kališti. Jenže občané se postavili proti.

Zastupitelé ale územní plán schválit museli, a tak místním slíbili, že následně vytvoří zcela novou změnu, která se bude týkat jen oblasti plánovaného areálu. S tím, že prostor pro lyžaře zmenší. "Provedli jsme zásadní redukci ploch, je to v řádech desítek procent," vysvětlil frymburský starosta Oto Řezáč.

Problém je ovšem v tom, že vymezené prostory se pouze konkretizovaly. Místo velkých vykácených ploch jsou v návrhu 40 a 80metrové koridory pro sjezdovky a lanovky. "Počet plánovaných sjezdovek zůstal stejný, naopak přibyla jedna lanovka. To přece není žádná redukce," poukázal Vladislav Smolka z občanského sdružení.

Nechceme sjezdovku u hřbitova

V novém návrhu se totiž rozšířily plochy pro rekreační využití u lyžařského vleku na Martě. Což je další věc, která se místním nelíbí. Sjezdovky by totiž obklopovaly hřbitov. "Ten by měl být v klidové zóně. Je to necitlivě umístěné," namítl Emil Krol.

Podle architekta Františka Pospíšila, který pro Frymburk zpracovává územní plány, se dá situace řešit. "To, že je to takhle namalované, neznamená, že tak přesně povede sjezdovka," upozornil s tím, že se trasa dá posunout od pietního místa.

"Celé je to nesmyslné! Kdo si takto nesmyslný megalomanský projekt vymyslel. Vždyť to nejsou kopce pro lyžaře. Počkejte, jaký bude zájem o lyžování na Martě, a pak projektujte takové blázince," zlobil se Bohuslav Tintěra.

Místní se také bojí, že lyžařský areál bude přínosem spíše pro Lipno, a ne pro Frymburk. A mají obavy, že případný rozvoj lyžování by znamenal následnou překotnou výstavbu. "Kapacita lyžařského areálu má být dva tisíce lidí za den. To je mnohem víc, než je ubytovací kapacita ve Frymburku. Takže ti lidé budou buď bydlet jinde, nebo se tu bude stavět. To je nepřijatelné," uvedl Smolka.

Podle starosty Řezáče budou zastupitelé respektovat vůli občanů. "Je to na nás, jaký rozsah stanovíme. Rozhodneme si o tom sami, ne investor," zdůraznil Řezáč.

Debaty se zúčastnil i architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000, který návrh lyžařského areálu vytvořil. "Vzešlo to ze společné diskuse Lipna a Frymburka. Bez ní by nebyla cyklostezka, kanalizace, plynofikace. A také propojení lyžování. Většinu těch věcí jsme naplnili, ale rozhodnutí je čistě na vás," řekl Krupauer.

Autor:

Nejčtenější

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Do třetice začíná boj o novou sportovní halu v Českých Budějovicích

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Sportovní kluby mají počítat s nájmy v současné sportovní hale do začátku května, pak by se měla bourat. Už třetí...

Barokní opera, američtí Take 6 i Lenka Filipová ozdobí letní Krumlov

Lenka Filipová

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov odtajnil program a zahájil předprodej vstupenek. Tahákem 28. ročníku je...

Domy v Krumlově ohrožovala zpustlá zahrada. Teď je zachráněna i s Paraplíčkem

Na území v Českém Krumlově mezi Kuchyňskou zahradou a zástavbou Rybářské ulice...

Unikátní Horská zahrada, která je součástí areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov, se dočkala...

Najdete na iDNES.cz