Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdovky na Kališti poškodí zdroje pitné vody, zlobí se Frymburští

  12:18aktualizováno  12:18
Ve Frymburku schvalují změnu územního plánu, která umožní vytvořit na kopci Kaliště lyžařské středisko. Tím by došlo k propojení se Skiareálem Lipno. Místní jsou ale proti. Bojí se poškození zdroje pitné vody.

Nad Frymburkem by mohl vyrůst velký lyžařský areál, ale místní jsou proti. Na svazích vrchu Kaliště jsou prý zdroje pitné vody pro Frymburk. | foto: Repro MAFRA

Část obyvatel Frymburka se postavilo proti záměru stavět lanovky a sjezdovky na kopci u obce. Podle nich by došlo k nenávratnému poškození zdroje pitné vody. Na svazích jsou prameny, které zásobují vrty.

Proti lyžování na Kališti vznikla petice, kterou podepsalo už více než 220 místních. Ve Frymburku žije celkem 1 300 lidí. V pátek dopoledne na veřejné projednání návrhu územního plánu dorazilo asi třicet lidí, kteří dali vedení městysu jasně najevo, že lyžařský areál odmítají.

Členové občanského sdružení Šumava ne na prodej v lokalitě napočítali kolem třiceti vodních zdrojů, které by z velké části trasy sjezdovek a vleků protínaly. "To území je velice významné. Bez něj ztratíme soběstačnost ve zdroji pitné vody," upozornil člen sdružení František Frantál.

Místním se nelíbí ani nový návrh

Emoce budí územní plán od loňského podzimu. Tehdy schvalovalo zastupitelstvo jeho změnu. Její součástí byl i lyžařský areál na Kališti. Jenže občané se postavili proti.

Zastupitelé ale územní plán schválit museli, a tak místním slíbili, že následně vytvoří zcela novou změnu, která se bude týkat jen oblasti plánovaného areálu. S tím, že prostor pro lyžaře zmenší. "Provedli jsme zásadní redukci ploch, je to v řádech desítek procent," vysvětlil frymburský starosta Oto Řezáč.

Problém je ovšem v tom, že vymezené prostory se pouze konkretizovaly. Místo velkých vykácených ploch jsou v návrhu 40 a 80metrové koridory pro sjezdovky a lanovky. "Počet plánovaných sjezdovek zůstal stejný, naopak přibyla jedna lanovka. To přece není žádná redukce," poukázal Vladislav Smolka z občanského sdružení.

Nechceme sjezdovku u hřbitova

V novém návrhu se totiž rozšířily plochy pro rekreační využití u lyžařského vleku na Martě. Což je další věc, která se místním nelíbí. Sjezdovky by totiž obklopovaly hřbitov. "Ten by měl být v klidové zóně. Je to necitlivě umístěné," namítl Emil Krol.

Podle architekta Františka Pospíšila, který pro Frymburk zpracovává územní plány, se dá situace řešit. "To, že je to takhle namalované, neznamená, že tak přesně povede sjezdovka," upozornil s tím, že se trasa dá posunout od pietního místa.

"Celé je to nesmyslné! Kdo si takto nesmyslný megalomanský projekt vymyslel. Vždyť to nejsou kopce pro lyžaře. Počkejte, jaký bude zájem o lyžování na Martě, a pak projektujte takové blázince," zlobil se Bohuslav Tintěra.

Místní se také bojí, že lyžařský areál bude přínosem spíše pro Lipno, a ne pro Frymburk. A mají obavy, že případný rozvoj lyžování by znamenal následnou překotnou výstavbu. "Kapacita lyžařského areálu má být dva tisíce lidí za den. To je mnohem víc, než je ubytovací kapacita ve Frymburku. Takže ti lidé budou buď bydlet jinde, nebo se tu bude stavět. To je nepřijatelné," uvedl Smolka.

Podle starosty Řezáče budou zastupitelé respektovat vůli občanů. "Je to na nás, jaký rozsah stanovíme. Rozhodneme si o tom sami, ne investor," zdůraznil Řezáč.

Debaty se zúčastnil i architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000, který návrh lyžařského areálu vytvořil. "Vzešlo to ze společné diskuse Lipna a Frymburka. Bez ní by nebyla cyklostezka, kanalizace, plynofikace. A také propojení lyžování. Většinu těch věcí jsme naplnili, ale rozhodnutí je čistě na vás," řekl Krupauer.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Mladý řidič jel příliš rychle. V převráceném autě se zranilo pět lidí

Dvacetiletý řidič vyjel při průjezdu zatáčkou ze silnice. Auto narazilo do...

Dvacetiletý šofér havaroval ve středu brzy ráno na Českobudějovicku. Zřejmě jel příliš rychle do zatáčky, auto vylétlo...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Najdete na iDNES.cz