Písek má studii, jak zmodernizovat lyžařský svah s umělým povrchem za městem....

Písek má studii, jak zmodernizovat lyžařský svah s umělým povrchem za městem. Zhruba na třetině sjezdovky jsou nyní nataženy speciální plastové rohože. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ožije sjezdovka z Discopříběhu? Vlek zatím stojí, ale Písek má studii

  • 8
Lyžařský svah s umělým povrchem v Písku potřebuje mnohamilionovou investici, aby ho mohla využívat i veřejnost. Studie na jeho úpravu počítá s rozšířením sjezdovky, novým vlekem, osvětlením i zasněžováním. Teď je potřeba sehnat peníze.

Sjezdovka v Písku si „zahrála“ ve filmu Discopříběh. Možná si vybavíte, jak hlavní hrdina Jirka bere svou lásku Evu na letní lyžovačku na svah s umělým povrchem. Snímek se natáčel v Plzni a oni jeli tramvají. Na lyže se ale postavili až na jihu Čech.

Dnes má 30 let starý areál na pravém břehu Otavy se zhruba 300 metrů dlouhou sjezdovkou dobu největší slávy za sebou. Je zastaralý a potřebuje mnohamilionovou investici.

V rámci možností se ho snaží udržovat v co nejlepším stavu Ski klub Písek, aby ho mohli využívat jeho členové. Lyžařský oddíl ale nemá peníze na větší úpravy svahu, který patří k nejprudším kopcům s umělým povrchem v republice.

„Potřebovali bychom zprovoznit vlek. To je ale nemyslitelné. Od města dostáváme peníze pouze na činnost. Nemohu spustit vlek, který neodpovídá normám,“ vysvětluje situaci předseda Ski klubu Písek Marek Hrabák.

Nový vlek i dětské hřiště

Nadějí pro sportovce je teď studie na revitalizaci svahu, kterou nechalo zpracovat město Písek. „Pro modernizaci se nabízejí dvě základní varianty řešení s různou ekonomickou náročností,“ popisuje její výsledek místostarosta Písku Josef Knot.

V obou případech jsou naplánované velké změny, které počítají s úpravami a rozšířením sjezdovky, výstavbou vleku a dětského lyžařského hřiště s pohyblivým kobercem. Studie zahrnuje technické zasněžování, osvětlení svahu a nová parkovací místa.

Rozdíl je například v objektu poskytujícím zázemí lyžařům. První varianta počítá s jeho opravou a částečnou modernizací, druhá s výstavbou zcela nového.

Areál by fungoval od září do března. „Na podzim by se lyžovalo na umělém povrchu, v zimě na technickém a přírodním sněhu. V plánu je i večerní lyžování,“ doplňuje místostarosta Knot.

Samotní sportovci by přestavbu uvítali. „Mohli bychom areál například předat firmě, která by ho spravovala. Využíval by ho klub i veřejnost. Vlastními prostředky na údržbu nestačíme. Město nám hradí například cesťáky nebo startovné členů, kteří jezdí po republice na závody,“ vyjmenoval Marek Hrabák.

Dodává, že radnice sice vypisuje granty, ale ani ty na větší úpravy nestačí. „Dá se za ně třeba opravit plot a podobně. Jenže vlek by vyšel na půl milionu korun,“ upozorňuje předseda lyžařského klubu.

Roli teď sehrají peníze. „Modernizace vyjde na několik desítek milionů korun. Proto bude potřeba najít i další zdroje financování, například dotace,“ naznačil místostarosta Knot.