Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo lesa postaví hotel. Za obchod s pozemky teď soudí starostu Lipna

  15:52aktualizováno  15:52
Je to hodně velkolepý projekt. Podle něj má v nově vznikajícím centru Lipna nad Vltavou vyrůst luxusní hotel s 200 lůžky. Na pozemcích, za jejichž údajně nevýhodný prodej je nyní souzen starosta Zdeněk Zídek. Stavba má nahradit les vedle akvaparku.

Vše se točí kolem pozemku u břehu Lipenské přehrady, na kterém nyní roste les. Hned vedle stojí akvapark. Pokácet se má 230 stromů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

MF DNES zjistila, že proměnu provází dvě jména: Miloše Kratochvíla, podnikatele a majitele investorské firmy Conduco, a architekta Martina Krupauera z českobudějovického Atelieru 8000.

Developer Kratochvíl investoval v Lipně prostřednictvím svých společností stovky milionů. I díky němu je dnes malá vesnička u přehrady vyhledávanou turistickou destinací, a to jak v létě, tak v zimě.

Kratochvílův společník Krupauer pro Lipno od první poloviny 90. let kreslí územní plány. Oba se shodují, že k rozvoji nemohlo dojít bez osvíceného starosty Zídka. Jenže tato osvícenost podle policie zašla moc daleko a Zídek prý šel podnikateli až příliš na ruku.

"Wellness v Lipně chybí"

Navrhovaný hotel by podle architekta měl mít 110 pokojů a 220 lůžek. "Hotel je atypický tím, že má wellness a větší konferenční zázemí. To dnes v Lipně chybí," míní Krupauer.

I Kratochvíl tvrdí, že je to přesně to, co Lipno nyní potřebuje k dalšímu rozvoji. "Na jaře a na podzim je problém, jak sem dostat hosty. Chybí kongresový sál, není tu hala na školení nebo třeba na aerobik," poukazuje developer. Podle návrhu má hotel sídlit ve dvou budovách, přes pěší zónu má být multifunkční objekt se sály a vedle ještě velký apartmánový dům. U hlavní silnice vyroste i nové infocentrum.

Martin Krupauer z českobudějovického Atelieru 8000 kreslí pro Lipno nad Vltavou...

Martin Krupauer z českobudějovického Atelieru 8000 kreslí pro Lipno nad Vltavou od devadesátých let územní plány.

Jak se soukromá společnost Conduco dostala k lukrativním pozemkům v Lipně? Skoupila restituční nároky, které dala obci, aby je směnila za pozemky.

Obec má více šancí pozemky od státu získat než soukromá společnost. Po směně Lipno část pozemků převedlo soukromé firmě a za obchod v budoucnu získá část veřejných prostranství.

"V roce 2004 jsme začali zvažovat nový územní plán. Ten starý byl zastaralý, umožňoval velké objemy budov a velkou zastavitelnost. Cítili jsme potřebu brzdit. Třemi cíli nového územního plánu bylo dotvořit centrum obce, spojení se Slupečnou a přístup k vodě. Všechno bylo v majetku státu. Jediná možnost byla nakoupit restituční pohledávky a uplatnit je," vysvětluje starosta Zdeněk Zídek před soudem, který jej viní, že obec prodala pozemky nevýhodně, a připravila se tak o 120 milionů.

Pozemek s lesem, kde má nyní vyrůst hotel, pak putoval "z ruky do ruky". Od společnosti Conduco ovládané Milošem Kratochvílem do jeho vlastního majetku a následně do jeho další společnosti Exceder Enterprise, kde je jediným akcionářem. Tyto firmy jsou pro další pochopení obchodu a spojitostí klíčové: firma Conduco stojí na Lipně i za lyžařským areálem nebo stezkou v korunách stromů.

Kratochvílův přítel Krupauer je ve firmě Conduco od roku 2003 dodnes jako předseda dozorčí rady a byl i jejím spoluvlastníkem. Zároveň od října 2004 figuroval v dozorčí radě další Kratochvílovy společnosti Exceder Enterprise, a to až do konce listopadu 2007.

Loni v létě doprovázeli starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek (vlevo) a...

Loni v létě doprovázeli starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek (vlevo) a podnikatel Miloš Kratochvíl prezidenta Václava Klause na nově otevřenou Stezku korunami stromů.

Toto datum je zásadní, v tomto roce uzavřela obec podle policie s Conducem nevýhodný obchod a Krupauer vytváří návrh nového územního plánu pro Lipno. Tedy klíčový dokument, jak se bude obec rozvíjet, kde se bude moci stavět, a kde nikoliv a v jaké míře.

V posledním, schváleném v březnu 2008 a dodnes platném územním plánu, došlo ke změně, která umožní vykácet les vedle akvaparku a postavit tam hotel.

"Je tady třeba takový hotel. Standardního ubytování je tu dostatek. Je to jiná klientela, která může přinést Lipnu další rozvoj," obhajuje obchod místostarosta Pavel Macák.

Když jej redaktoři MF DNES navštívili poprvé, tvrdil, že se územní plán dané lokality nezměnil a možnost stavět na ní je stále stejná. Když předložil starý územní plán, potvrdilo se, že před rokem 2008 byl na místě zamýšleného hotelu nakreslen les. "Drobet se to změnilo," přiznal Macák.

Les má padnout celý, celkem 230 stromů

Les, který patří Exceder Enterprise, má teď kvůli hotelu padnout celý. Celkově více než 230 stromů. Podle architekta Krupauera nemá les žádnou hodnotu a je to lipenský Sherwood. Jednu jeho polovinu vystřídá hotelový komplex, druhou park, který se do centra obce prý hodí víc.

"Vždycky jsme mysleli, že tam bude centrum a park. Územní plán se vyvíjí, je to proces, který ovlivňuje obec a architekt. Tvoří se diskusí obou. Obec má představy, já mám představy," vysvětluje Krupauer. Na přímý dotaz, kdo do diskuse přinesl návrh, aby se z lesa stalo zastavitelné území, řekl: "Byl to můj názor."

Bylo by divné, kdyby Krupauer hovořil jinak. O pár let později od změny územního plánu, v listopadu 2012, právě on nakreslil územní studii Lipno centrum, která místo lesa plánuje náměstíčko s cestou k vodě. Tvrdí, že o novém centru obce snil od 90. let.

Kratochvíl zase připomíná, že bez odvážných kroků by dnes nebylo Lipno plné turistických atrakcí, a to letních i zimních. "Přetvořit obec do stavu, ve kterém je dnes, to není střet zájmů, to je umění," míní Kratochvíl.

Otazníky také vyvolává to, že Exceder Enterprise nepočkal s plány na stavbu hotelu, než skončí soud se starostou Zídkem, který posvětí, či odsoudí samotný nákup pozemků a přeměnu územního plánu.

"Je to kontinuální proces. Není to jen o tomto pozemku. To máme všechno zastavit?" ptá se Kratochvíl. Podle něj stavba hotelu nebude v nejbližší době. Nejprve potřebuje stavební povolení, potom sehnat provozovatele a nakonec investora.

Obchod s pozemky s obcí považuje za naprosto legální. "Jsem bytostně přesvědčen, že jsme postupovali v mezích zákona, a to ne tak, abychom byli na hraně, ale s jistotou, že z toho nikdo nebude mít problémy."

I starosta Zídek tvrdí, že celý obchod byl v pořádku, a věří, že jej soud očistí.

"Podle žaloby jsem starosta, který úmyslně poškodil obec. To je, jako bych úmyslně ublížil svému bližnímu," připomíná Zídek s tím, že obec je pro něj jako člen rodiny, o kterého se vždy s největší péčí staral.

Své tvrzení dokládá na číslech. Za posledních 20 let, kdy v čele obce stojí, se majetek obce navýšil z 23 milionů na 480 milionů a vzniklo tam více než 700 pracovních míst. "Příjmová stránka rozpočtu obce v roce 1990 činila 360 tisíc korun, zatímco loni to bylo 43 milionů korun," uvádí Zídek.

Celou kauzu považuje stejně jako Kratochvíl za účelově vytvořenou. Ve spisu jsou podle Zídka nepravdy, lži, a dokonce prý i zfalšované dokumenty.

"Moji advokáti mi říkali, že je to hloupost a šlendrián, ale já tomu nechci věřit," naznačuje. Na dotaz MF DNES, kdo za tím stojí, ale neodpověděl. "Nechci o tom ani spekulovat," říká.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Budějovické centrum Piano má opět zpoždění. Otevření se odkládá

Administrativní centrum Piano vzniká u křižovatky Mánesovy a Lidické ulice v...

Na administrativní budově na rohu Mánesovy a Lidické ulice v Českých Budějovicích se stále pracuje. Hotová měla být v...

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Začíná sezona na zámcích. Červená Lhota se octne po staletích na suchu

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku.

V duchu šlechtické diplomacie se ponese letošní rok na jihočeských památkách. Návštěvníci se seznámí s Červenou Lhotou,...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR, 50 000Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz