V Plané nad Lužnicí už staví pro Madetu novou halu.

V Plané nad Lužnicí už staví pro Madetu novou halu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Madeta se přestěhuje z Veselí do Plané, vyjde to na 300 milionů korun

  • 12
Na konci tohoto roku začne přesun výroby mlékárenské firmy Madeta z Veselí nad Lužnicí do Plané. Tam se už staví nová hala, zaměstnancům z Veselí společnost nabídla možnost dojíždění kyvadlovou dopravou. Stěhování vyjde firmu na 300 milionů korun.

Největší tuzemský zpracovatel mléka postupně ukončí výrobu ve dvou závodech. První na řadě je výroba ve Veselí nad Lužnicí, která se už na konci tohoto roku začne stěhovat do Plané nad Lužnicí. Rok nato se přestěhuje závod z Pelhřimova na Vysočině. Ze šesti závodů tak po centralizaci zůstanou tři.

Letos do Plané přejde výroba Blaťáckého zlata, některé části tavírny a porcovny sýrů. Zbytek výroby by ve Veselí měl skončit do konce příštího roku. A Pelhřimov pak o rok později.

Generální ředitel a majitel v jedné osobě Milan Teplý odhaduje, že celkové náklady se vyšplhají na 300 milionů korun. V této částce je výstavba nové haly i nákup moderních technologií.

„Důvodem celé této operace jsou ekonomické výsledky. Pokud do každého závodu musíte investovat deset milionů ročně na údržbu, jsou to dost velké peníze,“ naznačil Milan Teplý.

Stanice zpracuje 800 tisíc litrů mléka denně

„Technologie je dnes velmi výkonná. V Plané nad Lužnicí jsme vybudovali pasterační stanici a ta zpracuje 800 tisíc litrů mléka denně. A my vykupujeme milion. Zařízení se přitom musí každý den čistit, proplachovat, louhovat - a to jsme dělali na šesti místech. Naším cílem jsou tři výrobní závody,“ dodal Teplý.

V budoucnu Madetě zůstanou výrobní závody jen v Plané, Jindřichově Hradci a v Krumlově. K tomu administrativní centrum v Českých Budějovicích. Provoz v Prachaticích byl uzavřen už před časem.

Současný provoz v Řípci u Veselí z několika hledisek už nevyhovuje. „V minulosti jsme tu dělali nákladnou modernizaci. Ale vzhledem ke stáří objektu tam jsou přetrvávající problémy s údržbou, izolací a zatékáním. Dnes je lepší mít sendvičové stavby, které mají přístupné energetické rozvody a celkově jsou modernější,“ popsal Teplý.

Madeta si objekt chce nechat a má s ním své záměry. Ovšem zatím je prozrazovat nechce.

Budou nabírat nové zaměstnance

Ve veselském závodě nyní pracuje 285 lidí. Těm Madeta nabídla možnost dojíždění do 19 kilometrů vzdáleného závodu v Plané. Počítá se, že firma zajistí kyvadlovou dopravu.

„Vím, že řada lidí ani za těchto podmínek dojíždět nechce. Pokud by všichni přešli, stejně budeme nabírat v Plané ještě navíc asi 15 lidí,“ řekl Teplý.

O to, aby z Veselí přešlo do Plané co nejvíc lidí, má Madeta velký zájem. Nábor nových zaměstnanců by totiž nebyl jednoduchý.

„Ve stejné lokalitě jako my působí další potravinářské provozy, takže se s nimi o zaměstnance v technických a dělnických profesích tak trochu přetahujeme. V té samé lokalitě navíc bude naše potřeba pracovní síly v příštích dvou letech růst v souvislosti s plánovanou centralizací výroby. Už v tuto chvíli ale nejsme sami schopni kapacity lidmi, kteří v oblasti žijí, naplnit,“ přiblížil personální ředitel Madety Pavel Buryánek.

V Plané nad Lužnicí se Madeta rozroste více než dvojnásobně. V současné chvíli tam pracuje 245 lidí.

Radost ze stěhování nemá starosta Veselí nad Lužnicí Ladislav Sýkora z hnutí Ano. „Je to pro nás samozřejmě negativní zpráva. Je to ztráta, protože tato výroba tu má dlouhou tradici,“ uvedl před časem pro MF DNES starosta Sýkora.

Odchod Madety z Veselí se dotkne například i studentů Střední odborné školy ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí. Ti mají už jedenáct let v závodě v Řípci praktickou výuku, při které se učili vyrábět různé druhy sýrů a mléčných výrobků.

„Pro příští školní rok máme výuku v Řípci zajištěnou. Poté bychom měli být už v Plané, kde má Madeta v plánu vybudovat školicí centrum pro praktickou výuku,“ poukázal ředitel školy Ladislav Honsa. „Provoz tam bude modernější, takže se těšíme,“ dodal.