Na diskusi v budějovickém Hotelu Budweis se sešli podnikatelé a politici. Na...

Na diskusi v budějovickém Hotelu Budweis se sešli podnikatelé a politici. Na snímku zleva jsou jednatel společnosti Bosch Václav Pixa, ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank a Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Musíme cílit na lidské zdroje a technologie, shodli se podnikatelé a politici

  • 1
Zvyšuje se počet obyvatel, roste průměrná mzda a rozvíjí se cestovní ruch. To jsou pozitiva, na nichž má stavět Jihočeský kraj. Shodli se na tom zástupci firem i obcí při diskusi pořádané mediální skupinou MAFRA. Největším problémem regionu je podle nich nedostatek pracovníků hlavně v technických profesích.

Jedním z hlavních témat setkání, na kterém účastníci probírali nezaměstnanost, podnikání, nové technologie i cestování, byla otázka Smart regionu, o němž mluvil první náměstek hejtmanky a místostarosta Písku Josef Knot.

„Urbanizace pokračuje a do roku 2050 by mělo 66 procent obyvatel žít ve městech. Na to budeme muset reagovat,“ vysvětlil na úvod Knot.

Města by si podle něj měla zvolit základní stavební pilíře. „V Písku jsme vybrali dopravu, energetiku nebo snižování emisí. Trpíme nedostatkem parkovacích ploch. Otázkou je, jak je udělat chytré. Parkoviště by měla být obsazená senzory tak, aby se řidič k volnému místu dostal co nejdříve,“ popsal Knot.

Zpětná data pak mají být stěžejní, protože s nimi mohou města dál pracovat, předpovídat časy největšího obsazení parkovišť a na základě toho řidiče a MHD efektivně navádět.

Kraj podle Knota pracuje na své strategii Smart regionu. Od roku 2015 se problematice věnuje komise a zpracovává různé podněty. Hlavními cíli jsou čistá mobilita (elektromobily) propojená se sousedními regiony, snižování energetické náročnosti krajských budov, doprava a sbírání dat.

Přibývá turistů z Asie

Vše by v budoucnu mělo přispět ke zkvalitnění života na jihu Čech. Už nyní statistiky vysílají několik pozitivních signálů.

„Dlouhodobě nám přibývá obyvatel a trvale převyšují přistěhovalí, což svědčí o atraktivitě kraje. Zasloužili se o to cizinci, pomáhá i přirozený přírůstek,“ hodnotil ekonom Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. Zároveň zmínil i pravidelný růst platů a s tím související snižování nezaměstnanosti.

Ale úbytek lidí bez práce nemusí být jen pozitivem, jak Rožumberský upozornil. Diskuse se totiž stočila k nedostatku pracovníků. Ti jsou potřeba, protože firmy v poslední době na jihu Čech často investují.

Patří mezi ně i společnost Bosch, která v krajském městě zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Dalších 150 až 170 přijímá každý rok. „Zaměstnance hledají všichni. My potřebujeme lidi, kteří rozumí novým technologií,“ zmínil Václav Pixa, jednatel firmy Robert Bosch.

Došlo i na stále probíranou otázku výuky technických oborů. Část debatujících byla skeptická, někteří situaci neviděli tak černě.

„Organizace v kraji se technické vzdělání snaží podpořit. Podle našich statistik zájem o obory stoupá,“ uvedl Vojtěch Stehel, prorektor pro komercializaci a tvůrčí činnost z Vysoké školy technické a ekonomické v Budějovicích.

Do diskuse o nedostatku lidí se přidal i šéf společnosti Viscofan Miloslav Kamiš. „Problém je globálnější. Jde o výzvu ke změně školského systému. Musíme si uvědomit, že bez dovážení lidí nemůžeme fungovat,“ řekl.

Podle některých odborníků se jižní Čechy příchodu zaměstnanců z ciziny nevyhnou. Předseda představenstva Koh-i-noor Vlastislav Bříza vyzval Jihočeský kraj, aby se na takový scénář připravil.

Jižní Čechy jsou na tom dobře z hlediska cestovního ruchu. Průměrná délka pobytu hostů odpovídá celorepublikovému průměru a zvyšuje se počet turistů, především pak těch z Asie. Trend bude i nadále pokračovat a rozvíjet se má také podnikání.

Zástupci firem i obcí si setkání pochvalovali. „Výměna informací je v pořádku. Já vítám, když si politici mohou sednout s podnikateli a přiblíží si svoje světy. Pro mě je nejlepší, když mohou všichni mluvit a navzájem se poslouchat. Snažíme se o to. Stěžejním bodem dnešní debaty byly pro mě lidské zdroje,“ hodnotil na závěr šéf Viscofanu Kamiš.