Rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka.

Rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První magisterský obor na VŠTE vychová odborníky na dopravu i nákup

  • 2
Nejmladší veřejná vysoká škola v Česku má svůj první magisterský obor. Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích nabídne dvouleté navazující studium logistických technologií.

V prvním školním roce by se novému oboru mělo věnovat 45 studentů prezenčně a stejný počet kombinovaně. V budoucnu by jich mohlo být 300.

VŠTE v Českých Budějovicích

Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) byla založena v roce 2006 a letos na ní působí čtyři tisíce studentů v pěti bakalářských oborech - strojírenství, technologie dopravy a přepravy, konstrukce staveb, ekonomika podniku a stavební management.

"Akreditování magisterského technického oboru je pro nás zásadní průlom. V budoucnu bychom chtěli získat další magisterské obory v oblasti strojírenství a stavitelství," řekl rektor VŠTE Marek Vochozka.

V jižních Čechách dosud žádná škola podobný obor nenabízí, přestože na trhu práce je nedostatek technicky vzdělaných lidí. "Zájem firem o pozice v logistice je obrovský. Tato místa jsou navíc dobře placená. Vycházeli jsme z požadavků firem, byli jsme v úzkém styku s podniky a asociacemi," uvedl vedoucí katedry dopravy a logistiky Rudolf Kampf.

VŠTE spolupracuje na novém oboru například s ČSAD Jihotrans, ČSAD Autobusy České Budějovice, Českými drahami, Dopravním podnikem města České Budějovice, Motorem Jikov nebo s logistickým centrem společnosti Bosch a řadou dalších podniků.

Kantory hledala škola na Slovensku i v Polsku

Absolvent nového oboru by se měl uplatnit na vedoucích pozicích v oblastech, jako je distribuce, skladování, zásobování, nákup, balení, manipulace, doprava a výroba.

"Naším cílem je vytvořit takového absolventa, který se může okamžitě zapojit na trhu práce. Po odborné stránce by neměl potřebovat žádné zaškolování, což pro firmy je velká úspora nákladů," dodal Kampf.

Škola klade v rámci tohoto oboru velký důraz na jazykovou vybavenost, vzhledem k poloze kraje si studenti kromě angličtiny budou moci vybrat i němčinu. Právě jazyky bývají u řady technicky vzdělaných absolventů velký problém.

Předměty nového oboru bude vyučovat pět profesorů, 16 docentů a několik odborných asistentů. Sehnat vyučující je přitom podle rektora Vochozky na akreditaci to nejtěžší.

"Ideální je publikačně aktivní profesor, který je ukotven ve škole. Problém je, že takových lidí je málo. Hledali jsme i na Slovensku a v Polsku," vysvětlil Vochozka.

Vědeckou práci v oblasti logistických technologií bude zajišťovat nová laboratoř, kterou škola letos začne stavět a příští rok dokončí. Celkem vyjde na 150 milionů korun. Věnovat se bude například vytváření softwaru pro řízení železniční, silniční a lodní dopravy i vedení skladů.