Majáles v Českých Budějovicích vrcholí. Městem se prohnal rej masek

  • 1
Mažoretky vzaly do rukou hůlky, konzervatoristky spustily první tóny Mozartovy Malé noční hudby a několikatisícový průvod masek se dal do pohybu. V pátek vrcholil v krajském městě festival Budějovický majáles.

Už před polednem se studenti z gymnázií a středních škol srocovali v parku Háječek. Dorazili v maskách indiánů, zombíků, rastafariánů, klaunů, kovbojů, trpaslíků nebo vojáků. Doplňovaly je alegorické vozy, na kterých se vezli uchazeči o titul Král majálesu.

Pískání, troubení a skandování zpestřovali hudebním doprovodem žáci z konzervatoře. „Hrajeme dechovku, klasiku i irské písně. Je to spontánní, vůbec jsme nezkoušeli,“ líčila Barbora Balounová ze šestého absolventského ročníku.

Jednotlivé školy měly i svérázné pokřiky. „My máme Lojzu, co máte vy?“ skandovali žáci z Českého reálného gymnázia a odkazovali tím na ředitele Aloise Bohůnka.

Po průchodu centrem Českých Budějovic dorazily masky na Sokolský ostrov, kde se volil Král majálesu. Potom vypukly koncerty kapel na velké venkovní scéně. Vystoupili například folkoví Kalle nebo čerstvý držitel ceny Apollo Adrian T. bell, bývalý zpěvák kapely The Prostitues. Vše zakončila afterparty v KD Gerbera.

Po celý týden nabídli organizátoři Budějovického majálesu přes 200 umělců na 30 scénách. V programu nejsou příliš známá jména, většinou zástupci alternativní scény, mladé talenty i budoucí hvězdy.

Budějovický majáles organizují studenti ve svém volném čase. Do rozpočtu jim přispívá město, Jihočeský kraj a desítky soukromých sponzorů. Festival každý rok navštěvuje přes deset tisíc lidí. V loňském roce organizátoři obdrželi cenu Nouvelle Prague za odvážnou alternativní dramaturgii.

„Tuto cenu bereme jako důkaz toho, že náš dramaturgický směr má smysl, a také jako určitý závazek, že z té cesty nesmíme sejít. Což je občas těžké, stojíte-li před možností pozvat některé známější interprety, a oslovit tím návštěvníky snáz,“ dodal hudební dramaturg Petr Pouzar.