Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Majiteli stavební firmy hrozí deset let vězení. Tvrdí, že mu šlo o život

  • 1
Dlouhý seznam věřitelů a zmatená obhajoba obžalovaného. První den líčení před budějovickým krajským soudem s majitelem stavební firmy ve Vimperku došlo na vyprávění o podivných poměrech v byznysu, kde létaly kulky.

Čtyřicetiletý Karel S., majitel vimperské firmy KStav, je obžalovaný z podvodu za více než 11 milionů korun. Své podnikání končící krachem vysvětloval v pondělí tak zmateně, že jeho zdravotní stav bude posuzovat psychiatr. Obžalovanému hrozí pět až deset let vězení.

Muž vystupující v bezvadném obleku čelí obžalobě, že v letech 2012 až 2013 objednával materiál a stavební práce, ale faktury neplatil, přičemž věděl, že z důvodu insolvence ani zaplatit nemůže.

Podle státní zástupkyně Marie Štěpkové dluží 29 firmám, například u Komerční banky si vzal skoro milionový úvěr.

„Nepovažuji nároky firem za oprávněné, necítím se vinen a obžalobě z podvodu nerozumím. Odvolávám se na článek o ochraně lidských práv a svobod ústavy, který říká, že nikdo nemůže být zbaven svobody za soukromé podnikání,“ prohlásil hned na úvod.

Senátu pak dlouze popisoval poměry ve své firmě zabývající se zateplováním domů. Líčil, že se jeho osobní problémy začaly kupit v roce 2010. Tehdy se dostal do konfliktu s brigádníkem ze Slovenska, který mu nutil koupi většího množství radioaktivní rtuti. Oznámil to na policii.

Kvůli rtuti volal ministra Radka Johna

„Řekl mi, abych si rtuť koupil, nebo mě zastřelí. Volal mi kvůli tomu tehdejší ministr vnitra Radek John a sjednal v pražské Rytířské ulici schůzku se mnou a s policisty z útvaru pro organizovaný zločin. Toho Slováka pak zatkla zásahová jednotka,“ tvrdil obžalovaný.

Další měsíce byl podle svých slov vydíraný od neznámých lidí, kteří po něm i stříleli. Vyhrožování a útoky přisuzuje tomu, že sponzoroval známého klavíristu v rámci jeho vystupování proti holokaustu. Ročně mu prý platil až 300 tisíc korun.

„V lednu 2013 jsem kvůli tomu opustil republiku a pobýval ve Španělsku a ve Francii. Žil jsem z úspor. Doma jsem se cítil ohrožený,“ zdůraznil.

Předseda senátu Michal Kubánek obžalovaného několikrát napomínal, že jeho příběh nekoresponduje s obžalobou. K vlastním skutkům se ale muž vyjadřoval jen stroze. Opakoval, že vyjmenovaní dodavatelé nesplnili závazky, a proto nemají na plné úhrady nárok.

Bývalý truhlář byl ve firmě jediným jednatelem a manažerem. V sezoně zaměstnával až deset lidí. V době jeho nepřítomnosti vedli firmu stavbyvedoucí a účetní. Ze zahraničí se vrátil koncem roku 2013 až po výzvě otce, který mu hlásil, že se o podnik zajímá policie.

Karel S. si ještě předtím, než soud vyhlásil na jeho zadluženou firmu konkurz, stihl postavit z hypotéky rodinný dům. Tvrdí, že dnes žije bez prostředků u přítelkyně, která ho živí. Občas si přivydělává brigádami, ale hlavně marodí, chodí k psychiatrovi a bere antidepresiva. Jako živnost ohlásil uměleckou činnost. Nabízí služby jako kytarista.

Soud pokračuje výslechy znalců a poškozených, kteří se hlásí o fakturované peníze.