Jindra Nazarská je obviněna z praní špinavých peněz. Malířka říká, že naletěla

Jindra Nazarská je obviněna z praní špinavých peněz. Malířka říká, že naletěla na inzerát švédské firmy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Malířka přespává před služebnou policie. Chce dokázat svoji nevinu

  • 11
Před vchodem do služebny okresního policejního ředitelství ve Strakonicích už dva týdny přespává sedmačtyřicetiletá malířka Jindra Nazarská. Ve spacáku, s dekou a malým polštářkem pod hlavu protestuje proti svému trestnímu stíhání. Tvrdí totiž, že se stala obětí podvodu.

Jindra Nazarská z Lčovic u Čkyně na Prachaticku loni brouzdala po internetu a našla nabídku švédské firmy, jak rychle vydělat peníze. Měsíčně tisícovku eur, tedy v přepočtu 25 tisíc korun. Návod na zbohatnutí byl jednoduchý: zřídit si účet, na který přijdou peníze a ty pak odeslat dál do ciziny. Právě za to pak člověk dostane provizi.

Problém je v tom, že jde o fígl podvodníků, kteří potřebují vyprat špinavé peníze. A právě z toho je nyní Nazarská obviněna. Kriminalisté čin, který spáchala, označují jako legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

"Chci dokázat, že nejsem podvodnice, ale oběť. Prostě jsem naletěla na inzerát stejně jako určitě spousta dalších lidí," říká Nazarská a odhodlaně dodává, že před policejní služebnou bude spát tak dlouho, dokud se její případ nevyřeší.

Ženě hrozí až osm let vězení

Malířka, která vystudovala pedagogickou fakultu a tři roky vyučovala na prvním stupni základní školy, než se dala na malování, policistům zatím nevadí.

"Je to způsob jejího protestu, na který má právo," říká strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Policie ženě umožňuje, aby používala toalety v jejím domě, strážci zákony s ní prohodí i pár slov. Malířka před služebnou tráví většinu dne, když nepotřebuje právě kvůli svému obvinění jít k soudu či za právníkem.

Podle kriminalistů jsou převody mezi účty v jednotlivých zemích jedním z nejběžnějších způsobů, jak vyprat peníze pocházející třeba z prodeje drog. "Je to nejsnazší způsob a lidí, kteří uvěří různým inzerátům a nabídkám, je stále ještě dost. Systém funguje jednoduše - peníze rozdělí na menší částky a ty pak pošlou na různé účty ve světě a lidé je zase přepošlou jinam," říká jeden z kriminalistů.

Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí Nazarské až osm let vězení. Rozhodující bude, zda jí kriminalisté prokážou, zda věděla, čeho se dopouští.