Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manželé Nuskovi oslavili kamennou svatbu. Jsou spolu předlouhých 65 let

  13:42aktualizováno  13:42
Zdeněk a Ludmila Nuskovi oslavili na českobudějovické radnici kamennou svatbu. A jejich rada pro ostatní páry? "Hlavní je nevzdat to hned, když se objeví první malé problémy."

Dvaaosmdesátiletá Ludmila Nusková a její o sedm let starší manžel Zdeněk oslavili kamennou svatbu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na divadelním představení přeskočila jiskra a rok nato se konala svatba. Slib věrnosti a lásky v dobrém i ve zlém si Ludmila a Zdeněk Nuskovi dali již před 65 lety a o své manželství od té doby svědomitě pečují. V sobotu oslavili takzvanou kamennou svatbu.

V obřadní síni českobudějovické radnice se sešla blízká rodina, aby oslavila významné výročí. Obnovení slibu se neobešlo bez slavnostní hudby, květin a přípitku. Téměř devadesátiletý ženich s o sedm let mladší nevěstou si vyměnili prsteny a zopakovali své sliby i novomanželský polibek.

Když poté nově oddaní manželé pózovali pro fotografku, na tváři ženicha zářil hrdý a hlavně šťastný úsměv a nevěsta neskrývala dojetí. Stejně tak i většina svatebčanů vytáhla kapesníky a sušila slzy. Pár prošel uličkou se stejným elánem a radostí ze slavnostního okamžiku jako před neuvěřitelnými 65 lety.

Jak spadla opona, dali se do řeči

Povinnou vojenskou službu prožil Jihočech Zdeněk Nuska v Zábřehu na Moravě. Vojáci tam hráli ochotnické divadlo a Nuska zrovna prodával vstupenky, když tehdy sedmnáctiletá Ludmila přišla na představení. Oba se shodují na svých pocitech z prvního setkání a svorně říkají, že přeskočila pověstná jiskra.

Hned jak spadla opona, dali se spolu do řeči. "Já jsem totiž byla drzá mladá holka. Když se mě ptal, jak se mi představení líbilo, odpověděla jsem, že bylo dobré, až na to, že on v něm nehrál," vzpomíná s úsměvem Ludmila Nusková.

Psali si tři dopisy týdně a po roce se 13. srpna 1948 vzali v kostele v Žamberku na Moravě. Nebyli jediní, kdo se tehdy zamiloval. Za mladé vojáky se tehdy provdalo ještě dalších šest děvčat ze Zábřehu, odkud Nusková pochází.

Zdeněk Nuska pracoval celý život jako ekonom v pivovarech, jeho manželka ve firmě Logarex vyrábějící pravítka. Dnes se snaží trávit hodně společných chvil venku a nejlépe si prý odpočinou u křížovek.

Společně vychovali dceru, dočkali se dvou vnoučat a už tří pravnoučat. Ti všichni se na obnovení manželských slibů přišli podívat a gratulovat. "S rodiči jsme často jezdili na výlety do přírody, vedli mě ke sportu a vůbec aktivnímu životu. Mám v nich určitě vzor. Přeju jim hlavně hodně štěstí a radosti," řekla dcera Dana Feslová.

Recept na šťastné manželství

To, že si manželský pár stojí už 65 let věrně po boku, označil i oddávající náměstek primátora Petr Podhola za zářný příklad sňatku z pravé lásky. Stejný názor vyjádřil i jejich vnuk.

"Je inspirativní vidět manželství, které vydrželo takhle dlouho. S babičkou a dědečkem jsem v dětství trávil hodně času a snažím se žít podle jejich vzoru," svěřil se vnuk Martin Fesl.

Po obnovení slibů manželé Nuskovi přiznali, že ne vždy je život ve svazku jednoduchý. Střídají se v něm podle nich radosti a starosti, tak to ale má být. A jejich rada pro ostatní páry zní docela jednoduše.

"Hlavní je nevzdat to hned, když se objeví první malé problémy. Nejdůležitější je tolerance a umění odpouštět," poradila Ludmila Nusková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz