Nejbezpečnějším policejním obvodem v kraji je Boršov nad Vltavou. "Máme akční...

Nejbezpečnějším policejním obvodem v kraji je Boršov nad Vltavou. "Máme akční policisty, kteří se snaží," poznamenal starosta obce na Budějovicku Jan Zeman. | foto: OÚ Boršov nad Vltavou

Nejbezpečněji je v Boršově nad Vltavou, ukázala mapa kriminality

  • 0
V Českých Budějovicích od začátku roku ukradli zloději kola za více než čtyři miliony korun. Z deseti se k majitelům vrátí maximálně dvě. I takové zajímavosti odhaluje mapa kriminality, kterou vytvořila organizace Otevřená společnost.

Rodina se bude stěhovat. Ví, kde má nejbližší obchod, kam budou chodit děti do školky, a teď už může také zjistit, jak velké riziko hrozí, že jim někdo ukradne auto nebo se vloupá do domu.

Lidé se nově přehledně a jednoduše dozvědí, jak bezpečný je život v místě, kde bydlí. Stačí vyhledat na internetu takzvanou mapu kriminality, kterou vytvořila organizace Otevřená společnost.

Jak si vede Jihočeský kraj? Stačí si otevřít webové stránky mapakriminality.cz a prohlédnout si, jak jsou na tom jednotlivá obvodní oddělení policie, jichž jsou v kraji bezmála čtyři desítky.

Jako nejbezpečnější místo k životu se v tomto ohledu ukazuje obvod Boršov nad Vltavou na Budějovicku. "Stránky jsem si prohlížel a samozřejmě taková čísla potěší. Jsou možná pozitivní i proto, že zde máme akční policisty, kteří se snaží," reagoval boršovský starosta Jan Zeman.

Mapa kriminality

Nejklidnější oddělení

obvodní oddělení           index krim.

1. Boršov nad Vltavou      99,0

2. Dačice                         120,3

3. Soběslav                      123,1

4. Bechyně                       128,7

5. Netolice                       129,2

 

Nejrizikovější oddělení

obvodní oddělení           index krim.

1. České Budějovice        468,8

2. Vodňany                       245,4

3. Lipno nad Vltavou        226,9

4. Strakonice                     224,5

5. Čimelice                        222,8

Dodal, že když se v obci něco stane, z úřadu navíc ihned rozesílají 280 e-mailů s aktuálními informacemi místním občanům.

Boršov je úspěšný z hlediska takzvaného indexu kriminality, který vypočítává počet trestných činů na tisíc obyvatel. Mapa jde však mnohem dál, a tak je možné například zjistit, že třeba v Bechyni se policistům mimořádně daří objasňovat případy - úspěšnost mají 70 procent, na většině míst je zhruba o 20 procent nižší.

Dále je možné si najít čísla k jednotlivým druhům trestných činů. Je tak třeba možné zjistit, že nejvíce případů spojených s drogami letos řešilo obvodní oddělení Písek, bylo jich 27, přičemž jsou však policisté velmi úspěšní v jejich odhalení, vyřešili 89 procent těchto trestných činů.

Právě s úspěšností je to mnohem horší například u krádeží kol. V Českých Budějovicích, které jsou krajskými rekordmany, od začátku roku ukradli zloději kola za více než čtyři miliony korun. Z deseti se k majitelům vrátí maximálně dvě.

Krajské město, respektive obvod České Budějovice, je na tom z hlediska indexu kriminality zdaleka nejhůř ze všech v jižních Čechách. Podle krajské policejní mluvčí Štěpánky Uhlířové je to logické, protože v centrech velkých měst je počet trestných činů vždy výrazně větší než v odlehlejších a méně obydlených obvodech.

Odhaluje to i samotná mapa. Celkově mají Budějovice z více než pěti set oddělení v Česku 40. nejvyšší index kriminality. Vedlejší čtvrti Suché Vrbné a Čtyři Dvory už spadají do republikového průměru.

Mapa kriminality vychází z dat, která pravidelně policie zveřejňuje na svých webových stránkách. "Policie sice údaje publikuje, ale dělá to způsobem, který je pro běžného uživatele téměř nepoužitelný," sdělil Michal Tošovský z organizace Otevřená společnost, která interaktivní mapu připravila a spravuje.

První verze vznikla už loni, ta nová je mnohem pestřejší. Kvůli obrovskému zájmu server ve středu dokonce zkolaboval. "Ty údaje jsou skvělé a velmi zajímavé. Takhle jsem se dozvěděl, že z hlediska čísel na tom Vimperk s bezpečností není vůbec špatně, přitom jsem si myslel spíše opak," hodnotil obyvatel šumavského města Tomáš Hovorka.

Podle Tošovského budou mít nyní lidé větší přehled o tom, co policie dělá, a uvidí také, co jim hrozí v okolí. Každý měsíc přibude až 200 tisíc nových údajů.