Marek Novák z Českých Budějovic uspěl v mezinárodní soutěži mladých vědců v USA.

Marek Novák z Českých Budějovic uspěl v mezinárodní soutěži mladých vědců v USA. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Student sestrojil malého domácího lékaře. S nápadem uspěl v USA

  • 3
Marek Novák může konečně oslavit úspěchy z posledních hektických dnů. Student budějovického Gymnázia Jírovcova si v neděli přivezl stříbrnou medaili ze světové soutěže mladých vědců Intel ISEF z Phoenixu v USA. V pondělí dostal za své výzkumy cenu Učené společnosti ČR a ve čtvrtek skládal maturitu.

"Ve Phoenixu to bylo opravdu něco výjimečného, co se člověku může stát jednou za život. Ve čtvrtek jsem maturoval za čtyři výborné. Určitě to všechno oslavím a za pár týdnů se zase vrátím k elektronice. Naskytlo se mi pár zajímavých projektů, na kterých bych se mohl podílet i s experty z USA," řekl krátce po složení poslední maturitní zkoušky Marek Novák.

Vysoký devatenáctiletý student v tmavém obleku s bílou košilí si teprve teď může pořádně vychutnat výsledky svého úsilí za poslední roky. Předtím, než mohl odletět na největší předvysokoškolskou vědeckou a technickou přehlídku na světě, nabíral systematicky pět let teoretické znalosti. A pak rok intenzivně pracoval ve své dílně a laboratoři na sestrojení dvou přístrojů, jež ocenili i nároční porotci v zámoří.

Student z Českých Velenic na Jindřichohradecku uspěl v konkurenci 1 600 středoškoláků ze 70 zemí. Na sobě i na dobrovolnících ochotně předváděl, co všechno jeho soustava přístrojů umí. Sestrojil v podstatě malého domácího lékaře - zařízení schopné monitorovat tělesnou teplotu, EKG a další parametry jako třeba okysličení krve. Přístroj by mohl pomoci včas varovat před srdečním selháním. Jeho výhodou je, že je malý - 15x10x6 centimetrů (přičemž má ještě funkční miniaturní prototyp 6x4x0,6 centimetru) i nízká pořizovací cena okolo 1 500 korun.

Navíc předvedl ještě zařízení schopné detekovat elektronické součástky vhodné pro recyklaci. "Na začátku jsem měl jen vizi spojení multimetru, osciloskopu a testeru součástek do jednoho přístroje. Časem se mi podařilo spojit dohromady 12 různých zařízení. Přihlásil jsem to do středoškolské odborné činnosti, úspěch jsem nečekal. Jenže nakonec jsem byl vybrán až takhle vysoko," popisuje student s přemýšlivým výrazem vědce.

Chtěl by být asistentem profesora na vysoké škole

Prestižní světová soutěž je mistrovská extratřída proti národním kolům, už jen samotná účast na ní je velkým oceněním. Pro Evropana je obrovský úspěch jakákoli cena a platí to i pro zemi, kterou soutěžící zastupuje.

"Šestice Čechů byla úžasná parta. Při vyhlašování naší kategorie jsme se drželi za ruce a potom, když už jsem slyšel akorát from České Budějovice, Czech republic, Marek Novák, tak jsem vyběhnul a běžel těch 50 metrů k pódiu. Atmosféra tam byla úžasná," líčí nadaný mladík.

Patří mezi univerzální studijní typy, které sají jako houba poznatky ze všech oborů. S nadhledem tvrdí, že u elektroniky je třeba prokousat se zdlouhavou teorií a potom to jde samo. Už před maturitou ho přijala ke studiu zvolená Fakulta elektrotechniky ČVUT.

"Za pár let bych se rád viděl jako asistent profesora na nějaké prestižní vysoké škole a přitom se věnoval výzkumu v oblasti elektroniky aplikované například do medicíny, nebo pracoval v nadnárodní společnosti jako šéf vývojového týmu," svěřil se.