Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mariánská kasárna hlásí: Otevřeno! Proměnila se v kulturní centrum

  9:57aktualizováno  9:57
Za třináct měsíců se budějovická Mariánská kasárna proměnila v Galerii Mariánská. Řemeslníkům se podařilo přestavět větší část strohého rozlehlého vojenského areálu na kulturní centrum, který hraje barvami. V září se otevře i jižní část slavné budovy.

Dříve tu byli vojáci, nyní obývají Mariánská kasárna umělecká díla. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Památkově chráněná budova s vysokými stropy a velkými ubikacemi, v nichž nocovali jako vojáci i Fráňa Šrámek, Jaroslav Hašek a Václav Havel, se díky  novému vybavení a pastelovým barvám překvapivě zútulnila.

„Je to naplnění ideální představy. Dům není zničený, je opravený, drží se tu kulturní tradice haškovská a havlovská a současně se to naplňuje životem. Jsem spokojený i s korektním památkovým řešením a přeju všem zainteresovaným, aby to fungovalo,“ řekl šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec při prohlídce druhého patra jižního křídla, které je zaplněné díly výtvarníků z cyklu Umění ve městě.

Mariánská kasárna

První budějovická kasárna vyrostla na rohu Pražské a Husovy třídy zásluhou právovárečných měšťanů v letech 1843 až 1844. Klasicistní budovu navrhl Josef Sandner. V roce 1874 byla postátněna a přejmenována na Mariánská kasárna podle blízkého sousoší Panny Marie Budějovické. Byl v nich 91. pěší pluk, v němž sloužil Fráňa Šrámek a za první světové války i Jaroslav Hašek. Nacházela se zde vojenská věznice, na dvoře se do roku 1901 popravovalo. V letech 1957 až 1959 zde absolvoval vojenskou službu i Václav Havel. Po roce 1989 zde byly obchody, služby i třídy gymnázia a objekt chátral. V roce 2005 se kasárna stala kulturní památkou.

Sochy však nejsou schované jen za dveřmi jednotlivých síní. Několik děl včetně koně výtvarnice Barbory Hapalové si můžete prohlédnout už na přístupové chodbě s klenutými stropy, housenky sochaře Kurta Gebauera zase vylézají z oken na fasádě do Husovy ulice.

„V kasárnách jsem nikdy výstavu nedělal a ještě v pondělí ráno jsem si říkal, že není možné, abychom to stihli do vernisáže připravit, protože tu ještě probíhaly i stavební úpravy. Ale povedlo se a z výsledku mám velkou radost,“ říká sochař Michal Trpák, který je organizátorem Umění ve městě.

„Výstavní prostory jsou tu krásné, velkorysé. Galerie má opravdu formát evropských velkoměst,“ ocenil.

Interiérová výstava k Umění ve městě, které předvádí sochy lidem přímo v budějovických ulicích, je první, ačkoli jde už o osmý ročník letní kulturní akce.

„Návštěvníci tu nahlédnou do ateliérů jednotlivých výtvarníků, kteří se představují ve městě. Není tu nic jen od Saši Koláčkové, která má většinu prací tak rozměrných, že je není možné instalovat v galerii,“ popsal Trpák.

Od září s kavárnou i recepcí

Kdyby vlastníka bývalých kasáren netlačil letní termín budějovické výstavy, rozlehlé jižní křídlo historické budovy by nechal pro veřejnost zavřené až do září. Ačkoli podle stavebního projektu už je obnova hotová, řemeslníci ještě potřebují čas na úpravy dalších výstavních síní a zázemí galerie.

Fotogalerie

„V plné parádě s novou recepcí, kavárnou a další velkou výstavou představíme lidem celé nové kulturní centrum začátkem září,“ slíbil Vít Kršul, zástupce vlastníka budovy, jímž je realitní kancelář LFIC. Celkové náklady na přestavbu si vyžádaly 97 milionů korun, necelou polovinu pokryl investor z evropských dotací.

Galerie Mariánská je otevřena od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin. Za plné vstupné zaplatíte 90 korun, zlevněné vyjde na polovic. Do výstavních prostor se dostanete novým vstupem z Husovy ulice, ale i vchodem z Mariánského náměstí nebo z ulice Jaroslava Haška přes parkoviště ve dvoře.

„Je to tady nesmírně příjemné, ale je důležité, aby také pomohlo město. Všude už zjistili, že tam, kde je kultura, se daří i ekonomice. Proto všechna rozumná města dělají kulturu, až se z nich kouří,“ zdůraznil sochař Kurt Gebauer.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Najdete na iDNES.cz