Lékařka Markéta Kastnerová

Lékařka Markéta Kastnerová | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Už při studiu medicíny se doktorka rozhodla, že nebude léčit chemií

  • 64
Markéta Kastnerová založila školu přírodní medicíny, vyučuje na pedagogické fakultě a provozuje homeopatickou poradnu. Aby vše zvládala, na rodičovskou dovolenou s rok a půl starým synem nastoupil manžel.

Homeopatika, vitaminy, bylinky. To je léčebný arzenál doktorky Markéty Kastnerové, která se už na studiích medicíny rozhodla, že nebude svým pacientům nabízet jen chemické pilulky.

A důvod? Tvrdí, že pokud i těžce nemocný člověk změní svůj životní styl, má šanci na uzdravení. Jen mu někdo musí správně poradit. Někdy stačí opravdu málo, jen je třeba se naučit poslouchat své tělo.

I proto založila spolu s Evou Trávníčkovou v roce 2009 v Českých Budějovicích Školu přírodní medicíny Kamarte, kde mohou zájemci získat vzdělání nejen v oboru přírodní medicíny, ale i v oblasti zdravého životního stylu a výživy. Poslední dva obory jsou už akreditované ministerstvem školství, přírodní medicína zatím o své oficiální uznání bojuje.

Děti léčí pomocí homeopatik

"Přednáším na pedagogické fakultě obor Výchova ke zdraví a posluchačům říkám, že naše zdraví ovlivňuje zdravotní péče, genetika, vlivy prostředí, které nás obklopuje, a životní styl. Ten podle vědecky podložených výzkumů se na tom, zda onemocníme, nebo ne, podílí dokonce až 60 procenty. To je přece neuvěřitelně vysoké číslo. Pokud na každé nachlazení bereme hrst chemických pilulek, rozhodně si neprospějeme. Přitom by stačilo zvýšit razantně příjem vitaminu C a přidat minerály, jako jsou vápník, hořčík a zinek," vysvětluje mladá žena, která věří síle přírodní medicíny víc, než je v západních zemích obvyklé.

Markéta Kastnerová (32 let)

V roce 2009 založila s Evou Trávníčkovou v Českých Budějovicích Školu přírodní medicíny Kamarte. V současné době na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity vyučuje obor Výchova ke zdraví. Sama vystudovala medicínu na Lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze, titul inženýrky získala na České zemědělské univerzitě na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, doktorandské studium absolvovala na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity a na zdejší Teologické fakultě dokončila rovněž bakalářské studium. Je i absolventkou České školy klasické homeopatie. Má soukromou homeopatickou poradnu a kvůli udržení kontaktu s oborem pracuje jednou týdně jako závodní lékařka. S manželem Pavlem žijí v Českých Budějovicích a mají tři děti - Magdalenu (5), Matěje (3) a Maxmiliána (1,5).

"Jako dítě jsem pilulky polykala také a maminka se mnou pochopitelně k dětskému lékaři chodila poměrně často. Své tři děti ale léčím jen pomocí homeopatik, vitaminů a podpůrně i bylinek a dosud žádný chemický lék neměly. Můj muž mě v tom velmi podporuje a ochotně se podrobuje mým léčebným postupům," líčí.

Provozuje homeopatickou poradnu, kam chodí často lidé, kterým od jejich problémů klasická medicína nepomohla a oni hledají jiné cesty.

"Přála bych vám vidět jejich radost, když jsem s léčbou úspěšná. Zjišťuji, že takových pacientů přibývá. Problém totiž vidím v tom, že západní lékař nebere nemocného jako celek. Léčí prostě jen tu část, která mu jako odborníkovi patří," říká Kastnerová a dodává, že lobby výrobců léků je zatím tak silná, že pacient musí změnu chtít sám.

"Už na fakultě jsem vnímala, že medicína často řeší nepodstatné věci a na ty podstatné zapomíná. Třeba zjistit původní příčinu toho, proč člověka bolí záda. Dnes se léčí především důsledky. A pacient a lékař se po dobrání léků diví, že se bolest zase vrací. I o tom je psychosomatika, které se věnuji. Popovídám si s tím člověkem, zeptám se nejen na léky, které bral, ale také na rodinu, zázemí, práci," vypráví.

Podle Kastnerové žijeme v hodně stresující době, právě proto může stres stát za řadou i závažných onemocnění. Jenže západní léčebné postupy na tohle prý zatím příliš neslyší. Lékař má přesně předepsané postupy, které musí dodržet. Jedině tak mu zdravotní pojišťovna vyplatí peníze.

"Jenže každý člověk je přece originál. Tady se nám ovšem ztratil, je jen číslo diagnózy a divíme se, že na něj nezabírá to, co pomohlo jinému," naznačuje mladá lékařka cestu, kterou by se mohlo zdravotnictví ubírat. Jenže podle ní není vůle.

Ona sama hledá další možnosti, studuje zahraniční vědecké postupy, které využívají alternativní léčbu, protože jí je jasné, že bez takové teoretické opory se jen těžko prosadí v medicínské oblasti. I proto vznikla Kamarte.

Pokud si myslíte, že škola získala název po nějaké východní bohyni zdraví, jste na omylu. Je spojením začátečních písmen jmen obou zakladatelek. Studium je víkendové. Výživoví poradci studují rok, poradci v oboru životního stylu dva a ti, kteří chtějí radit v oboru přírodní medicíny, studují roky tři. Letos bude otevřen i obor homeopatie.

"Ano, věnuji se své práci velmi intenzivně, ale také si plánuji odpočinek, protože ten je velmi důležitý, a z informací od pacientů vím, že právě ten dost zanedbávali. Máme chalupu kousek od Železné Rudy, jezdíme tam hodně často. Výhodou je, že na rodičovskou dovolenou nastoupil manžel, takže já se mohu věnovat naplno své práci. Těší mě, že stále více lékařů chápe, že klasická a přírodní medicína nesmí stát proti sobě, ale musí se navzájem doplňovat. To je cesta, která vede ke zdraví," konstatuje a dodává, že důležité je, aby ji přijal sám pacient.

"Vnitřní sílu k překonání nemoci musí totiž čerpat sám v sobě, tu mu žádná zázračná pilulka nenabídne," konstatuje Kastnerová.