Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na kontroly kotlů na tuhá paliva se netěší ani úředníci, uživatelé tápou

  • 6
Každý, kdo má kotel na tuhá paliva, by měl mít hotovou jeho kontrolu a revizní zprávu. Když se někomu bude zdát, že se z cizího komína kouří moc, a ještě to páchne, může od ledna vyslat do akce úředníky. Někteří lidé mají z novinky obavy.

Vytáhne z lidí další peníze, přidělá práci úředníkům, povede k posílání anonymů. Skoro jen samá negativa se snášejí na nutnost mít od 1. ledna 2017 platnou revizní zprávu na kotel na tuhá paliva.

Kontrola stojí od 500 do 1 500 korun a v Jihočeském kraji se dotýká tisíců domácností především v menších městech a obcích. V celé republice to dělá půl milionu kotlů. Už teď je jasné, že velká část lidí o povinnosti vůbec neví, nebo zapomněla. V případě odhalení jim po Novém roce může hrozit pokuta 20 tisíc korun.

Otázky a odpovědi spojené s revizí kotlů:

1. Jak zjistit výkon kotle?
Výkon kotle je uveden v kW, u starších kotlů v Kcal, a to na výrobním štítku, případně v návodu.
2. Kdo může provést kontrolu?
Kontrolu provádí proškolený technik. Najít je můžete v seznamu Asociace podniků topenářské techniky (http://aptt.cz/opravneni-ozo.php).
3. Týká se kontrola i nových kotlů?
Zajištění první kontroly kotle se týká všech kotlů, tedy i těch koupených třeba až v prosinci 2016.
4. Co se kontroluje?
Celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídicí jednotka, regulátor, havarijní termostat, podávací zařízení, sklad paliva a jaké palivo je spalováno.
5. Jak dlouho revize trvá?
Základní kontrola trvá přibližně hodinu.
6. Kolik revize stojí?
Cena je individuální a není zákonem stanovena. Pohybuje se mezi 500 až 1 500 korun za kotel a odvíjí se především od dojezdové vzdálenosti technika.
7. Jaká je platnost revize?
Kontrola se provádí každé dva roky.

„Nedávno nám dělal revizi kominík. Ten nás na tuhle změnu upozornil, takže jsme měli štěstí a rychle povolali kontrolu i na kotel. Jinak bychom si to asi neuvědomili,“ přiznala Eva Sládková z Prachatic.

Řada dalších možná nebude mít takové štěstí. Pak musí doufat, že na ně případná kontrola nepřijde. Situaci řeší už i jednotlivé obce. Pro občany například organizují hromadné revize nebo prostřednictvím rozhlasu a obecních zpravodajů zasílají nezbytné informace.

Revize kotlů na tuhá paliva byly nařízeny zákonem už v roce 2012. Podle něj musí být první kontrola nejpozději do 31. prosince 2016. Ale podobně jako je to s plošnými výměnami občanských či řidičských průkazů, i tady největší část obyvatel nechává vše na poslední chvíli.

Pověření úředníci však rozhodně s nástupem roku 2017 nevyrazí na kontroly do domů. Spíš mají z novinky obavy.

„Dvě zaměstnankyně byly na školení. Takže jsme připravení, ale jak bude vše fungovat po právní stránce? To ukáže až praxe. Určitě to bude nepříjemné jednání pro úředníky, pro které to bude znamenat i práci navíc,“ konstatoval Svatopluk Mika, vedoucí odboru ochrany životního prostředí českobudějovického magistrátu.

Narazil na zásadní věc, když vyzvaný člověk nedodá potvrzení o revizi. Úředníky totiž nemusí majitel nemovitosti vpustit na kontrolu svého domu. V takovém případě by nejspíš bylo nutné přivolat na pomoc státní policii.

„Doufám, že na něco podobného vůbec nedojde. Dosud jsme řešili případy s podezřením například na pálení plastů v kotli dvakrát až třikrát do roka,“ řekl Mika.

Firmy, které dělají revize kotlů, nestíhají

Změna se dotkne hlavně menších měst a vesnic, kde lidé více topí tuhými palivy. „Přijde mi, že to má za úkol jen vytahat z lidí další peníze. Není to příjemné ani z lidského hlediska, kdy mohou začít chodit různá udání, což může jen poškodit sousedské vztahy,“ uvažoval nad dalšími možnými dopady Vladimír Pešek, starosta Netolic na Prachaticku. Občany tam o změnách informují prostřednictvím internetových stránek a městského zpravodaje.

Podle zákona je nutné nechat provést revizi každé dva roky. Týká se to majitelů kotlů o příkonu 10 až 300 kW, které slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění. Protokol musí občané po 1. lednu 2017 v případě vyzvání předložit obecnímu úřadu s rozšířenou působností.

Pokud tak neučiní, vystavují se uložení pokuty 20 tisíc korun, v případě podnikající fyzické nebo právnické osoby hrozí pokuta dokonce až 50 tisíc korun.

Firmy, které v kraji provádějí revize a opravy kotlů, proto mají práce nad hlavu. „Zkoušeli jsme jich víc, ale do konce roku už nám revizi neudělají. Měli jsme se přihlásit tak o měsíc dříve. Snad z toho nebudeme mít problém,“ doufá majitelka rodinného domu z Týna nad Vltavou.

Obrovský nápor zákazníků potvrdil i Michal Koutník ze společnosti Boma Milevsko. „Zájem je tak veliký, že budeme muset s revizemi pokračovat i příští rok,“ sdělil. Kontrola podle něj trvá přibližně hodinu a účtují si 500 korun bez DPH plus dopravu. Ta se však většinou rozpočítává na více zákazníků najednou.

Ne vždy revize automaticky vydá potvrzení. Nejčastějším důvodem, proč se tak nestane, jsou nevyhovující emise. Problémy bývají i se špatným zapojením chladicího zařízení nebo nedostatečným přívodem vzduchu, ale i špatný stav komínu.