Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oslavy 750 let Českých Budějovic jsou ve skluzu, budou stát 14 milionů

  11:32aktualizováno  11:32
České Budějovice příští rok oslaví 750 let od založení, a tak na radnici připravují velkolepé oslavy, které potrvají několik měsíců a mají stát přibližně 14 milionů korun. Akce se však dostala do skluzu, a není čas ani na výběrové řízení na hlavního koordinátora.

Radek Doško je autorem loga, které bude provázet oslavy 750 let od založení Českých Budějovic. Doško vyučuje grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Už jen přibližně půl roku zbývá na přípravu oslav 750 let od založení Českých Budějovic. Zástupci města se rozhodli, že je pojmou velkolepě, potrvají několik měsíců a budou stát několik milionů korun.

Půl roku se může zdát jako dostatečná doba, ale není. Část radních si začíná uvědomovat, že se může schylovat k pořádnému problému. Přípravy jsou totiž ve značném skluzu. Město tak dokonce vynechalo výběrové řízení a koordinaci oslav se chystá zadat českobudějovické kreativní agentuře R51.

„Schválili jsme záměr zadání zakázky jednomu dodavateli. Jiný nám nebyl předložen. Čas kvapí, abychom stihli tak významné výročí řádně uspořádat, rozhodli jsme se návrh podpořit,“ konstatoval radní Tomáš Bouzek (TOP 09).

Dodal, že by bylo vhodné mít nějaké další alternativy agentur a firem pořádajících podobné akce, ale už nebylo možné na další návrhy čekat. Někteří radní nepřímo řekli, že hlavní podíl viny na zpoždění je na primátorovi Budějovic Juraji Thomovi (HOPB), který si vzal oslavy pod patronát. Ten je nyní na dovolené.

I náměstkyně primátora Ivana Popelová (HOPB) přiznala, že je z hlediska příprav už dokonce pět minut po dvanácté. „Ve výběru koordinátora ale problém nevidím. Dělali jsme otevřenou soutěž na celkový koncept oslav a vybrali dva vítězné návrhy. Jejich autoři Veronika Havlíková a Milan Pleva dostali slíbenou výhru, o roli hlavního koordinátora zájem neprojevili, proto by měla být manažerem projektu zmíněná agentura,“ vysvětlila Popelová.

Nejraději by byla, kdyby vše zajistili zaměstnanci magistrátu, ale na to podle ní nejsou v současné době volné kapacity. Lidé z radnice ale na oslavách budou spolupracovat. „Ještě jednou budeme hlasovat o uzavření spolupráce s Kreativní agenturou R51. Pak by to mělo být definitivní,“ zdůraznila Popelová.

Zástupkyně společnosti Dana Kalistová proto také nechtěla prozatím zacházet do podrobností. „Pokud to tak dopadne, budu hlavní koordinátorkou. Do přípravy se pak určitě zapojí mnoho lidí, kteří se nějak podílejí na kulturním dění v Budějovicích,“ podotkla.

V souvislosti s oslavami výročí se město nedostalo do prvních komplikací. Velkou kritiku sklidilo také vybrané logo, které má akci provázet, a rovněž i způsob samotného výběru v soutěži.

Pokud se nakonec vše podaří, čeká České Budějovice opravdu hodně zajímavého. „Měl by to být celoroční sled akcí, přičemž každý měsíc má své zastřešující téma. Místem konání nebude jen centrum města, ale i sídliště Vltava a Máj, areál Jihočeské univerzity Stromovka a další veřejné prostory,“ vyjmenoval už dříve primátor Thoma. 

Hlavní mají být tři největší akce, jednou z nich bude například březnová holografická show na náměstí Přemysla Otakara II.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz