Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město zaspalo s oslavami 750 let od založení Českých Budějovic

  8:56aktualizováno  8:56
Koncerty, divadlo, kostýmovaný průvod, možná ohňostroj. Českým Budějovicím je 750 let a hodlají slavit. V únoru upozorní na kulaté výročí billboardy, v březnu vydají pamětní minci. Co bude dál? Město zaspalo a zatím není poznat, že se na oslavy chystá.

Radek Doško je autorem loga, které bude provázet oslavy 750 let od založení Českých Budějovic. Doško vyučuje grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Taková šance se opakuje jen jednou za 50 let. Je to možnost, jak přilákat do města tisíce turistů a být vidět a slyšet po celé republice i za jejími hranicemi.

V Českých Budějovicích letos oslaví 750 let od založení města. Zatím to však není vůbec nikde vidět. Mnoho obyvatel přitom očekává velkolepé oslavy. Na radnici kvůli nim začalo s přípravami bývalé vedení už loni v lednu. Jenže po roce se ukazuje, že je hodně podcenilo. Až na logo oslav, mimochodem odborníky i veřejností kritizované, není připravené skoro nic.

Ještě na podzim přitom bývalá rada schválila vypsání soutěže na organizátora oslav, které měly stát přibližně 15 milionů korun. Záměr však vůbec nedotáhla do konce. „Výběrové řízení nakonec nebylo vypsáno. Jeho podmínky byly takové, že ho ani v takovém rozsahu vypsat nemohli,“ potvrdil současný primátor Jiří Svoboda, který si vzal přípravy oslav na starost.

K dispozici má například dva vítězné koncepty podoby oslav, které vzešly z jiné veřejné soutěže. Ani podle nich však nové vedení zřejmě nebude postupovat a začalo plánovat znovu od nuly.

Oslavy vypuknou 10. března

„V únoru se objeví první billboardy, které na významné výročí upozorní. V té době také zveřejníme další podrobnosti k programu,“ slíbil Svoboda. Minulý týden sestavil pracovní skupinu, která bude mít vše na starosti. Obavy z propadáku nemá, oslavy podle jeho slov nemohou být jiné než úspěšné.

A kdy skutečně vypuknou? Bude to 10. března, tedy přesně v den založení Českých Budějovic v roce 1265. „Termín mohu potvrdit. Už o den dříve bude pravděpodobně vernisáž výstavy pamětihodností zapůjčených z Pražského hradu,“ potvrdila zastupitelka Vladimíra Hrušková, která vede zmíněnou pracovní skupinu.

Do města se pravděpodobně dostanou kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie zakladatele Budějovic, krále Přemysla Otakara II. Klenoty byly v 1. polovině 17. století několik let uložené v budějovickém kostele svatého Mikuláše.

Už 4. března pak vydá k výročí založení města Česká národní banka (ČNB) pamětní minci. Její nominální hodnota bude 200 korun, její skutečná cena se bude mimo jiné odvíjet od ceny stříbra či nákladů na výrobu. Počet ražených mincí ČNB oznámí až den před vydáním.

„Mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Její hmotnost je 13 gramů,“ sdělila Kateřina Bartůšková, mluvčí ČNB.

Co se bude dít po březnových akcích, zatím není jasné. „Určitě se zapojí dopravní podnik i Jihočeské divadlo. Dále už jsem mluvil se zástupci výstaviště, Budějovického Budvaru či společnosti Koh-i-noor, která také oslaví výročí založení,“ vyjmenoval primátor Svoboda. Vše by podle něj mělo vrcholit v září.

„Už je pět minut po dvanácté. Ale stále je čas, aby se vše podařilo. Pokud bude to hlavní na podzim, tak je půl roku na přípravy dostatečná doba. Není nutné lákat do města nějakou zahraniční hvězdu. Je třeba program spojit s historií města, představit jeho nejslavnější období. To by mělo být ústředním tématem. Je to přímo magické výročí,“ domnívá se Lenka Střítecká, jednatelka agentury Art4promotion, která pořádá třeba festival Vltava žije.

Zdůraznila, že oslavy skrývají obrovský potenciál, jak přilákat do města turisty. „Není nutné slavit celý rok. Stačí jeden nebo dva velké multižánrové projekty pro všechny věkové skupiny,“ dodala.

Původně plánovaný rozpočet 15 milionů bude chtít město snížit. Pro srovnání, loňská Táborská setkání stála pět milionů, Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově necelé 4 miliony, hudební festival Mighty Sounds v Táboře více než 10 milionů a Mezinárodní hudební festival v Krumlově 43,7 milionu korun.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz