Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie České Budějovice

Českým Budějovicím chybějí strážníci, v osmnáctileté nováčky moc nevěří

  • 2
Jednodušší získávání městských policistů i méně časté přezkušování má přinést novela zákona o obecní policii, která bude platit od Nového roku. Města tak budou moci nabrat i osmnáctileté strážníky, ti ale nebudou mít moc pravomocí.

Věková hranice pro přijímání nových městských policistů se od ledna 2018 sníží z 21 na 18 let. Podle ministra vnitra Milana Chovance se tak vylepší personální situace strážníků napříč republikou.

Mladí lidé totiž o práci strážníka neprojevují zájem. Ve městech jich většinou několik chybí.

Například v Českých Budějovicích je aktuálně zaměstnáno 131 strážníků, velitel Vilém Vávra by si však představoval vyšší stav.

„Chybí nám osm strážníků. Ale v tomto odvětví panuje obrovská fluktuace. Chlapci od nás utečou k policii, protože tam je alespoň čeká výsluha,“ poukázal velitel českobudějovických strážníků na to, že městský policista není ve služebním poměru na rozdíl od státního. Vyrovná se tím ovšem situace strážníků a policistů, kteří do svých řad mohou přijímat osmnáctileté mladíky.

Změna věkové hranice pro přijetí podle Vávry s nábory nezahýbe. „Uchazeči mají nerealistické představy o nástupním platu a od toho se to odvíjí,“ myslí si.

Nástupní plat pro nového strážníka se pohybuje okolo 13 tisíc korun hrubého. Snížení věku pro přijetí by mělo nalákat novou krev, ale není úplně jasné, zda se stane tak mladý strážník vítaným pomocníkem. V 18 letech nemůže mít zbrojní průkaz ani oprávnění k řízení služebního auta s majákem.

„Maturitu stejně studenti obvykle skládají v 19 letech a bez ní nikoho přijmout nemůžeme. Také mám obavu z toho, že tak mladí lidé neprojdou u psychotestů. Nedávno jsme měli několik výběrových řízení a většina shořela právě na nich. Důležité je zvládnout i několikatýdenní nástupní kurz. Chce to určitou vyzrálost,“ oponuje proti novele táborský strážník Pavel Šimek, který pracuje u městské policie 15 let.

Náklady na strážníka: půl milionu

Nováček může maximálně se služebně starším kolegou dohlížet na parkování, dělat pochůzky v problémových lokalitách či zkoumat závady na dopravním značení. Uchazeče ovšem v Táboře vítají. Aktuálně zde působí 28 městských policistů, minimálně další tři hledají.

Plný stav mají v Písku, tam jich působí celkem 35, nábory tady aktuálně nejsou. Podobné je to v Prachaticích, kde nyní pracuje 15 strážníků, z toho tři jsou ženy. O profesi podle velitele Iva Novotného není zájem a hlásí se na pozice více žen než dříve. „Městská policie má preventivní charakter a takto asi lépe působí dvoumetrový muž než drobnější žena. Ale i ty u nás najdou svoje místo,“ vysvětlil Novotný.

Podle předsedy Asociace strážníků obecních a městských policií je personální situace v menších obcích lepší než ve městech. „Je také třeba počítat s tím, že řada prvních strážníků z 90. let postupně odchází do důchodu. Když srovnáte situaci ve větších městech, tak v Praze chybějí stovky strážníků. Novela nám pomůže, i když se reálně strážníci mohou u nás rekrutovat až v 19 letech poté, co udělají maturitu,“ zmínil Miroslav Stejskal.

Pro obce je navíc městská policie finančně náročná. V Budějovicích jsou náklady na jednoho strážníka půl milionu korun za rok. Rozpočet na městskou policii pro tento rok je 89 milionů korun.

Strážce zákona i městských vyhlášek ale potřebují i v menších obcích, které mají jen několik stovek obyvatel. Například v Pištíně si vypůjčují strážníky z Hluboké nad Vltavou. „Máme s Hlubokou uzavřenou veřejnoprávní smlouvu. Potřebujeme pomáhat se zklidněním dopravy v Češnovicích, kde je průtah silnice směrem na Písek, tam řidiči nedodržují předepsanou rychlost,“ vysvětlil starosta Pištína Jaroslav Havel.

Novela zavede od příštího roku také nižší frekvenci přezkušování strážníků. Doteď jej museli podstupovat jednou za tři roky, nově už jen jednou za pět let. Po čtvrtém opakování zkoušky by osvědčení strážníka bylo vydáno na dobu neurčitou.