Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné nevkusné přístavby. Rozvoj Krumlova budou hlídat dva architekti

  16:47aktualizováno  16:47
Českokrumlovská radnice obnoví útvar městského architekta. Bude dohlížet na to, aby město na seznamu UNESCO neztrácelo svou autentickou podobu, a ovlivňovat rozvoj Krumlova.

Hrad a zámek Český Krumlov letos láká na rozšíření expozic | foto: ČCCR - CzechTourism

Hned dva odborníky s architektonickým vzděláním chtějí přijmout českokrumlovští radní. Když vše půjde hladce, dočká se město vlastního útvaru městského architekta už na jaře.

„Bude to fungovat tak, že šéf městského odboru územního plánování a památkové péče bude připravovat všechny podklady pro návštěvy renomovaného architekta, který dostane město na starost. Takhle to mají třeba v Litomyšli a funguje to perfektně. Je to tam vidět i na nových stavbách, které do města dobře pasují,“ upřesnil krumlovský starosta Dalibor Carda.

Krumlov už po sametové revoluci vlastní městskou architektku měl, tato funkce ale nakonec na radnici skončila. Jenže čas ukazuje, že město se bez takového odborníka neobejde.

„Město jako Český Krumlov architekta potřebuje. Je v UNESCO a je tu plno věcí, které by měl rozhodovat kvalifikovaný odborník,“ podotkl krumlovský architekt a bývalý zastupitel Robin Schinko.

Nešťastná úprava břehů Vltavy i věž Kauflandu

Zámecký kastelán Pavel Slavko varuje, že kvůli současnému slabému dozoru odborníků Krumlov postupně ztrácí hodnoty, které ho vynesly na seznam architektonického dědictví UNESCO.

„Začíná to od drobností ve tvaru vikýře, barevnosti okénka, tvaru a krytiny střechy. A z těch větších chyb je to třeba naprosto nešťastná úprava obezdění břehů Vltavy nebo svítící věž Kauflandu, která znehodnocuje pohled na historické město,“ řekl Slavko. Vadí mu, že nevhodné zásahy už pociťují i návštěvníci samotného zámku při pohledu na město.

„Teď stojím u okna a vyhlídku na středověké centrum kazí prosklená předzahrádka z objemného materiálu, který nebyl tradiční. Nebo dostavba Jelení zahrady – z přírodní plochy, která je patrná už v jejím názvu, je krotký městský park,“ popisuje kastelán.

Proto je podle Slavka nejvyšší čas, aby na Český Krumlov začali dohlížet kreativní architekti, kteří budou chránit jeho autenticitu. Odborník musí dozorovat, navádět, radit, jak by mělo se postupovat při obnově památek i urbanistickém rozvoji města.

Radní dostanou na stůl složku s návrhem kompetencí městského architekta už za pár týdnů. „Musíme svést diskusi o tom, jaké má mít kompetence. Architekta Český Krumlov potřebuje, ale důležité je, aby to nebyl jen úředník, ale měl dostatečnou pravomoc a mohl rozhodovat a dávat odborná stanoviska,“ míní českokrumlovský radní a ředitel městského divadla Jan Vozábal.

Radnice už má v rozpočtu připravené peníze. „S tajemníkem už připravuji materiály, jaké bude mít kompetence. Předpokládám, že je předložíme radě města do tří týdnů,“ uvedl českokrumlovský místostarosta Josef Hermann.

Poté radní vypíší výběrové řízení na místo vedoucího odboru územního plánování a památkové péče, které chtějí nově obsadit vystudovaným architektem. A v další soutěži hodlají najít ještě externího městského architekta.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova, jelo k němu čtrnáct cisteren

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova.

Posádky celkem dvaceti hasičských vozů likvidovaly téměř celou noc na neděli a následující den požár lesa u Kájova na...

Najdete na iDNES.cz