Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Trpák střídá sochařinu s cestami po horách v Nepálu a Indii

  9:04aktualizováno  9:04
Díky němu mají Budějovice každý rok několik symbolů léta. Jednou to byla zlatá moucha na Černé věži, jindy Myslitelé před radnicí. Sochař Michal Trpák je duší výstavy Umění ve městě. Letos vytvořil šestimetrové Lysohlávky.

Výtvarník Michal Trpák (vlevo) si redaktorem MF DNES Petrem Kubátem povídal v budějovické pivnici Masné krámy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Má za sebou stáže ve Finsku, Kanadě, dokončil doktorské studium, jeho obří sochy zdobí veřejné prostory v Praze i zahraničí... Výčet by mohl pokračovat.

Michal Trpák splňuje všechna kritéria úspěšného mladého umělce. Ve svých 31 letech už patří k výrazným osobnostem Českých Budějovic. Naplno ho živí volná tvorba, šestým rokem zpestřuje léto v centru krajského města.

Díla Michala Trpáka

Letošní projekt Umění ve městě je patrně vůbec největší přehlídkou současného monumentálního českého sochařství pod širým nebem v České republice. Účastní se ho totiž 14 sochařů a plastiky zdobí i Hlubokou nad Vltavou.

"Favoritem u místních je zatím jednoznačně Dravec vynořující se z dlažby na náměstí. Je to skvělý nápad od Jaroslava Chramosty. Lidé mu říkají žralok, ale může to být cokoliv, třeba pařát draka," přemýšlí sochař s dlouhými vlasy a šlachovitýma rukama.

Letos připravil Michal Trpák opět netradiční specialitu. V golfovém parku u Hluboké vyrostly jeho šestimetrové lysohlávky z oceli a polyesterové pryskyřice.

"Fascinuje mě kultura přírodních drog a magie, která k tomu patří. Málokdo mi ale věří, že jsem nic takového nezkusil. Houby mají podnázev Hledání štěstí. Třeba ho najdou lidé, kteří pod ně večer usednou, nebo projíždějící cyklisté. V noci navíc budou lysohlávky svítit a měnit barvy, takže to bude trochu i psychedelický zážitek," líčí Trpák.

Michal Trpák

Narodil se 6. února 1982 v Českých Budějovicích. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu svaté Anežky v Krumlově, obor kamenosochařství. V roce 2000 se zúčastnil mezinárodního setkání studentů v Jižní Koreji pořádaného organizací UNESCO. Na jaře 2001 nastoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Během studia absolvoval stáž ve Finsku a Kanadě. Loni ukončil doktorské studium. Vytvořil desítky soch z různých materiálů, které jsou vystavené ve veřejném prostoru v Čechách i zahraničí. Šestým rokem pořádá výstavu Umění ve městě v Budějovicích. Věnuje se i grafice a malbě. Je svobodný, s přítelkyní Lenkou, zahradní architektkou, rád cestuje.

Kreslit a plácat něco z materiálu ho bavilo od dětství.

"Když měla mamka těsto na stole, tak jsem z něj hned začal něco vyrábět. Pořádně jsem ale začal tvořit až s přijetím na střední školu v Krumlově," vypráví.

Během studií několikrát vycestoval do zahraničí. V roce 2000 vyjel na mezinárodní setkání studentů v Jižní Koreji pořádané organizací UNESCO. Byl to jeho první styk s Asií a jinou kulturou.

"Bylo tam třicet lidí z celého světa a já byl jediný zástupce z Čech. Dopoledně nám přednášeli profesoři z různých kontinentů a večer jsme chodili po buddhistických chrámech a poznávali místní historii," popisuje Trpák.

Humanoidi se místním nejdřív nelíbili

Jeho střet s každodenním životem poklidných Budějovic byl razantní. V červnu 2007 se na Lannově třídě poprvé zjevilo jeho osm obřích sklocementových soch. Chvátající postavy s kufříky a naštvanými výrazy nazval Humanoidi.

Nejprve se místním zdály sochy moc negativní. Když je Trpák po půl roce odvezl na letiště v Ruzyni, začaly jim najednou chybět. Dnes jsou Humanoidi už nedílnou součástí Lannovky. Ustály i útoky vandalů, se kterými se každoročně potýkají také sochy na výstavě Umění ve městě.

Od vstupu Humanoidů na scénu se v životě Michala Trpáka mnoho změnilo. Vybudoval velký ateliér v Nových Hodějovicích, kde i žije. Originální stavba je nepřehlédnutelná.

Zatímco ještě před pár lety si přivydělával restaurátorskými pracemi, dnes už ho naplno živí jen volná tvorba.

Nejdůležitější je pro něj práce s prostorem. Ať už je to město, volná krajina, nebo architektura. "To je základ mé sochařské filozofie. Socha patří do konkrétního prostoru. Je ucelená teprve tehdy, když je dobře nainstalovaná. Podobně jako velká moucha fungovala na Černé věži, a ne když seděla u mě na zahradě," popisuje Trpák.

Inspiraci nasává také při svých cestách po světě. Jednou ročně zmizí na měsíc na jiný kontinent. Loni byl v Nepálu, předloni zase v Indii.

"Miluju hory. Navíc Himálaje jsou kulturní hory, do čtyř tisíc metrů žijí lidé, je to úplně jiná civilizace než ve městech pod horami. Na cestách si dělám skici," přibližuje Trpák, který hraje i podvodní hokej.

Cestuje hlavně se svou přítelkyní Lenkou, zahradní architektkou, která bývá i první kritičkou jeho prací. I když dávno svou tvorbou přesáhl hranice regionu, z Českých Budějovic zatím mizet nechce.

"Když jsem se do Budějovic vrátil po studiích v Krumlově a Praze, nebyl jsem tu moc spokojený. Neměl jsem nic vybudováno, skoro žádné kamarády a kontakty. Kromě rozestavěného ateliéru a rodiny mě tu nic nedrželo. To vše se rychle změnilo. Dnes beru Budějovice jako skvělé místo k žití, vše se tu dá sehnat, zařídit, navíc se na jih kvůli mě přestěhovala přítelkyně. Ale nic není uzavřené," usmívá se Trpák.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz