Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milevsko vyhrálo soud. Podnikatel vyklidí kavárnu Harlekýn

  9:22aktualizováno  9:22
Užívá neoprávněně prostory kavárny Harlekýn v milevském domě kultury, musí je vyklidit. Krajský soud potvrdil rozsudek Okresního soudu v Písku a ukončil několikaletý spor mezi podnikatelem Ladislavem Bendulou, který kavárnu provozuje devět let, a městem.

Ladislav Bendula v milevské kavárně Harlekýn. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Žalobu na vyklizení prostor podal v roce 2012 dům kultury s tím, že Bendula nemá platnou nájemní smlouvu a prostory užívá neoprávněně. Podnikatel tvrdil opak. Soud tehdy dal za pravdu podnikateli. V roce 2013 podalo další žalobu město a uspělo.

„Dřívější rozhodnutí Okresního soudu v Písku, který konstatoval, že společnost Laben užívá nemovitosti neoprávněně, tak nabude právní moci a tato společnost je opustí. Tímto je tedy celý spor o vyklizení definitivně uzavřen,“ míní ředitel domu kultury Vít Kratochvíl.

Podle podnikatele soud také konstatoval, že město porušilo zákon. „Musíme se vystěhovat, abych respektoval výrok soudu. Ten ale současně řekl, že rada města porušila zákon o obcích, když v roce 2008 na úřední desku nevyvěsila záměr. To je v rozsudku,“ řekl Bendula.

Naráží tak na fakt, že dodatek k jeho nájemní smlouvě, který ji prodlužoval do roku 2018, nebyl vyvěšený na úřední desce. Podnikatel teď žádá město o finanční vyrovnání za zmařené podnikání. „Mám vše vyčíslit. Půjde o statisíce korun,“ naznačil.

Nový nájem je 420 tisíc ročně

„Svolal jsem si schůzku s panem Bendulou a ředitelem domu kultury Vítem Kratochvílem, při které jsme se dohodli, že pan Bendula co nejdříve vypracuje seznam všech investic, které v kavárně udělal, abychom se mohli o něčem bavit. My zpaměti nevíme, co všechno tam udělal,“ potvrzuje starosta Milevska Ivan Radosta.

Ten současně dodává, že ředitel domu kultury se s podnikatelem nakonec dohodl na tom, že klíče od kavárny odevzdá 11. května. Podnik tak bude otevřený i 30. dubna na pálení čarodějnic, které se koná v amfiteátru domu kultury.

Harlekýn bude i po odchodu současného nájemce fungovat dál. Město totiž už v minulém volebním období vypsalo soutěž na nového provozovatele. Vyhrála ji táborská firma Spokr, která nabídla nájemné 420 tisíc korun ročně, což je šestinásobně víc, než platil Bendula.

Nový nájemce byl jedním ze dvou bodů mimořádného zasedání radních. „Od výběrového řízení na kavárnu uplynuly už tři roky. Ve smlouvě, která se pak uzavírala, stojí, že kterákoliv ze stran - město, dům kultury i firma Spokr - může po dvou letech od smlouvy odstoupit. Usnesli jsme se, že my neodstoupíme a pokračovat chce i společnost Spokr,“ vysvětlil Radosta s tím, že doba, po kterou se táhl spor s Bendulou, bude hrát roli v přístupu města k finančnímu vyrovnání s podnikatelem.

„Na jedné straně stojí ušlý zisk pana Benduly v příštích letech, na druhou stranu je už tři roky podepsaná smlouva na uvedené nájemné. Kavárna tak není tři roky provozovaná za 420 tisíc ročně. Musíme brát také ohled na to, o kolik přišlo Milevsko. Povedeme diskusi. Doufám, že s pozitivním koncem pro všechny strany,“ uvedl starosta.

V to doufá i Bendula. „Chci se dohodnout už od začátku. Nemůžu za to, že městu utekly peníze z nájmu, já žádnou chybu neudělal a bylo mi zmařeno podnikání. Pokud město nezachová dobré mravy, nezbude mi opět nic jiného než soudní cesta,“ upozornil Bendula.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz