Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest ježur v protivínské zoo dostane terária díky penězům z Unie

  10:31aktualizováno  10:31
Do Jihočeského a Plzeňského kraje míří 265 milionů z Evropské unie. V Jindřichově Hradci pomohou postavit rozhlednu, v Písku za ně opraví plovárnu, v Protivíně vylepší zoo.

Ošetřovatel Josef Kozák váží jednu z ježur, které budou k vidění v Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejstarší část protivínské Krokodýlí zoo je na hranici životnosti. Potřebuje kompletní rekonstrukci. Pro návštěvníky byla spodní část areálu na čas dokonce i zavřená.

I díky evropské dotaci se vyhledávanou atrakci, kterou minulý rok navštívilo 40 tisíc lidí, podaří opravit. Modernizace má stát 18,5 milionu, z toho dotace činí necelých 14 milionů korun.

"Když jsme první a druhou část zoo budovali, měli jsme málo zkušeností i peněz. Stavěli jsme svépomocí, takže nám prosakuje voda zdí, budeme muset sanovat fasádu. Prostředí je tu velmi tvrdé, všechno koroduje a podléhá zkáze mnohem rychleji," vysvětluje důvod rekonstrukce ředitel zoo Miroslav Procházka.

Teplota v celém objektu je 30 stupňů Celsia a vlhkost dosahuje 90 procent. Podle Procházky je už expozice navíc také vizuálně zastaralá a degraduje dojem návštěvníků z nových moderních prostor, které fungují od června 2012.

Navíc zvířata v teráriích dorostla a jejich "výběhy" jim začaly být těsné. Procházka předpokládá, že opravy začnou na konci sezony a před začátkem příští by mělo být hotovo. Prohlídky by tak rekonstrukce neměla narušit.

V zoo díky dotaci navíc přibude několik nových terárií, kde návštěvníci uvidí zvířata z doprovodné kolekce - ježury, varany nebo jedovaté hady.

Hlavním lákadlem budou bezpochyby ježury. Zvířátka podobná ježkovi s dlouhými bodlinami, drápky a čumákem svou roztomilostí kontrastují s nebezpečnými krokodýly.

"Máme jich šest a je to největší chov v Evropě. Jsou zajímavé tím, že jsou to savci, ale snášejí vejce. Matka své potomky odchovává ve vaku. Je to takový patvor, který přežil z třetihor," představil Procházka zvířátko, které se živí termity.

Oprava písecké plovárny U Svatého Václava bude stát 12,6 milionu korun. Dotace...

Oprava písecké plovárny U Svatého Václava bude stát 12,6 milionu korun. Dotace činí 4,8 milionu.

Úřad regionální rady ROP Jihozápad rozdělil mezi jihočeské a plzeňské žadatele v rámci 27. a 29. výzvy přes čtvrt miliardy korun. 265 milionů putuje na projekty cestovního ruchu a také do základních a středních škol.

Úspěšné bylo i město Písek, které získalo dotace na dva projekty. Evropských peněz se dočká plovárna U Svatého Václava, jejíž oprava bude stát 12,6 milionu. Dotace činí 4,8 milionu.

"Říční plovárna U Václava je neodmyslitelnou součástí Písku už od roku 1935 a dodnes je hojně využívána. Plovárna už rekonstrukci nutně potřebuje. Její provoz je dnes na samé hranici hygienických limitů. Projekt zahrnuje kompletní rekonstrukci dětského brouzdaliště, sprch a především nevyhovující technologie vodního hospodářství a úpravny vody," vysvětlil písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Skoro 10 milionů z Unie půjde také do Sladovny, kde ve čtvrtém patře vznikne interaktivní herna a expozice pro děti do šesti let. Celkové náklady na přestavbu činí 12,5 milionu.

V Jindřichově Hradci se mohou těšit na novou rozhlednu na Rýdově kopci. Její podobu si v minulém roce místní vybrali v anketě.

"O tom, že jsme byli úspěšní, jsme se dozvěděli teprve v pátek ráno, takže si nyní musíme říct, jaký bude postup. Jedna varianta je, že bychom rozhlednu postavili do poloviny listopadu, druhá, že bychom na podzim udělali jen terénní úpravy a pokračovali na jaře," uvedl místostarosta Hradce Bohumil Komínek (ČSSD). Rozhledna vyjde na 13 milionů bez DPH, dotace pokryje 85 procent nákladů.

Přes 70 milionů korun dostanou školy v jižních a západních Čechách. Hlavní část jde na modernizaci výuky přírodovědných předmětů. Cílem je zatraktivnit žákům chemii, fyziku, biologii, což jsou obory, o které je na trhu zájem a absolventů je nedostatek.

Mezi úspěšnými jihočeskými školami jsou například Gymnázium J. V. Jirsíka, Gymnázium Česká a Olympijských nadějí, SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnická, České reálné gymnázium či Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz