Čestmír Kalaš, nestor jihočeské cyklistiky.

Čestmír Kalaš, nestor jihočeské cyklistiky. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Mistrovství světa v cyklokrosu stojí devět milionů, říká šéf šampionátu

  • 0
Tábor bude za měsíc a půl už potřetí hostit cyklokrosové mistrovství světa. Organizátoři hlásí tisíce prodaných vstupenek, ale trápí je absence Zdeňka Štybara, úřadujícího mistra světa.

Už potřetí nejlepší cyklokrosaři světa budou bojovat o medaile ze světového šampionátu v Táboře. Mistrovství světa se ve sportovním areálu Komora pojede na přelomu ledna a února příštího roku. „Máme to opravdu za pár, jak se říká lidově,“ popisuje ředitel šampionátu, jednasedmdesátiletý Čestmír Kalaš.

Čestmír Kalaš

Nestor jihočeské cyklistiky. Bývalý cyklista závodil za Slavoj České Budějovice, později reprezentoval armádní Duklu Český Krumlov. V roce 1965 se přiženil do Tábora, kde kromě vlastního závodění předával zkušenosti partě mladých cyklistů. Krátce poté založil v Táboře cyklistický klub. Následně působil bezmála 20 let v roli trenéra táborských cyklistů, vedl i cyklokrosovou reprezentaci. Od ukončení trenérské činnosti v roce 1990 až do současnosti je předsedou cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky.

Myslíte teď ještě vůbec na něco jiného, než je mistrovství?
Naše firma naštěstí funguje. To je taková zajímavá úměra, když tady nejsem, tak to šlape. O mistrovství se teď staráme ve čtyřech lidech a každý z nás máme nějaký úkol. Hlavní podíl na organizaci má Petr Balogh, který už na přípravách pracuje tři čtvrtě roku.

Práce máte tedy dost.
Nezdá se to, ale musíme zařídit tisíce věcí, od suvenýrů až po ubytování sportovců. Spoustu věcí máme hotových. Teď zrovna řešíme logistiku pro kamiony, kam si má který tým stoupnout. Musíme shánět elektrocentrály, aby se i přes noc mohly stany vytápět.

Mistrovství světa v cyklokrosu se v Táboře jelo už v roce 2001 a 2010. Jak jste se poprvé dostali k pořádání šampionátu?
Před prvním mistrovstvím jsme pořádali závody Světového poháru a byli jsme Mezinárodní cyklistickou unií vyhlášeni jako nejlepší pořadatalé. To bylo první plus a druhá naše výhoda byla, že chtěli mít šampionát také na jiných místech než v Nizozemsku a Belgii. Tyto dva státy jsou neskutečné cyklokrosové velmoci. Před šampionátem musíte samozřejmě podat přihlášku a zaplatit federaci částku za pořádání.

Jak je ta částka vysoká?
V přepočtu devět milionů korun. Výtěžek ze vstupného jde nám, takže doufáme, že přijde hodně diváků, aby se nám pořádání rentovalo.

Kolik je prodaných vstupenek?
Prodaných je už okolo šesti tisíc lístků a zhruba tisícovka do VIP stanů. K tomu jsou akreditovaní někteří novináři a podobně. Věříme, že by na mistrovství mohlo přijet pětadvacet až třicet tisíc lidí.

Nedávno se musel kvůli zdravotnímu stavu z mistrovství omluvit Zdeněk Štybar, největší česká naděje na medaili. To je pro vás velká ztráta, že?
Ano, je. Pořád to ale není na sto procent, ještě se může během ledna uzdravit. Sice na Mallorce trénuje, jenže nemůže moc skákat kvůli přetrhaným vazům v rameni. Je to škoda, protože hodně diváků by se přišlo podívat i na Zdeňka.

Na jaká jména budete lákat teď?
Určitě na Katku Nash, která se k nám hrozně těší, proto asi přiletěla už ve čtvrtek. Mezi ženami ji vidím jako hlavní kandidátku na medaili. Mezi muži to ale vidím špatně. Není to dobré říkat takto dopředu, ale u chlapů to na medaile nevidím, hlavně proto, že Štybar nejede. Bína a Šimůnek pořád mají zdravotní problémy. Petruš měl v létě infekci. A i když závodník našeho týmu Boroš má vzestupnou formu, tak to zatím na bednu není.

Jak vidíte šance mladého Adama Ťoupalíka, který je tady doma?
Adam pojede v kategorii do 23 let. Letos mu bylo osmnáct let, takže tam bude ze všech nejmladší. Tady na okruhu prakticky vyrostl a jeho předností je, že se zlepšuje a umí se dobře připravit na velké akce.

Trať už máte přichystanou?
Věci, které budou na trase připevněné, se dělají až na závěr a těsně před startem, protože s překážkami by si také mohl ještě někdo doma zatopit. S tím máme z minulosti své zkušenosti. Ale trať je zmapovaná, v trávě je dokonce vidět vyježděná stopa, jak tady kluci trénují. Byla se tady podívat i televize, takže zatím je všechno v pořádku.

Překvapilo vás letos něco na pořádání světového šampionátu, nebo už po těch letech je to pro vás rutina?
To zase ne, máme například jiné partnery, se kterými se musíte domlouvat od nuly. Ale už víme například, jaké stany a kam rozmístíme, kde bude stát nejvíce diváků a podobně. Detaily máme už zmáknuté.

Areál Komora je hned za velkým sídlištěm, nepřináší to spíše problémy?
Ne. Přišli jsme na to už dávno, že jakmile nedáte lidem akci přímo pod nos, tak nepřijdou. Ale je pravda, že lidé v Táboře jsou na cyklistické závody i cyklokros zvyklí, líbí se jim to a hodně fandí.

Spíš jsem myslel, jestli třeba bude kde parkovat, když přijedou desetitisíce lidí.
To už máme také zvládnuté. Letos jsme vybudovali nové parkoviště kousek od Komory. Myslím si, že parkování nebude problém. Samozřejmě, že lidé, kteří na sídlišti bydlí, asi budou mít trochu starostí, ale ještě si nikdo z nich nestěžoval. Vždyť, kde máte možnost koukat se na mistrovství přímo z okna?

Co byste si přál, jak by to mělo v lednu a v únoru dopadnout?
Nejdůležitější je, aby se nám vyhnuly úrazy jak diváků, tak i závodníků.