Novou lékárnu si v Mladé Vožici postavili sami (Ilustrační foto)

Novou lékárnu si v Mladé Vožici postavili sami (Ilustrační foto) | foto: Radek Miča, MAFRA

Mladá Vožice přišla o lékárnu. Místní si hned postavili svépomocí novou

  • 3
Vožice sobě. Podobný nápis jako nad oponou Národního divadla by mohl zářit nad novou lékárnou, která funguje od minulého pondělí na Husově náměstí v Mladé Vožici. Stejně jako si národ po požáru divadla postavil nové, postavili si v rekordním čase i lidé ve Vožici novou lékárnu.

Původní lékárna fungovala na Žižkově náměstí téměř 60 let. Poslední roky ji provozoval lékárník Pavel Macourek. Ten ale v květnu skončil kvůli svému zdravotnímu stavu. A právě to odstartovalo sled událostí, na jehož konci zůstali obyvatelé bez léků.

Lékárník získal objekt při privatizaci zdravotnických zařízení v roce 2002. Stát si ale tehdy na 25 let vyhradil předkupní právo a budova byla zařazena do kategorie B. To znamenalo, že byla určena pro provoz zdravotnického zařízení. Blokační lhůta 25 let na majetek měla přispět právě k zajištění lékárenských služeb. 

Jenže v lednu ministerstvo zdravotnictví budovu odkategorizovalo a o měsíc později ministerstvo financí zrušilo předkupní právo. Majitel si tak s objektem může dělat, co chce.

Nejbližší lékárnu měli lidé 20 kilometrů daleko

Zrušení provozovny znamenalo pro město a spádové okolí, které čítá zhruba pět tisíc obyvatel, problém. Nejbližší lékárna se nachází ve dvacet kilometrů vzdáleném Táboře. 

„Pro lidi z okolí obnáší dojezd do Tábora několik přestupování. Ani frekvence spojů do jednotlivých obcí není valná. Zejména pro starší občany šlo opravdu o zásadní komplikaci jejich života,“ popsal situaci starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Potvrdil, že lékárník sice nabídl městu, aby si objekt koupilo, ale za cenu, kterou nemohlo akceptovat. „Získal budovu za 430 tisíc korun, cena v privatizaci byla nízká proto, že se jednalo o vázané zdravotnické zařízení a bylo tam předkupní právo. Nám ji nabídl čistou za 2,5 milionu korun,“ upozornil starosta.

Vožičtí se tak rozhodli, že si postaví novou lékárnu. Prvním krokem bylo nalézt pro ni prostor v městském objektu a dohodnout se s nájemci na rychlém ukončení smluv. 

„Naštěstí všichni pochopili nutnost činnosti lékárny ve městě,“ řekl starosta. Prostory potřebovaly poměrně radikální úpravy. „Tři místní patrioti v důchodovém věku dělali zednické práce. Zastupitel Luboš Vávra operativně reagoval na nutnost rychle provádět instalatérské práce. Spousta lidí přiložila ruku k dílu. Celou akci koordinoval zastupitel František Kášek,“ vypočítával Větrovský. 

Přestavba nové lékárny trvala zhruba měsíc a město vyšla na 1,5 milionu korun. Zákazníkům se otevřela minulé pondělí. Provozuje ji táborská nemocnice.

Trestní oznámení na dvě ministerstva

Město podalo na ministerstvo zdravotnictví a financí trestní oznámení kvůli postupu při rušení lékárny. „Kde udělala příslušná ministerstva případnou chybu, musí skutečně prokázat vyšetřování. My jsme svůj názor na věc vyjádřili v podání oznámení o podezření ze spáchání trestných činů,“ komentoval situaci Větrovský s tím, že bližší informace uvést nemůže kvůli vyšetřování.

Ministerstvo zdravotnictví nemá pocit, že by pochybilo. Opírá se o žádost lékárníka o změnu kategorie B, jejíž součástí bylo vyjádření Jihočeského kraje a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podle odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu nemělo zrušení kategorie B ve Vožici vliv na dostatečné zajištění poskytování zdravotních služeb a ani Všeobecné zdravotní pojišťovně zrušení kategorizace nevadilo.

„Vzhledem k vyjádření obou institucí nebyl z pozice ministerstva zdravotnictví důvod trvat na kategorizaci, která se fakticky vztahovala k blokaci majetku. Ani blokační lhůta neovlivní rozhodnutí provozovatele o ukončení provozu lékárny z jeho osobních důvodů,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.