Mulugeta Serbessa

Mulugeta Serbessa | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Mladík Debnar zdolal matadora Serbessu. Závod žen ovládla Sekanová

• 0
32. ročník Štěpánského běhu v Prachaticích vyhrál místní triatlonista Martin Debnar ze ŠuTri Prachatice. Nejlepší ženou byla Lucie Sekanová z Borovan, startující od dubna za USK Praha.

"Závod jsem běžela z tréninku," oznámila Sekanová. Ale byla docela nadšená. Ani se závodem nepočítala. Až ji jeden kamarád k účasti přemluvil. "Trénujeme na halu," dodala. Na halovou sezonu.

Ale závod nejela odfláknout a také to tak dopadlo. "Běžela jsem naplno," řekla. Zkusila si i Běchovice, které se také neběží po rovině, ale jako na Šumavě tam převýšení není. Trať měří také 10 kilometrů. Měla tam čas 37:21 minuty.

Teď zaběhla 36:37. "S tím časem jsem hodně spokojená," ujistila. O převýšení v Prachaticích ví. Je to kolem 180 metrů. Byla celkově šestá. Jen pět mužů neporazila.

"Nejprve jsem je na prvních pěti kilometrech táhla a oni mě pak po obrátce z kopce předběhli," popsala. "Ale byla jsem s nimi v kontaktu, běžela jsem s nimi do cíle." V příštím roce se zaměří na tři kilometry překážek. V Helsinkách bude mistrovství Evropy na dráze. To je její cíl na sezonu.

A bude olympiáda. "To si jako cíl nekladu, ale bylo by skvělé, kdyby se to podařilo," přemítala o nominaci do Londýna. Má z roku 2010 osobní rekord 9:50 minuty. Limit na olympijské hry je 9:43.

"Bude to těžké," odhaduje vyhlídky na splnění limitu. "Bude záležet i na tom, jaký závod se sežene," naznačila, že potřebuje i nezbytné podmínky. Konkurenci, prostředí.

"Překážky se moc často běhat nedají," připomněla. "Tělo se z nich po jednom závodě srovnává čtrnáct dní." Mulugeta Serbessa nevyhrál. To je pro organizátory závodů v kraji v poslední době nezvyklá věta. Závod mužů ovládl Martin Debnar. Je mu 19 let a jeho soupeři 40.

"Šli jsme s nějakýma klukama, asi to jsou triatlonisté," odhadl správně Serbessa, který v Praze letos zaběhl maraton za 2:25:30 hodiny. Svoji vytrvalost využívá k četným startům. I v pondělí se rychle v Prachaticích rozloučil a odjel na Běh kolem Tálíňáku, kde už zase nenašel přemožitele.

"Ten závod v Prachaticích je moc kopcovitý. Ale ty kopce moc nemusím, moc to neběhám," vysvětloval lékař ortoped. Polovina závodu do kopce, to ho nepotěšilo. "Musíte mít natrénované nějaké kopce," pravil Serbessa.

Debnar mu utekl někde na čtvrtém kilometru. "Možná jsem to měl ještě zkusit." Ale kopcovitá trať ho odradila. "Zpátky jsem náskok trochu stáhnul. Ale ne úplně," popsal. Debnara pochválil. "Běhá výborně. Jestli je to triatlonista, tak má dobrou přípravu."