Nadbytečné mléko Madeta suší. Jeho zásoby byly k pátečnímu ránu 1 794 tun.

Nadbytečné mléko Madeta suší. Jeho zásoby byly k pátečnímu ránu 1 794 tun. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mléka je moc, tak ho Madeta suší. Ve skladech leží téměř 1 800 tun

  • 26
Na trhu je přebytek mléka, jeho výkupní cena tak klesá. Madetě, největšímu zpracovateli v Česku, denně přebývá 100 tisíc litrů. Zatímco firma očekává, že výkupní ceny spíše klesnou, zemědělci se spoléhají na prognózy, které tvrdí, že druhá polovina roku bude lepší.

Sklady jihočeské Madety se v posledních měsících plní tunami nepotřebného sušeného mléka. Produkce dojnic je totiž výrazně větší, než kolik zvládá zpracovatel na trhu prodat. Důsledkem je klesající výkupní cena mléka a ztráty jak zemědělců, tak zpracovatele.

Příčin je celá řada. Ruské embargo na dovoz mléčných výrobků, zrušení mléčných kvót v Evropě, vliv mají také nízké světové ceny a dovozy mléčných produktů do Česka ze zahraničí.

„Madeta má se zemědělci uzavřené dlouhodobé smlouvy, odebírá od nich tedy všechno mléko. Toho máme dlouhodobě o 100 tisíc litrů denně více, než potřebujeme,“ potvrdila mluvčí Madety Marta Faktorová.

Sto tisíc litrů je zhruba výpadek odbytu, který způsobilo loňské ukončení spolupráce mezi Madetou a Kauflandem. Řetězec požadoval, aby největší český zpracovatel mléka zlevnil. Madeta to odmítla, protože by na obchodu prodělávala. „Nadbytečné mléko sušíme a jeho zásoby byly k pátečnímu ránu přesně 1 794 tun,“ uvedla mluvčí.

I tak je to pro potravinářskou firmu velký problém. Cena sušeného mléka na trhu je 1 400 eur za tunu, přičemž na jednu tunu sušeného mléka je potřeba 10 600 litrů odstředěného mléka.

Jižní Čechy jsou nejvýznamnějším mlékařským krajem

„Abychom byli aspoň na nule, museli bychom za této situace platit zemědělcům za jeden litr 6,17 koruny. Takže z toho je zřejmé, že současná situace pro nás znamená vysoké ztráty,“ poukázala Faktorová.

Madetě se sklady sušeným mlékem plní velmi rychle. Měsíčně zde přibývá 400 tun. Běžně se sušené mléko skladuje v Jindřichově Hradci, kde je sušárna. „Tam už se ale nevejde, tak využíváme každý volný sklad, který je k dispozici,“ doplnila Faktorová.

Jižní Čechy jsou nejvýznamnějším mlékařským krajem. Výkupní ceny mléka jsou nyní nejnižší za posledních šest let, což řadu zemědělců dostává do existenčních problémů.

Jsou tu i pozitivní faktory, jako je pokles ceny nafty. Na druhou stranu se v letošní sezoně naplno projeví loňské sucho. „Zdražily položky typu jádra a objemných krmiv, takže výroba je nákladnější. Aby se zemědělcům vyplatilo chovat skot na mléko, musí se výkupní cena pohybovat minimálně okolo 8,50,“ poukázala ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

V současné době je to 7,55 koruny. „To jsou ceny srovnatelné s rokem 2009. Na každém litru nyní tratíme přibližně dvě koruny,“ uvedl pro ČTK místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva JIH Zdeněk Houška. Družstvo sdružuje 200 zemědělců a produkuje 17 procent českého mléka. Zhruba 53 procent odebírá mlékárna Madeta, osm mlékárna v Klatovech a třetinu vozí do Německa.

Zemědělci doufají, že v druhé polovině roku bude lépe. „Vzhledem k evropskému vývoji čekáme, že ve druhém, maximálně třetím čtvrtletí by mělo dojít k renesanci výkupních cen,“ řekla ředitelka Šťastná.

Jenže generální ředitel Madety Milan Teplý to tak optimisticky nevidí. „Situace je neodhadnutelná. Spíše však čekám pokles výkupních cen než jejich navýšení,“ konstatoval generální ředitel Teplý.

O ceny se svede ještě tuhý boj a každá ze stran se snaží připravit pro sebe lepší vyjednávací pozici. Jisté je, že dlouhodobě je situace neudržitelná. A stav, kdy by museli zemědělci redukovat svá stáda, by byl špatný pro obě strany.

Jižní Čechy jsou regionem, kde je nejvíc dojnic, jsou tu i největší chovy. Mléko v kraji zaměstnává tisíce lidí. „Každý zemědělec by měl rizika rozmělnit. Připravit se na to, že jeden rok půjde dolů cena mléka, další třeba pšenice. Dlouhodobý výkyv ale bude znamenat, že to odvětví zruším,“ upozornila ředitelka Šťastná. Podle ní by zemědělcům nejvíce pomohlo, kdyby čeští spotřebitelé kupovali tuzemské mléko.