Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrální pavilon českobudějovické nemocnice roste. Mění se celý areál

  8:59aktualizováno  8:59
Budějovická nemocnice pokračuje v modernizaci a dostavbě svého centrálního pavilonu. Tato velká akce, která je součástí záměru přesunu zbývajících oddělení z dolního do horního areálu nemocnice, vyjde celkem na 155 milionů korun. Kompletně dokončena má být až v příštím roce.

Nemocnice České Budějovice | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vedle nynějších oddělení nukleární medicíny, plicního, onkologického, urologického, gastroenterologického, kardiologického a kardiochirurgického budou nově v tomto pavilonu po jeho rozšíření také interna a neurologie, které sem zdravotníci přestěhují z pavilonu I.

„Centrální pavilon má několik částí. Jedna z nich, dosud šestipodlažní, je už zvýšena o další dvě patra. Vyrovnala se tak původní osmipodlažní části centrálního pavilonu. V tomto prostoru umístíme nové lůžkové stanice,“ uvedl vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice František Bostl.

V uplynulém roce nemocnice investovala do oprav, úprav a nástavby centrálního pavilonu 95 milionů korun. Z toho je zřejmé, že větší část stavebních prací na pavilonu C už skončila, případně končí.

Obě nová patra jsou už po stavební stránce hotová. „Nyní procházejí kompletní obnovou bývalé lůžkové stanice ve druhém až šestém podlaží pod touto nástavbou. Řemeslníci v nich vyměňují rozvody elektřiny a vody, dělají nové podlahy a další práce. Vše dokončí v dubnu,“ upřesnil Bostl.

Místo pro sedm lůžkových stanic

V této části centrálního pavilonu vznikne od druhého do osmého nadzemního podlaží zmodernizovaný prostor pro celkem sedm lůžkových stanic nemocnice. Pavilon interny se díky tomu uvolní pro oddělení fungující v dolním areálu, především pro oddělení následné péče a plicní léčebnu. Ještě před jejich stěhováním však musí nechat nemocnice i budovu interny pro nové využití upravit.

„Do centrálního pavilonu se přesune také chirurgie, která tak v současném pavilonu CH uvolní prostory pro další chirurgické obory z dolního areálu, kterými jsou ortopedie a plastická chirurgie, ORL a oční,“ doplnil Bostl.

Do nových prostor centrálního pavilonu hodlá nemocnice v příštích letech přestěhovat také hemodialýzu tak, aby byla i nadále blízko přemístěné interny.

Od května začne v nemocnici také přestavba bývalého pavilonu ženského oddělení, kde byla až do loňska gynekologie a porodnice.

„Porodnice funguje od října v novém pavilonu a do této budovy jsme nastěhovali urologii z pavilonu C. A jakmile ho řemeslníci zmodernizují, pavilon ženského oddělení vyprázdníme a celý necháme přebudovat na urologickogynekologický pavilon,“ popsal generální ředitel nemocnice Břetislav Shon s tím, že přestavba nového pavilonu potrvá devět měsíců.

Vedení nemocnice se ještě připravuje na to, že nechá letos zmodernizovat některá patra onkologického pavilonu. „Kvůli stavbám nemůžeme utlumit provoz, proto hledáme co nejtišší metody bourání a co nejčistší stavění, aby to pacienty a personál rušilo co nejméně,“ řekl Shon.

Nemocnice se v posledních letech změnila k nepoznání, většina pavilonů prošla obnovou zvenčí i uvnitř, přibyl nový dětský a neonatologický pavilon i vlastní kuchyně. Od roku 2000 nemocnice investuje každý rok do své modernizace okolo 200 milionů z vlastních zdrojů.

Krajská nemocnice dostala v roce 1998 na starost i většinu budov v areálu bývalé vojenské nemocnice, který se vžil pod označením dolní areál. Ten jejímu vedení pomohl při modernizaci stěžejního horního areálu. Po sloučení obou špitálů vzniklo jedno chirurgické a jedno interní oddělení a do dolního areálu se po přestavbě přechodně usadilo oční oddělení, ORL, psychiatrie a ortopedie. Cílem však je do čtyř pěti let dolní areál zcela opustit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Témata: oprava

Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Najdete na iDNES.cz