Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrální pavilon českobudějovické nemocnice roste. Mění se celý areál

  8:59aktualizováno  8:59
Budějovická nemocnice pokračuje v modernizaci a dostavbě svého centrálního pavilonu. Tato velká akce, která je součástí záměru přesunu zbývajících oddělení z dolního do horního areálu nemocnice, vyjde celkem na 155 milionů korun. Kompletně dokončena má být až v příštím roce.

Nemocnice České Budějovice | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vedle nynějších oddělení nukleární medicíny, plicního, onkologického, urologického, gastroenterologického, kardiologického a kardiochirurgického budou nově v tomto pavilonu po jeho rozšíření také interna a neurologie, které sem zdravotníci přestěhují z pavilonu I.

„Centrální pavilon má několik částí. Jedna z nich, dosud šestipodlažní, je už zvýšena o další dvě patra. Vyrovnala se tak původní osmipodlažní části centrálního pavilonu. V tomto prostoru umístíme nové lůžkové stanice,“ uvedl vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice František Bostl.

V uplynulém roce nemocnice investovala do oprav, úprav a nástavby centrálního pavilonu 95 milionů korun. Z toho je zřejmé, že větší část stavebních prací na pavilonu C už skončila, případně končí.

Obě nová patra jsou už po stavební stránce hotová. „Nyní procházejí kompletní obnovou bývalé lůžkové stanice ve druhém až šestém podlaží pod touto nástavbou. Řemeslníci v nich vyměňují rozvody elektřiny a vody, dělají nové podlahy a další práce. Vše dokončí v dubnu,“ upřesnil Bostl.

Místo pro sedm lůžkových stanic

V této části centrálního pavilonu vznikne od druhého do osmého nadzemního podlaží zmodernizovaný prostor pro celkem sedm lůžkových stanic nemocnice. Pavilon interny se díky tomu uvolní pro oddělení fungující v dolním areálu, především pro oddělení následné péče a plicní léčebnu. Ještě před jejich stěhováním však musí nechat nemocnice i budovu interny pro nové využití upravit.

„Do centrálního pavilonu se přesune také chirurgie, která tak v současném pavilonu CH uvolní prostory pro další chirurgické obory z dolního areálu, kterými jsou ortopedie a plastická chirurgie, ORL a oční,“ doplnil Bostl.

Do nových prostor centrálního pavilonu hodlá nemocnice v příštích letech přestěhovat také hemodialýzu tak, aby byla i nadále blízko přemístěné interny.

Od května začne v nemocnici také přestavba bývalého pavilonu ženského oddělení, kde byla až do loňska gynekologie a porodnice.

„Porodnice funguje od října v novém pavilonu a do této budovy jsme nastěhovali urologii z pavilonu C. A jakmile ho řemeslníci zmodernizují, pavilon ženského oddělení vyprázdníme a celý necháme přebudovat na urologickogynekologický pavilon,“ popsal generální ředitel nemocnice Břetislav Shon s tím, že přestavba nového pavilonu potrvá devět měsíců.

Vedení nemocnice se ještě připravuje na to, že nechá letos zmodernizovat některá patra onkologického pavilonu. „Kvůli stavbám nemůžeme utlumit provoz, proto hledáme co nejtišší metody bourání a co nejčistší stavění, aby to pacienty a personál rušilo co nejméně,“ řekl Shon.

Nemocnice se v posledních letech změnila k nepoznání, většina pavilonů prošla obnovou zvenčí i uvnitř, přibyl nový dětský a neonatologický pavilon i vlastní kuchyně. Od roku 2000 nemocnice investuje každý rok do své modernizace okolo 200 milionů z vlastních zdrojů.

Krajská nemocnice dostala v roce 1998 na starost i většinu budov v areálu bývalé vojenské nemocnice, který se vžil pod označením dolní areál. Ten jejímu vedení pomohl při modernizaci stěžejního horního areálu. Po sloučení obou špitálů vzniklo jedno chirurgické a jedno interní oddělení a do dolního areálu se po přestavbě přechodně usadilo oční oddělení, ORL, psychiatrie a ortopedie. Cílem však je do čtyř pěti let dolní areál zcela opustit.Témata: oprava

Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Grafton Recruitment Praha
TECHNIK PODPORY PRODEJE, i pro absolventy

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz