Bertiny lázně v Třeboni. | foto: Bertiny lázně

Koupel ve slatině bude příjemnější. Lázně v Třeboni čekají úpravy

  • 0
Přes 60 milionů korun investují lázně v Třeboni do své modernizace. V pondělí začala rozsáhlá rekonstrukce v Bertiných lázních, které budou přes zimu zavřené. V Auroře opravují pokoje v pavilonu F a mění okna na kolonádě.

Mnohamilionová investice přinese klientům Bertiných lázní v Třeboni větší pohodlí.

„Už nám dožívají provozy, které dělají lázně lázněmi. Potřebujeme zrekonstruovat slatinu. Zároveň zde bude nový výtah, takže celý objekt bude bezbariérový. Stavební úpravy se budou dělat přes zimu, abychom nezasáhli do komfortu klientů. V této době bude Berta zavřená,“ řekla obchodní ředitelka lázní Sabina Kodlová.

Opravy se dotknou celého objektu Bertiných lázní a vyjdou na 41,5 milionu korun, které poskytne město Třeboň jako majitel.

„Rekonstruovat se budou slatinné procedury, vodoléčby, bazénové šatny, technologické zařízení přípravy slatiny. Přidanou hodnotou bude rozšíření wellness procedur,“ nastínila mluvčí lázní Jitka Bednářová.

Termín mezi prosincem a polovinou března byl zvolen záměrně. V tomto období jezdí na pobyty nejmenší počet klientů. Jediné, co bude v areálu fungovat, bude rezervační oddělení a také gastronomický provoz Top Spin. Restaurace Adéla bude uzavřena.

„Jedna z největších změn zasáhne prostor vodoléčby, kde se chystá výměna střechy. Nová bude koncipována tak, aby byla připravena pro rozvoj lázní v dalších letech. Nový výtah bude znatelně větší než současný,“ doplnila Bednářová. Modernizace bazénových šaten vyjde odhadem na dalších 4,5 milionu korun a technologie přípravy slatiny na 5,3 milionu.

Díky novým oknům ušetří

Dělníci pracují i v areálu Lázní Aurora. Za 4,2 milionu korun zcela modernizují 34 pokojů v pavilonu F. Kromě stavebních úprav rekonstrukce zahrnuje i nový nábytek a koberce.

Vylepšuje se i kolonáda, která dostane nová okna. Původní jsou z roku 1975, kdy se Aurora otevřela. Postupně dojde i k výměně prosklených stěn, oken a dveří v jídelnách, ordinacích lékařů, společenských a všech dalších lázeňských prostorách. Nová okna budou vypadat nejen mnohem lépe, ale také uspoří peníze za energie. Lázně chtějí celou investici za 7,1 milionu korun stihnout do půlky prosince.

Lázně Aurora nabízejí akvapark s mírně slanou vodou, vířivkami a toboganem.

„Rekonstrukce se provádí za provozu v tuto dobu proto, že v lázních není tolik hostů,“ sdělil Pavel Kubašta, investiční technik lázní, který organizuje přestavbu.

Provoz Lázní Aurora a komfort návštěvníků práce neomezují. „Před zahájením dodavatelská firma veškeré společné prostory oddělila fólií tak, aby zamezila prašnosti a omezila na minimum tepelné ztráty během výměny,“ dodala mluvčí Bednářová.

Loni přijelo 35 tisíc hostů

Všechny tyto investice sledují jediný cíl - přilákat co největší počet samoplátců. Ti mají větší nároky na komfort než pojištěnecká klientela, která lázně živila do roku 2012, než se změnila úhradová vyhláška.

Do Bertiných lázní jezdí často sportovci. Před olympiádou v Pekingu tam byla i oštěpařka Barbora Špotáková.

Třeboňské lázně tak v posledních letech investovaly 180 milionů do modernizace ubytovacích kapacit v Auroře, které byly více zastaralé. A změny se brzy projevily - loňský rok byl co do počtu klientů rekordní. Léčilo se zde skoro 35 tisíc hostů.

Tržby ovšem klesly, protože samoplátci jezdí na kratší pobyty a za léčebné procesy utratí méně. Lázně mají spočítané, že jeden pojištěnec vydá za šest samoplátců.

Situaci může zlepšit novela zákona, kterou nedávno schválila Sněmovna. Ta počítá s tím, že pacienti s vážnou chronickou nemocí či po operaci nebo úrazu budou jezdit na pobyty do lázní minimálně na čtyři týdny místo nynějších tří.

Třeboňské lázně navíc hledají další trhy. V listopadu odjela obchodní ředitelka Kodlová do Číny, ve které vidí velký potenciál. „Zástupci cestovního ruchu z Číny byli již u nás na prohlídce. Reakce byly velmi pozitivní, jižní Čechy jsou pro ně zajímavé. Je to dobrá základna pro výlety do Prahy, Salcburku či Vídně,“ vysvětlila Kodlová.

Historie lázeňství v Třeboni

Zakladatelem lázní v Třeboni byl učitel Václav Hucek. Klíčová byla jeho cesta po západočeských městech. Pochopil, že bohaté zásoby slatiny, krásná příroda a kulturní zázemí jihočeského městečka tvoří jedinečné podmínky pro to, aby zde vznikly lázně. Hucek poslal třeboňskou rašelinu k rozboru. Když se ukázalo, že je účinnější než ta z Mariánských Lázní, bylo rozhodnuto. Hucek koupil dům na náměstí, kde provozoval hospodu U Sokola. V roce 1869 koupil zahradu u Zlaté stoky, kde postavil dřevěný pavilon s tanečním sálem a kuchyní. Tak postupně získal peníze pro výstavbu sanatoria. V roce 1881 dřevěný salon strhl a na jeho místě začaly růst lázně. Původní plánek nakreslila Huckova dcera Berta. Ta byla iniciátorkou vzniku lázní a posléze jejich péči vzhledem ke svým zdravotním potížím využívala. Dodnes nesou její jméno. Celý rok 1882 se intenzivně stavělo, 21. prosince se Hucek jako první v lázních vykoupal. Slavnostní otevření se uskutečnilo 19. května 1883. Lázně si brzy získaly oblibu a klientelu nejen z Čech, ale i z ciziny. Mezi návštěvníky byli továrníci, obchodníci, rolníci i úředníci. V roce 1975 byl poblíž rybníka Svět otevřen rozsáhlý areál Lázní Aurora. Dnes mají třeboňské lázně celkovou kapacitu 745 lůžek. Aurora je největším hotelem v jižních Čechách.