Kontroverzní výstava skupiny Pode Bal sestavená z titulků bulvárních novin.

Kontroverzní výstava skupiny Pode Bal sestavená z titulků bulvárních novin. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Morbidní inzerát nabízející pětistovku za urnu s popelem pobouřil Budějovice

  • 16
Za urnu, kterou přinesete i s popelem zesnulého, vám vyplatíme 500 korun. Takový inzerát zveřejnila v Českých Budějovicích umělecká skupina Pode Bal, která vystavuje v Galerii současného umění. Morbidní inzerát ale rozbouřil v jihočeském krajském městě vlnu emocí.

Kontroverzní expozici s názvem 'Bohdanka bude o Vánocích bez tatínka' tvůrci doplnili uměleckou performancí – oznámením v tisku, že tomu, kdo přinese do Domu umění na hlavním budějovickém náměstí urnu s popelem a prokáže se úmrtním listem a občanským průkazem, zaplatí 500 korun.

pode bal

Umělecká skupina byla mezi prvními, které zaváděly politická a společenská témata do výtvarného umění. Do širšího povědomí se dostala po roce 2000 výstavou Malík Urvi. Tu tvořily portréty lidí, u nichž byl prokázán podíl na komunistických zločinech a kteří v té době zastávali funkce v politice a justici. Skupinu tvoří Michal Šiml, Antonín Kopp a Petr Motyčka. Důležitým prvkem v jejich tvorbě je humor. Ne však humor zlehčující danou situaci, nýbrž dotvářející možnost sebereflexe.

"Přijde mi, že je to jen snaha pana kurátora se zviditelnit. Tváří se světově, ale zajímá sotva několik lidí a některé pražské kritiky," pustil se do galerie 56letý učitel Jiří Andrle z Českých Budějovic.

Kurátora galerie Michala Škodu odezva na novou výstavu překvapila. Říká ale, že je to jedině dobře. "Rozruch vzbudila především doprovodná akce. Výstava je o něčem jiném, ale samozřejmě to k ní patří. Je postavena na proměně chápání smrti v různých médiích," uvedl Škoda.

Hlavní částí výstavy, která potrvá do 2. ledna, jsou titulky článků o úmrtích z deníku Blesk. Některé jsou doprovázeny ilustrujícími objekty. U titulku použitého pro název výstavy – Bohdanka bude o Vánocích bez tatínka – je umístěn houpací koník.

Dalším prvkem je například počítadlo, které symbolizuje počet úmrtí v Česku po dobu výstavy. Několik pytlů se 120 páry bot má zase představovat průměrný počet obuvi, již člověk spotřebuje za život. Expozici rovněž doplňuje černý prapor vyvěšený na galerii.

Vše má na svědomí jedna z nejdiskutovanějších českých uměleckých skupin Pode Bal. Sami umělci tvrdí, že rozruch vzbudit nechtěli, je to experiment. "Zviditelňovat se nemáme zapotřebí. Za více než deset let už se o nás napsalo dost a šlo o mnohem silnější témata, Je to jen experiment," přiblížil jeden z členů skupiny Petr Motyčka s tím, že výkup uren mají právně ošetřen. Do pátku se v Domě umění žádný prodejce neobjevil.