Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní most rechle v Lenoře zachrání tři miliony z Unie

  13:36aktualizováno  13:36
Desítky milionů korun z Evropské unie pomohou obnově jihočeských památek. Mezi vybrané projekty patří například krytý most v Lenoře, pivovar ve Vlachově Březí nebo část písecké Sladovny.

Rechle v Českém Krumlově (na snímku) se dočkaly opravy v roce 2011. Brzy se dostane i na ty v Lenoře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Krytý dřevěný most rechle v Lenoře je unikátní památkou. Podobný je jen v Českém Krumlově. V posledních letech ale příliš parády nedělá. Poslední oprava je už hodně vousatá, datuje se k roku 1985.

O tom, že předci stavbu určenou k plavení dřeva vybudovali hodně bytelně, svědčí i fakt, že most bez úhony přečkal i velké povodně v roce 2002. Nyní je však v havarijním stavu a bez rekonstrukce by mu hrozila zkáza.

Úspěšné projekty ve 25. výzvě ROP

14,9 mil. Kč
Rekonstrukce technické památky Sladovna na expozici sladovnictví v Písku

14,7 mil. Kč
Zachování kulturního a historického dědictví v domě Štěpánka Netolického v Třeboni

14 mil. Kč
Rekonstrukce chráněného památkového objektu pivovaru ve Vlachově Březí

12,7 mil. Kč
Rekonstrukce Mariánských kasáren v Českých Budějovicích

8,1 mil. Kč
Revitalizace strakonického hradu
(II. etapa)

6,8 mil. Kč
Revitalizace fary v Plané nad Lužnicí

3,5 mil. Kč
Revitalizace Buquoyské hrobky a městského opevnění pro rozvoj cestovního ruchu v Nových Hradech

3,3 mil. Kč
Rekonstrukce krytého mostu (rechle) v Lenoře

2,4 mil. Kč
Hřbitovní kaple sv. Kříže ve Slavonicích

"Trámy jsou napadeny hnilobou a lišejníkem, mnoho spojů je uvolněných, některá prkna zcela chybí," vyjmenovala některé z problémů mostu starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Skoro tři a půl milionu z Evropské unie by mělo rechle zachránit. Dalších několik set tisíc zaplatí obec ze svého.

"Z vlastních zdrojů bychom most neopravili, proto jsem nadšená, že dotace vyšla. Nyní vybereme dodavatele a na konci března bychom chtěli začít se samotnou rekonstrukcí," dodala starostka.

Most sloužil do postavení Lipna

Krytá dřevěná lávka se používala k zadržování a postupnému vypouštění dřevěných polen, která se plavila do papíren ve Větřní. Uvnitř mostu jsou díry v podlaze, do kterých se za nízkého stavu vody spustily tyče, jež zadržovaly dříví do doby, než se zvedla hladina. Most dlouhý 25 metrů plnil svoji funkci až do vybudování přehrady na Lipně.

Na další turisticky zajímavý projekt se mohou těšit návštěvníci Písku. Za 25 milionů korun se tu chystá rekonstrukce prostřední části Sladovny, kde vznikne muzeum. Projekt počítá s obnovou dochovaného sladovnického zařízení z původního píseckého pivovaru. Unie přispěje 15 miliony.

"Expozice připomene návštěvníkům historii dnes již zaniklého sladovnictví, představí zrenovované původní zařízení, díky němuž je objekt unikátní technickou památkou. Zároveň se počítá i s instalací další expozice související se sladovnictvím," vypočítal písecký místostarosta Josef Knot. V rámci projektu vzniknou ve Sladovně nová schodiště, výtah a bezbariérové přístupy.

Opraví dům Štěpánka Netolického

V Třeboni se dočká opravy za přispění skoro 15milionové dotace dům na Masarykově náměstí, který patřil Štěpánku Netolickému. Ten byl jedním z nejslavnějších českých rybníkářů. Za jeho nejvýznamnější dílo je považována Zlatá stoka.

"Vzhledem k řízení směřujícímu k zápisu souboru rybníkářských památek a tradic na Třeboňsku na seznam památek UNESCO, by se právě dům Štěpánka Netolického mohl stát centrem. Využití by našel v muzejních a jiných kulturních činnostech. Záměrem je vytvořit v něm mimo jiné galerii nebo novou obřadní síň," vysvětlila mluvčí třeboňské radnice Jitka Bednářová.

Radost z dotací mohou mít ve Vlachově Březí na Prachaticku. Město dostalo 14 milionů na rekonstrukci budovy bývalého měšťanského pivovaru a dalších 10 milionů na vydláždění zámeckého nádvoří, ve kterém pivovar leží.

"Pivovar dostane novou fasádu, okna a dveře. V přízemí vznikne víceúčelový sál k pořádání kulturních akcí a trhů. V patře by měla být galerie zaniklých řemesel z okolí," představil projekt starosta Vlachova Březí Lubomír Dragoun. V současné době je budova v neutěšeném stavu a v podstatě se nevyužívá. "Pivovar chátrá. Jediné, co tam je, jsou sklady, které pronajímáme," dodal starosta.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Další z rubriky

VIDEO: Zatáčka a sešup do louže. Prales zvládl na akci jediný traktorista

V Dráchově na Soběslavsku se konal sedmý ročník závodů traktorů Traktoriáda.

V areálu poblíž mostu přes řeku v Dráchově u Soběslavi se o víkendu posedmé konala oblíbená Traktoriáda. Více než...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Najdete na iDNES.cz