Lisovna společnosti Motor Jikov.

Lisovna společnosti Motor Jikov. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Společnost Motor Jikov postaví dvě haly a nabere desítky zaměstnanců

  • 0
Českobudějovický holding Motor Jikov Group chce do tří let dosáhnout hranice tržeb ve výši dvou miliard korun. Přispět k tomu mají i letošní investice.

Nové haly budovala společnost naposledy v roce 2000. Další začne stavět až letos v Českých Budějovicích a Soběslavi na Táborsku.

„Pro nás byly vždy na prvním místě investice do lidí a technologií. Nové investice do budov navíc vždy přinášejí určité riziko, jestli se firmě vzhledem k ekonomickému vývoji vyplatí. Peníze bych raději dal do nových robotů. Přesto si myslím, že je to krok správným směrem a výrazně přispěje ke zkvalitnění práce ve firmách holdingu,“ uvedl generální ředitel Miroslav Dvořák.

Důvodem je hlavně zvyšování počtu zakázek. Cílem společnosti je dosáhnout v roce 2020 na tržby v hodnotě dvou miliard korun. Firma zároveň potřebuje místo pro nové technologie.

„V případě výrobní haly v Budějovicích jde o prostory pro plně automatizovaná a robotizovaná vysokotlaká licí pracoviště se stroji s uzavírací silou tisíc tun, která se nám do současných hal již nevejdou. Jde o velmi sofistikovaná zařízení, která k chodu prakticky nevyžadují lidskou asistenci,“ popsal Dvořák. V Soběslavi bude hala sloužit ke zjednodušení výroby nové divize Montáže.

Práce na nových budovách začnou před letními prázdninami. Menší hala v krajském městě pro Motor Jikov Slévárna má být dokončena v březnu příštího roku. Rozsáhlejší objekt pro Motor Jikov Strojírenská bude v Soběslavi dostavěn v druhé polovině příštího roku. Českobudějovická hala vyjde na 30, soběslavská na 40 milionů korun.

Do školek dávají stavebnice

Právě v Soběslavi už podnik začal od loňského léta nabírat zaměstnance. Celkem musí obsadit více než čtyři desítky nových míst od strojírenských pozic až po obsluhy obráběcích strojů nebo mechaniky seřizovače.

Problém ale nastává ve slévárenském provozu. „Narážíme na fakt, že dnes na trhu práce odborníci neexistují, a na jihu Čech navíc není jediná škola, která by obor vyučovala. Proto se snažíme ve spolupráci s VOŠ, SPŠ automobilní a technickou v Českých Budějovicích otevřít obor mechanik seřizovač pro slévárenství,“ vysvětlil Dvořák.

Zakázky Motor Jikov stíhá plnit bez problémů. Chybějící kvalifikovaní pracovníci ale způsobují nízkou produktivitu práce. Nedostatek zaměstnanců je problém, který firmu v současné době tíží.

„Snažíme se situaci ve spolupráci s pěti našimi partnerskými školami řešit. Výcvikovými středisky firmy v Budějovicích a Soběslavi ročně projde na 140 učňů a studentů. Máme systém stipendií pro středoškoláky i vysokoškoláky, spolupracujeme s technickými soutěžemi, ale naše podpora začíná už v mateřských školách, kam každoročně dáváme dětem stavebnice a hračky, které k rozvoji technického myšlení přispívají,“ popsal ředitel Dvořák.

Kromě výrobních hal hodlá českobudějovický holding investovat i do strojního vybavení pro tlakové lití, nízkotlaké lití a obrábění. Sedm milionů korun pak půjde na obnovu pískového hospodářství divize Slévárna litiny. Část peněz zamíří i na vývoj ve výrobním programu, který se zabývá produkcí plnicích stanic na stlačený zemní plyn.