U temelínského infocentra je motýlí louka. | foto: JETE

Ve stínu věží Jaderné elektrárny Temelín se daří motýlům i ptákům

  • 12
Třináct druhů denních motýlů našli vědci z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity při zoologickém průzkumu v těsném okolí Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Právě kvůli pomoci této skupině hmyzu vznikla v historickém parku speciální motýlí louka.

Podle vědců stojí za poklesem počtu motýlů v české přírodě intenzivní zemědělství, rostoucí zástavba a především dotace na údržbu luk. S původně zcela běžnými motýly se proto lidé v současnosti setkávají stále vzácněji.

„Příliš časté sečení luk a volných travnatých porostů jednoduše ničí motýlům jejich přírodní prostředí a zdroje potravy. Osmnáct druhů ve dvacátém století úplně vyhynulo a jejich počet dlouhodobě dál klesá,“ vysvětluje Jana Šlancarová z Biologického centra.

Zvrátit nepříznivý vývoj mohou sami lidé jiným způsobem údržby krajiny. Pomoci může například mozaikové sečení trávy nebo budování motýlích biotopů.

U temelínského infocentra je motýlí louka. Vidět na ní můžete i jednoho z největších tuzemských motýlů babočku bodlákovou.

K tomuto kroku se loni rozhodla u svého infocentra například temelínská elektrárna. Ročně sem totiž dorazí kolem 35 tisíc návštěvníků včetně školních exkurzí a lidí orientovaných na ochranu životního prostředí.

„Víme, že dvě nepříliš velké plochy situaci nezachrání, ale chceme lidem ukázat, že i vzrostlá tráva s velkým množstvím květin a bylin může být krásná. A jsme rádi, že to motýli i návštěvníci ocenili,“ říká Petr Šuleř ze Skupiny ČEZ.

V příštím roce chce Temelín motýlí louky ještě mírně rozšířit. Zoologický průzkum zaměřený původně na motýly navíc poukázal i na zajímavý výskyt ptačích druhů v historickém parku.

„Proto připravujeme další projekt. Návštěvníkům představí ptáky, kteří nalezli domov přímo ve stínu chladicích věží jaderné elektrárny,“ řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.