Nová koalice v Budějovicích chce centrum sportu, počítá ale se změnami

  16:57aktualizováno  16:57
Budoucí vedení Českých Budějovic chce pokračovat v projektu Multifunkčního centra Dlouhá louka na místě současné sportovní haly. Ale projekt je nutné upravit.

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nová hala při vyjednávání budoucího vedení města hrála důležitou roli. Překážkou ale nebyla, a tak koaliční smlouva nakonec slibuje: Postavíme nové Multifunkční centrum Dlouhá louka s dílčími úpravami stávajícího projektu.

„Měly by spočívat v úpravě klimatizace či šaten,“ zmínil náměstek primátora František Konečný (ANO).

To podle všeho nebude tak jednoduché, protože koaliční partneři mají k investici různé požadavky. A není jich málo. Podrobnosti ale budou teprve řešit.

Podle zastupitele Jana Mádla za uskupení Čisté Budějovice/STAN není nutné bourat současnou halu starou 33 let.

„Ale během povolebních jednání nás několikrát přesvědčovali, že stav stávající sportovky je špatný. Rádi bychom se seznámili s projektem nového multifunkčního centra a se skutečným stavem haly, protože posudek na její stávající stav neexistuje,“ oznámil a naznačil, že je potřeba některé věci upravit.

Uskupení při schůzce s náměstkem primátora Františkem Konečným iniciovalo setkání se zástupci sportovních klubů kvůli potřebám a názorům na připravovaný projekt. K financování by si přálo využít dotace.

Fotogalerie

Již dříve měl k projektu výhrady Tomáš Bouzek (Společně pro Budějovice – TOP 09 a Lidovci), který byl v uplynulém období v opozici a nyní bude podle koaliční smlouvy náměstkem primátora.

„Z našeho pohledu bude vyžadovat nějaké nezbytné úpravy. Pokud by se stavělo podle stávajícího projektu, tak by měly být všechny věci řešeny komplexně včetně sedaček a tak dále. Musíme si nad projektem sednout. Až bude zřejmé, co může zůstat a co se musí doplnit, bude víc jasno o časovém horizontu. Úpravy se ale budou teprve řešit. Je hlavně potřeba, aby se vše řádně připravilo,“ okomentoval.

Jak koaliční kompromis ohledně haly chápe hnutí Občané pro Budějovice, vysvětlil jeho lídr ve volbách Juraj Thoma. „Bude financována s podporou minimálně 90 milionů korun z jiného zdroje, platby ze strany radnice se rozdělí nejméně na dva roky, bude jasně definovaný a veřejně známý celkový součet stavebních a zařizovacích nákladů a bude nová transparentní soutěž na dodavatele,“ vypočítal.

Thoma dodal, že projekt by měl projít revizí a má vzniknout dohoda se všemi uživateli haly o zajištění jejich potřeb během stavby. Všechny nové velké veřejné stavby pak mají projít architektonickou soutěží.

Minulá veřejná soutěž na zhotovitele byla zrušena. Scénář, který teď projekt čeká, popsal náměstek primátora Petr Holický (ANO). „Mění se nejen časové parametry smlouvy o dílo, která je součástí zadávací dokumentace, ale dojde také k drobným úpravám stavebního projektu. Neměly by mít dopad do pravomocného stavebního povolení. Z tohoto důvodu je nutné soutěž vypsat znovu,“ vysvětlil.

Pirátům se nelíbí, že město dostalo projekt darem

V prvním roce by mělo být prostavěno 200 milionů korun. Peníze půjdou na bourání, zahájení stavebních prací i hrubé konstrukce s opláštěním a střechou. Cílem je, aby mohla výstavba pokračovat i v zimě.

Podle Konečného se zahájení prací váže na dvě věci. První je, aby volejbalisté Jihostroje dohráli sezonu ve stávající hale. Druhou je atletický koridor při ZŠ O. Nedbala ve Čtyřech Dvorech. Jeho příprava pokračuje tak, aby stavba skončila před zimní sezonou 2019/2020.

Projekt bude nadále sledovat i bývalý zastupitel Českých Budějovic a jeden z hlavních iniciátorů odporu proti bourání sportovní haly Stanislav Rataj. Podle něj je chyba, že na případnou stavbu multifunkčního centra dosud oficiálně nepřislíbil finanční příspěvek stát ani kraj.

„Projekt má navíc špatně nastavené parametry. Uvidíme, jak se ještě bude měnit. Ale je třeba si uvědomit, že součástí stavby například nebyl nákup a instalace sedaček či multimediálního vybavení, což může celou akci prodražit o další desítky milionů korun,“ konstatoval Rataj.

Výhrady bude mít i opozice. „Nelíbí se nám, že se staví podle projektu, který byl městu darován. Máme k němu výhrady z odborného hlediska. Projít by měl finančním i odborným auditem. Pokud ho provede nezávislý odborník a bude posvěcen, tak bychom ho zřejmě podpořili,“ oznámil lídr a nový zastupitel Lukáš Mareš (Piráti).

Ve výtkách zmínil velikost šaten, předimenzovanou vzduchotechniku, vnitřní technické vybavení či parkovací místa. „Musí se vyjádřit někdo, kdo tomu rozumí a má autoritu. To budeme prosazovat. Druhý audit by se měl týkat financí, protože se mluvilo o navyšování ceny. Pokud ale bude centrum dobře postavené, tak nemáme problém zainvestovat víc peněz. Hala by měla být chloubou města,“ dodal Mareš.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Piráti v Budějovicích vyhlásili konkurz na svá místa v dozorčích radách

Vozy českobudějovické MHD řídí stále více žen.

K neobvyklému kroku přistoupili Piráti v Českých Budějovicích. Zástupci strany, která získala v 45členném...

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz