Konec centra sportu. Českobudějovičtí radní nejspíš zruší výběrové řízení

  11:40aktualizováno  11:40
Půl miliardy korun bez daně za stavbu Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami je pro České Budějovice příliš. Radní krajského města proto dnes projednají a budou hlasovat o zrušení výběrového řízení. Co bude dál, zjišťovala MF DNES.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Chtěli poklepávat na základní kámen, bourat a začít stavět. Multifunkční centrum Dlouhá louka mělo být chloubou vedení radnice v Českých Budějovicích, kterému na podzim končí volební období. Místo toho za ním dnes téměř jistě udělají tlustou čáru a stará sportovní hala bude sloužit dál.

V programu jednání radních je bod, který se centra týká. Když ho schválí, což je pravděpodobné, zruší tím výběrové řízení. Do užšího kola se přihlásili tři uchazeči a nejnižší nabídku podala společnost Metrostav.

Na konci června zveřejněná částka 489 milionů korun bez DPH se však pro krajské město ukázala jako nepřijatelná. Původní odhady byly 312 milionů bez daně.

„Musel jsem se zeptat, jestli máme vůbec prostředky na takto velkou investici. Vedoucí odboru investic i financí reagovali, že si ji dovolit nemůžeme. To je i součást dokumentu, na základě čehož předkládám do rady návrh na zrušení zakázky,“ potvrdil náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Fotogalerie

V rozpočtu bylo prozatím na akci připravených více než sto milionů korun. S nimi zatím město nijak manipulovat nebude. „Otázka sportovní haly uzavřená není. Teď je těžké říct, co bude dál. Ty peníze ale mohou zůstat připravené na příští investice do sportu,“ dodal Podhola.

Sportovní kluby se tak budou na nadcházející sezonu připravovat dál v současné hale u Vltavy. Pro mnohé je to dobrá zpráva, protože je čekalo dočasné nechtěné stěhování do provizorních prostor, kde by neměly takové podmínky.

Proti projektu mnoho z nich protestovalo a kritici se podepisovali pod petici proti bourání. Ale nové centrum se dvěma halami mělo i řadu podporovatelů. Projektovou dokumentaci nechal u Atelieru 8000 zpracovat Volejbalový klub Jihostroj, který ji následně daroval městu.

Byla to nejsledovanější akce roku a často hodně kritizovaná, ale podle některých sportovců přinesla i pozitivní věc. „Politici s námi začali mluvit a vedli jsme dialog. Pokud se budou chtít znovu do něčeho takového pustit, tak právě tohle by měl být začátek. Jednání s kluby,“ uvedl šéftrenér florbalistů FBC Štíři České Budějovice Lukáš Malý.

Právě pro Štíry bylo dobré, že se minimálně o odložení akce rozhodlo už v červnu. Mohli tak ještě bez potíží přihlásit své soutěže do sportovní haly. V červenci už by to pro ně byl problém.

Projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka však úplně odpískaný není. „Vůle po výstavbě tady je. Dále se tím budeme zabývat. Ale situace na stavebním trhu z pohledu cen není příznivá,“ reagoval náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Pokud chce vedení města s projektem dál pracovat, tak by si podle opoziční zastupitelky Petry Šebestíkové (TOP 09) mělo nechat udělat revizi rozpočtu a cen, aby zjistilo, proč je nabídková cena o tolik vyšší než odhadovaná a ve kterých konkrétních položkách šla o tolik nahoru.

Sama dál preferuje stavbu nového sportovního centra v areálu bývalého tankodromu ve Čtyřech Dvorech, kde už je zimní stadion. Sportovní halu by nechala dál fungovat.

Další opoziční zastupitel Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) se myšlenky na vybudování moderního centra na místě sportovní haly nevzdává, ale postupoval by jinak.

„Prvním krokem by byla výstavba sportovní haly na standardní úrovni. Z městského rozpočtu a na jiném místě, než je současná. Ovšem s odpovídající výškou stropu, aby umožnila i volejbalová utkání a také bezproblémové fungování pro stávající uživatele od hobby sportů, přes gymnastiku, florbal až po volejbal. Uvažuji o dvou místech: plocha mezi Kauflandem a bytovým komplexem v Pasovské, kde už se kdysi uvažovalo o tréninkové hale, anebo areál někdejších kasáren ve Čtyřech Dvorech,“ sdělil Thoma.

Druhým krokem by bylo vyhlášení architektonické soutěže na špičkovou sportovní arénu, která by stála na místě současné haly. Sloužila by i pro mezinárodní a nesportovní akce. Tímto postupem by se vyřešil problém s hledáním náhradních prostor.

Autor:


Nejčtenější

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Archeologové našli v místech, kudy povede D3, zbytky domu z 12. století

Archeologové našli na rekonstruovaném nádraží v Jaroměři cenné předměty z doby...

Archeologové z Jihočeského muzea objevili při průzkumu míst, kudy povede dálnice D3, u Starých Hodějovic ostatky domu z...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Pajič nestál o rozehrání ve druhé lize, tak v Budějovicích skončil

Slovinský útočník Rok Pajič v dresu Českých Budějovic.

Ve své páté sezoně v Motoru už do hry nenaskočil. Třiatřicetiletý slovinský útočník Rok Pajič odchází z...

Další z rubriky

Od hořící pergoly na Strakonicku chytila i auta, škoda je sedm milionů

Ve Stožicích začalo hořet dvě hodiny po sobotní půlnoci.

Víkendový požár na Strakonicku poničil pergolu, fasádu přilehlého domu a čtyři auta zaparkovaná poblíž. Celková škoda...

Soud řeší patnáct stížností na volby. Třeba že hlasovací lístek je moc velký

Ilustrační snímek

Na komunální volby si u českobudějovického krajského soudu stěžuje patnáct lidí. Je to stejný počet návrhů na...

V Krumlově se dohodli na koalici a starostovi, kterým zůstane Carda

Dalibor Carda opustil ČSSD a do voleb v Českém Krumlově půjde jako nezávislý.

Na radnici v Českém Krumlově se po volbách nechystá žádná revoluce. Městu má dál vládnout dosavadní koalice posílená o...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz