Konec centra sportu. Českobudějovičtí radní nejspíš zruší výběrové řízení

  11:40aktualizováno  11:40
Půl miliardy korun bez daně za stavbu Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami je pro České Budějovice příliš. Radní krajského města proto dnes projednají a budou hlasovat o zrušení výběrového řízení. Co bude dál, zjišťovala MF DNES.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Chtěli poklepávat na základní kámen, bourat a začít stavět. Multifunkční centrum Dlouhá louka mělo být chloubou vedení radnice v Českých Budějovicích, kterému na podzim končí volební období. Místo toho za ním dnes téměř jistě udělají tlustou čáru a stará sportovní hala bude sloužit dál.

V programu jednání radních je bod, který se centra týká. Když ho schválí, což je pravděpodobné, zruší tím výběrové řízení. Do užšího kola se přihlásili tři uchazeči a nejnižší nabídku podala společnost Metrostav.

Na konci června zveřejněná částka 489 milionů korun bez DPH se však pro krajské město ukázala jako nepřijatelná. Původní odhady byly 312 milionů bez daně.

„Musel jsem se zeptat, jestli máme vůbec prostředky na takto velkou investici. Vedoucí odboru investic i financí reagovali, že si ji dovolit nemůžeme. To je i součást dokumentu, na základě čehož předkládám do rady návrh na zrušení zakázky,“ potvrdil náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Fotogalerie

V rozpočtu bylo prozatím na akci připravených více než sto milionů korun. S nimi zatím město nijak manipulovat nebude. „Otázka sportovní haly uzavřená není. Teď je těžké říct, co bude dál. Ty peníze ale mohou zůstat připravené na příští investice do sportu,“ dodal Podhola.

Sportovní kluby se tak budou na nadcházející sezonu připravovat dál v současné hale u Vltavy. Pro mnohé je to dobrá zpráva, protože je čekalo dočasné nechtěné stěhování do provizorních prostor, kde by neměly takové podmínky.

Proti projektu mnoho z nich protestovalo a kritici se podepisovali pod petici proti bourání. Ale nové centrum se dvěma halami mělo i řadu podporovatelů. Projektovou dokumentaci nechal u Atelieru 8000 zpracovat Volejbalový klub Jihostroj, který ji následně daroval městu.

Byla to nejsledovanější akce roku a často hodně kritizovaná, ale podle některých sportovců přinesla i pozitivní věc. „Politici s námi začali mluvit a vedli jsme dialog. Pokud se budou chtít znovu do něčeho takového pustit, tak právě tohle by měl být začátek. Jednání s kluby,“ uvedl šéftrenér florbalistů FBC Štíři České Budějovice Lukáš Malý.

Právě pro Štíry bylo dobré, že se minimálně o odložení akce rozhodlo už v červnu. Mohli tak ještě bez potíží přihlásit své soutěže do sportovní haly. V červenci už by to pro ně byl problém.

Projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka však úplně odpískaný není. „Vůle po výstavbě tady je. Dále se tím budeme zabývat. Ale situace na stavebním trhu z pohledu cen není příznivá,“ reagoval náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Pokud chce vedení města s projektem dál pracovat, tak by si podle opoziční zastupitelky Petry Šebestíkové (TOP 09) mělo nechat udělat revizi rozpočtu a cen, aby zjistilo, proč je nabídková cena o tolik vyšší než odhadovaná a ve kterých konkrétních položkách šla o tolik nahoru.

Sama dál preferuje stavbu nového sportovního centra v areálu bývalého tankodromu ve Čtyřech Dvorech, kde už je zimní stadion. Sportovní halu by nechala dál fungovat.

Další opoziční zastupitel Juraj Thoma (Občané pro Budějovice) se myšlenky na vybudování moderního centra na místě sportovní haly nevzdává, ale postupoval by jinak.

„Prvním krokem by byla výstavba sportovní haly na standardní úrovni. Z městského rozpočtu a na jiném místě, než je současná. Ovšem s odpovídající výškou stropu, aby umožnila i volejbalová utkání a také bezproblémové fungování pro stávající uživatele od hobby sportů, přes gymnastiku, florbal až po volejbal. Uvažuji o dvou místech: plocha mezi Kauflandem a bytovým komplexem v Pasovské, kde už se kdysi uvažovalo o tréninkové hale, anebo areál někdejších kasáren ve Čtyřech Dvorech,“ sdělil Thoma.

Druhým krokem by bylo vyhlášení architektonické soutěže na špičkovou sportovní arénu, která by stála na místě současné haly. Sloužila by i pro mezinárodní a nesportovní akce. Tímto postupem by se vyřešil problém s hledáním náhradních prostor.

Autor:

Nejčtenější

Studenti opouštějí vysokoškolské koleje. Dojíždění je pro ně levnější

V kampusu Jihočeské univerzity v Branišovské ulici v Českých Budějovicích jsou...

Na kolejích Jihočeské univerzity ubývají studenti. Může za to zlevněné jízdné, na kterém lze měsíčně ušetřit i tisíce...

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Další z rubriky

Zlatou stoku dokončili před 500 lety. Zásobovala rybníky živou vodou

Zlatá stoka se proplétá mezi velkými rybníky okolo Třeboně. Na snímku je v...

Unikátní umělý kanál napájel pivovar, plavilo se po něm dřevo a poháněl mlýny. Před 500 lety ho dokončil Štěpánek...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

V Litvě žijí podobní hobiti jako v Budějovicích, říká poutník Zibura

Do rodných Českých Budějovic přijel Ladislav Zibura vlakem z Prahy. Po...

Dojel až za polární kruh, stopnul okolo 250 řidičů. Poutník Ladislav Zibura podnikl v létě velkou cestu po Evropě. Teď...

Najdete na iDNES.cz