Muž bojuje o pravost jízdenky na MHD. Revizor ji považoval za padělek

  9:07aktualizováno  9:07
Cestující vs. českobudějovický dopravní podnik. Hádají se o originalitu jízdenky na MHD, který se po označení zabarvil, jako by to byl padělek. Muž tvrdí, že ji koupil v automatu. Rozhodnout má rozbor experta.
František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek)

František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek) | foto: David PortMetro.cz

Nastoupil do trolejbusu, označil si svou jízdenku a vyrazil z budějovického sídliště Vltava směrem k vlakovému nádraží. František Nestával chtěl jet před několika dny do Tábora na knižní festival.

Jenže ve voze MHD přišel revizor a při kontrole zjistil, že je s lístkem něco špatně. V místě označení se totiž zabarvil jinak, než měl.

Byl to padělek? František Nestával tvrdí, že jízdenku před časem řádně zakoupil v automatu. Zástupci českobudějovického dopravního podniku ji potřebují nechat odborně prozkoumat. Lístek však dosud má jeho majitel, kterému nadále hrozí pokuta.

Případ se stal v sobotu 5. října ve voze linky 9. MF DNES má podrobná vyjádření cestujícího i zástupců dopravního podniku, kteří zároveň umožnili poslech nahrávky incidentu.

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě...

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě tisku pouze zčervenaly. V běžném případě by měly být dvoubarevné.

"Je to běžný postup. Naši revizoři pořizují při kontrole nahrávky, aby bylo možné v případě podobných konfliktů ověřit správnost jejich postupu. Výborně se to osvědčilo," vysvětlil Radek Filip, mluvčí dopravního podniku.

Ze zvukového záznamu je zřejmé, že se revizor dostal k Františku Nestávalovi nedlouho před tím, než chtěl vystoupit u nádraží. Brzy zjistil, že na lístku jsou viditelné znaky možného padělání. Nápis z označovače má být dvoubarevný, tady však byl jen červený. To se může stát, například když jízdenku cestující použije, pak nápis násilným způsobem odstraní a lístek znovu označí.

"Nic takového jsem neudělal. Lístek jsem koupil 4. srpna a měl jsem ho připravený doma. Nejsem žádný podvodník," brání se Nestával.

Situaci v trolejbuse ovšem při kontrole neustál. Na nádraží se mu nepodařilo vystoupit, revizorům nejdříve nevydal doklad totožnosti. To udělal, až když se vůz rozjel k další zastávce.

"Revizoři jednali profesionálně"

V tu chvíli už museli revizoři vyslechnout dlouhý příděl vulgárních urážek, které pokračovaly i po výstupu z vozu.

"Vím, že to bylo dost hysterické, a možná jsem si tím kopnul míč do vlastní brány. Ale revizoři se se mnou v podstatě nebavili a nic mi nechtěli vysvětlit, jejich přístup mohl být také jiný," domnívá se Nestával.

Martin Kuliš, vedoucí přepravní kontroly dopravního podniku, na to reagoval s tím, že se revizoři chovali korektně. "Jsem přesvědčen, že to bylo naprosto profesionální," uvedl.

Zdůraznil, že cestujícího nikdo nenazval černým pasažérem ani ho nenařkl z podvodu nebo něčeho podobného. Jízdenka však byla podle revizora neplatná, na vrstvě pro tisk nebyly ochranné prvky, a tak bylo nutné případ řešit.

Nestávalovi také vadí, že mu revizoři nedovolili vystoupit u nádraží a kvůli tomu mu pak ujel vlak do Tábora. Dopravní podnik tvrdí, že pokud by se cestující choval podle pokynů a předložil včas doklad totožnosti, mohli společně u nádraží vystoupit a vše vyřešit rychle tak, že by muži vlak neujel.

"Cestující musí dbát pokynů revizora. Na druhé straně ten nesmí omezit jeho svobodu a zamezit mu ve výstupu," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Výklad v tomto případě hraje na obě strany, proto mohou nastat i tak složité případy.

František Nestával se podle svých slov po vystoupení na další zastávce dokonce obrátil na policii a poté i strážníky a dožadoval se jejich příjezdu.

Vzhledem k tomu, že však nedošlo k fyzickému napadení, policie na místo nevyjížděla. "Dispečerka strážníků mě uklidnila a řekla mi, jak mám postupovat dál," řekl Nestával.

Pokutu odmítá zaplatit a cítí se nevinen. Jízdenku má zatím u sebe.

"Nechtěl jsem ji unáhleně odevzdat, vždyť je to můj jediný důkaz," dodává. Dopravní podnik má od něj k dispozici jinou jízdenku, která měla být zakoupena ve stejném automatu jen o chvilku později a její ochranné znaky jsou v pořádku.

"Pana Nestávala písemně požádáme, aby nám konkrétní jízdenku poskytl, a my ji necháme odborně prozkoumat znalcem. Pozná v podstatě jakýkoli zásah," konstatoval Radek Filip. Za několik týdnů by pak mohlo být jasné, na čí straně je pravda.

Budějovický dopravní podnik měl před několika měsíci potíže s nekvalitními jízdenkami, které pak nechával vyměnit. Před expertizou proto nelze na sto procent vyloučit, že takový lístek měl u sebe i František Nestával.

Autor:

Nejčtenější

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Do třetice začíná boj o novou sportovní halu v Českých Budějovicích

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Sportovní kluby mají počítat s nájmy v současné sportovní hale do začátku května, pak by se měla bourat. Už třetí...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Město, starosta i hnutí Strakonická Veřejnost chystají ústavní stížnost

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Půjdou na jaře obyvatelé Strakonic volit, aby vybrali nové zastupitelstvo, nebo budou nakonec platit podzimní výsledky?...

Najdete na iDNES.cz