Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž bojuje o pravost jízdenky na MHD. Revizor ji považoval za padělek

  9:07aktualizováno  9:07
Cestující vs. českobudějovický dopravní podnik. Hádají se o originalitu jízdenky na MHD, který se po označení zabarvil, jako by to byl padělek. Muž tvrdí, že ji koupil v automatu. Rozhodnout má rozbor experta.
František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek)

František Nestával tvrdí, že si jízdenku řádné koupil v automatu. Revizoři zjistili, že s lístkem je něco špatně. (ilustrační snímek) | foto: David PortMF DNES

Nastoupil do trolejbusu, označil si svou jízdenku a vyrazil z budějovického sídliště Vltava směrem k vlakovému nádraží. František Nestával chtěl jet před několika dny do Tábora na knižní festival.

Jenže ve voze MHD přišel revizor a při kontrole zjistil, že je s lístkem něco špatně. V místě označení se totiž zabarvil jinak, než měl.

Byl to padělek? František Nestával tvrdí, že jízdenku před časem řádně zakoupil v automatu. Zástupci českobudějovického dopravního podniku ji potřebují nechat odborně prozkoumat. Lístek však dosud má jeho majitel, kterému nadále hrozí pokuta.

Případ se stal v sobotu 5. října ve voze linky 9. MF DNES má podrobná vyjádření cestujícího i zástupců dopravního podniku, kteří zároveň umožnili poslech nahrávky incidentu.

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě...

Jízdenka Františka Nestávala. Po označení ve strojku písmena a číslice v místě tisku pouze zčervenaly. V běžném případě by měly být dvoubarevné.

"Je to běžný postup. Naši revizoři pořizují při kontrole nahrávky, aby bylo možné v případě podobných konfliktů ověřit správnost jejich postupu. Výborně se to osvědčilo," vysvětlil Radek Filip, mluvčí dopravního podniku.

Ze zvukového záznamu je zřejmé, že se revizor dostal k Františku Nestávalovi nedlouho před tím, než chtěl vystoupit u nádraží. Brzy zjistil, že na lístku jsou viditelné znaky možného padělání. Nápis z označovače má být dvoubarevný, tady však byl jen červený. To se může stát, například když jízdenku cestující použije, pak nápis násilným způsobem odstraní a lístek znovu označí.

"Nic takového jsem neudělal. Lístek jsem koupil 4. srpna a měl jsem ho připravený doma. Nejsem žádný podvodník," brání se Nestával.

Situaci v trolejbuse ovšem při kontrole neustál. Na nádraží se mu nepodařilo vystoupit, revizorům nejdříve nevydal doklad totožnosti. To udělal, až když se vůz rozjel k další zastávce.

"Revizoři jednali profesionálně"

V tu chvíli už museli revizoři vyslechnout dlouhý příděl vulgárních urážek, které pokračovaly i po výstupu z vozu.

"Vím, že to bylo dost hysterické, a možná jsem si tím kopnul míč do vlastní brány. Ale revizoři se se mnou v podstatě nebavili a nic mi nechtěli vysvětlit, jejich přístup mohl být také jiný," domnívá se Nestával.

Martin Kuliš, vedoucí přepravní kontroly dopravního podniku, na to reagoval s tím, že se revizoři chovali korektně. "Jsem přesvědčen, že to bylo naprosto profesionální," uvedl.

Zdůraznil, že cestujícího nikdo nenazval černým pasažérem ani ho nenařkl z podvodu nebo něčeho podobného. Jízdenka však byla podle revizora neplatná, na vrstvě pro tisk nebyly ochranné prvky, a tak bylo nutné případ řešit.

Nestávalovi také vadí, že mu revizoři nedovolili vystoupit u nádraží a kvůli tomu mu pak ujel vlak do Tábora. Dopravní podnik tvrdí, že pokud by se cestující choval podle pokynů a předložil včas doklad totožnosti, mohli společně u nádraží vystoupit a vše vyřešit rychle tak, že by muži vlak neujel.

"Cestující musí dbát pokynů revizora. Na druhé straně ten nesmí omezit jeho svobodu a zamezit mu ve výstupu," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Výklad v tomto případě hraje na obě strany, proto mohou nastat i tak složité případy.

František Nestával se podle svých slov po vystoupení na další zastávce dokonce obrátil na policii a poté i strážníky a dožadoval se jejich příjezdu.

Vzhledem k tomu, že však nedošlo k fyzickému napadení, policie na místo nevyjížděla. "Dispečerka strážníků mě uklidnila a řekla mi, jak mám postupovat dál," řekl Nestával.

Pokutu odmítá zaplatit a cítí se nevinen. Jízdenku má zatím u sebe.

"Nechtěl jsem ji unáhleně odevzdat, vždyť je to můj jediný důkaz," dodává. Dopravní podnik má od něj k dispozici jinou jízdenku, která měla být zakoupena ve stejném automatu jen o chvilku později a její ochranné znaky jsou v pořádku.

"Pana Nestávala písemně požádáme, aby nám konkrétní jízdenku poskytl, a my ji necháme odborně prozkoumat znalcem. Pozná v podstatě jakýkoli zásah," konstatoval Radek Filip. Za několik týdnů by pak mohlo být jasné, na čí straně je pravda.

Budějovický dopravní podnik měl před několika měsíci potíže s nekvalitními jízdenkami, které pak nechával vyměnit. Před expertizou proto nelze na sto procent vyloučit, že takový lístek měl u sebe i František Nestával.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Najdete na iDNES.cz