Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živnostník spal v autě a držel hladovku, aby vymohl dluh z prodané firmy

  12:25aktualizováno  12:25
Živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic držel pět dnů hladovku a bydlel v dodávce. Upozorňoval na obchod, v němž nedostal zaplaceno 605 tisíc korun. Důvod? Firma, co mu dluží, byla prodána. Student, který ji koupil, se brání, že je bílý kůň.
Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek)

Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na této zakázce si měl sedmačtyřicetiletý živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic vydělat slušné peníze na Vánoce. Místo toho má dluhy, nemůže se svých peněz domoci a aby upozornil, jak snadno se dostal do problémů, držel pět dnů hladovku a spal v autě. Kriminalisté nyní vyšetřují, zda došlo k podvodu, kdo koho podvedl a kdo může za současnou situaci po podzimních pracích na střeše.

Pavel Pavlík spolu s partou dalších řemeslníků dělá už roky střechy. Loni na podzim dostal zakázku od firmy Stakoplast CZ sídlící ve Strakonicích.

Měl udělat dvě střechy na bytových domech, kde tato firma mění okna, balkony a dělá fasády. Pavlík udělal práci za milion korun, když ale mělo dojít na placení, začala firma otálet.

"Vyplatili mi postupně 450 tisíc a dluží mi ještě 605 tisíc korun. Pořád jsem slýchal, že do Vánoc bude vše zaplacené. Třináctého prosince jsem se vypravil za jednateli, měl připravený i splátkový kalendář, ale dozvěděl jsem se, že ve firmě už nefigurují, že ji prodali," popisuje živnostník Pavlík, který musel nakoupit materiál, zaplatit kolegy řemeslníky a další náklady. Je přesvědčen, že se stal obětí podvodu, a podal na policii trestní oznámení.

Obchodní podíly ve firmě prodali za dva tisíce korun

Firma Stakoplast CZ měla dva majitele. Vladimíra Vlasáka ze Strakonic a jeho sestru Danu Kašparovou z Týna nad Vltavou. Dnes už ve firmě, která má základní jmění 1,2 milionu korun, skutečně nefigurují. Den před tím, než za nimi Pavlík přijel, tedy 12. prosince loňského roku, ji převedli u notáře v Praze na dvacetiletého Dominika Řečníka z Prahy.

Své obchodní podíly ve firmě, která měla dluhy, prodali shodně týž den každý za 1 000 korun. Novým majitelem a jednatelem firmy se tak v souladu se zákonem stal Řečník.

Na webových stránkách firmy vyrábějící plastová okna a dveře se objevilo upozornění, že během ledna a února bude omezena výroba, administrativa bude fungovat v "pohotovostním režimu" a od března bude opět obnoven standardní provoz firmy. To se dodnes nestalo.

Vlasák a Kašparová tak už nemají se společností nic společného a věřitelé, kterým Stakoplast CZ dluží, se nemohou dovolat.

Mezitím vznikla nová firma - Stakosolar. Tu založily děti Vladimíra Vlasáka a jeho sestry Dany Kašparové. V polovině loňského roku sepsaly u notáře společenskou smlouvu a na začátku října byla firma zapsána u soudu.

Věnovat se má však na rozdíl od výroby oken a dveří, kterou se zabýval Stakoplast CZ, solární energii. Firma není přímo napojená na Stakoplast CZ, ale na webových stránkách uvádí stejné adresy ve Strakonicích a Týně nad Vltavou, a kontaktní e-mail do společnosti Stakosolar má za zavináčem doménu stakoplast.cz.

Bývalý jednatel Stakoplastu CZ Vlasák nezvedal ve středu telefon. Druhá jednatelka Kašparová se ke kauze vyjádřila jen stroze s tím, že oni pouze prodali firmu a rozhodně se nedopustili ničeho nezákonného a vše je kampaň proti nim, která je poškozuje.

"Dali jsme inzerát, ozvalo se několik zájemců e-mailem i telefonem. Priorita tohoto zájemce byla, že chce firmu s historií, že mají rodinný kapitál a nebudou zakládat novou firmu. My jsme to prodali v dobré víře, vše bylo domluvené u notáře, schválené právníky," hájí se Kašparová s tím, že zbytek vysvětlí ráda kriminalistům.

Ti už případ vyšetřují. "Prověřujeme všechny okolnosti převodu, vyslýcháme svědky. Jsme nyní na začátku, případ jsme dostali před pár dny od kolegů z Českých Budějovic," komentovala mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Nový majitel firmy? Středoškolák před maturitou

Nový, dvacetiletý majitel firmy Řečník má mobilní telefon vypnutý. Najal si však kvůli kauze právníka Karla Tománka, který ve středu tvrdil, že jeho klient je pouze obětí. Kamarád mu prý nabídl "zajímavý výdělek" a přivedl k notáři, kde Řečník podepsal smlouvy, že kupuje firmu i s jejími závazky.

"Je to mladý nezkušený středoškolák, který má před maturitou. Přišli k notáři, tam na něj vybalili smlouvy, on to vše podepsal a teprve po měsíci, když mu začaly chodit požadavky, aby uhradil statisíce, tak pochopil. On ani neví, že je majitel firmy, udělali z něj bílého koně. Samozřejmě, on k tomu přispěl, že to podepsal díky své naivitě," řekl právník Tománek.

Kdo měl studenta přinutit a kdo mu následně vyhrožoval, Tománek neuvedl. "Vše máme nahrané, zpracováváme trestní oznámení, nejprve vše předložíme policii, pak to klidně ukážu vám," dodal Tománek.

Jsou tak možné jen tři scénáře:

1. Řečník koupil firmu, aniž by věděl, co dělá. Otázka je, kdo jej přiměl a jaký z toho měl prospěch.

2. Bývalí jednatelé Stakoplastu skutečně věřili, že zadluženou společnost prodají a nový majitel ji zachrání.

3. Řečník věděl, co podepisuje, viděl snadno získané peníze, ale nedomyslel důsledky.

To musí zjistit policie.

Pavlík bivakoval před domem majitelky

Ale zpět k Pavlu Pavlíkovi a živnostníkům, kterým firma dluží peníze. Právnička bývalých jednatelů jim vzkázala, že mají peníze vymáhat po firmě. A má pravdu. Podle zákona nemají už Vlasák a Kašparová se společností nic společného.

"Klienti se nikdy nedopustili jakéhokoliv jednání, které by bylo protiprávní, tím méně jednání, kterým by vyváděli aktiva společnosti nebo kterým by se na úkor společnosti jakkoliv nepřiměřeně obohacovali," napsala advokátka Pavlína Pomijová živnostníkovi Pavlíkovi, který bivakoval před domem bývalé jednatelky.

Dopis má MF DNES k dispozici a Pomijová v něm tvrdí, že Dominik Řečník dobře věděl, co činí a kupuje. "Výslovně potvrdil, že si je vědom hospodářského stavu společnosti a že tento hodlá v průběhu další činnosti řešit a sanovat," napsala.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Zničili jsme si krajinu, výsledkem je vysychání, říká vodohospodář

Technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold.

Zákazy zalévání zahrádek vážnou situaci rozhodně nevyřeší, upozorňuje v rozhovoru Jiří Lipold, technický ředitel...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Najdete na iDNES.cz