Živnostník spal v autě a držel hladovku, aby vymohl dluh z prodané firmy

  12:25aktualizováno  12:25
Živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic držel pět dnů hladovku a bydlel v dodávce. Upozorňoval na obchod, v němž nedostal zaplaceno 605 tisíc korun. Důvod? Firma, co mu dluží, byla prodána. Student, který ji koupil, se brání, že je bílý kůň.
Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek)

Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na této zakázce si měl sedmačtyřicetiletý živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic vydělat slušné peníze na Vánoce. Místo toho má dluhy, nemůže se svých peněz domoci a aby upozornil, jak snadno se dostal do problémů, držel pět dnů hladovku a spal v autě. Kriminalisté nyní vyšetřují, zda došlo k podvodu, kdo koho podvedl a kdo může za současnou situaci po podzimních pracích na střeše.

Pavel Pavlík spolu s partou dalších řemeslníků dělá už roky střechy. Loni na podzim dostal zakázku od firmy Stakoplast CZ sídlící ve Strakonicích.

Měl udělat dvě střechy na bytových domech, kde tato firma mění okna, balkony a dělá fasády. Pavlík udělal práci za milion korun, když ale mělo dojít na placení, začala firma otálet.

"Vyplatili mi postupně 450 tisíc a dluží mi ještě 605 tisíc korun. Pořád jsem slýchal, že do Vánoc bude vše zaplacené. Třináctého prosince jsem se vypravil za jednateli, měl připravený i splátkový kalendář, ale dozvěděl jsem se, že ve firmě už nefigurují, že ji prodali," popisuje živnostník Pavlík, který musel nakoupit materiál, zaplatit kolegy řemeslníky a další náklady. Je přesvědčen, že se stal obětí podvodu, a podal na policii trestní oznámení.

Obchodní podíly ve firmě prodali za dva tisíce korun

Firma Stakoplast CZ měla dva majitele. Vladimíra Vlasáka ze Strakonic a jeho sestru Danu Kašparovou z Týna nad Vltavou. Dnes už ve firmě, která má základní jmění 1,2 milionu korun, skutečně nefigurují. Den před tím, než za nimi Pavlík přijel, tedy 12. prosince loňského roku, ji převedli u notáře v Praze na dvacetiletého Dominika Řečníka z Prahy.

Své obchodní podíly ve firmě, která měla dluhy, prodali shodně týž den každý za 1 000 korun. Novým majitelem a jednatelem firmy se tak v souladu se zákonem stal Řečník.

Na webových stránkách firmy vyrábějící plastová okna a dveře se objevilo upozornění, že během ledna a února bude omezena výroba, administrativa bude fungovat v "pohotovostním režimu" a od března bude opět obnoven standardní provoz firmy. To se dodnes nestalo.

Vlasák a Kašparová tak už nemají se společností nic společného a věřitelé, kterým Stakoplast CZ dluží, se nemohou dovolat.

Mezitím vznikla nová firma - Stakosolar. Tu založily děti Vladimíra Vlasáka a jeho sestry Dany Kašparové. V polovině loňského roku sepsaly u notáře společenskou smlouvu a na začátku října byla firma zapsána u soudu.

Věnovat se má však na rozdíl od výroby oken a dveří, kterou se zabýval Stakoplast CZ, solární energii. Firma není přímo napojená na Stakoplast CZ, ale na webových stránkách uvádí stejné adresy ve Strakonicích a Týně nad Vltavou, a kontaktní e-mail do společnosti Stakosolar má za zavináčem doménu stakoplast.cz.

Bývalý jednatel Stakoplastu CZ Vlasák nezvedal ve středu telefon. Druhá jednatelka Kašparová se ke kauze vyjádřila jen stroze s tím, že oni pouze prodali firmu a rozhodně se nedopustili ničeho nezákonného a vše je kampaň proti nim, která je poškozuje.

"Dali jsme inzerát, ozvalo se několik zájemců e-mailem i telefonem. Priorita tohoto zájemce byla, že chce firmu s historií, že mají rodinný kapitál a nebudou zakládat novou firmu. My jsme to prodali v dobré víře, vše bylo domluvené u notáře, schválené právníky," hájí se Kašparová s tím, že zbytek vysvětlí ráda kriminalistům.

Ti už případ vyšetřují. "Prověřujeme všechny okolnosti převodu, vyslýcháme svědky. Jsme nyní na začátku, případ jsme dostali před pár dny od kolegů z Českých Budějovic," komentovala mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Nový majitel firmy? Středoškolák před maturitou

Nový, dvacetiletý majitel firmy Řečník má mobilní telefon vypnutý. Najal si však kvůli kauze právníka Karla Tománka, který ve středu tvrdil, že jeho klient je pouze obětí. Kamarád mu prý nabídl "zajímavý výdělek" a přivedl k notáři, kde Řečník podepsal smlouvy, že kupuje firmu i s jejími závazky.

"Je to mladý nezkušený středoškolák, který má před maturitou. Přišli k notáři, tam na něj vybalili smlouvy, on to vše podepsal a teprve po měsíci, když mu začaly chodit požadavky, aby uhradil statisíce, tak pochopil. On ani neví, že je majitel firmy, udělali z něj bílého koně. Samozřejmě, on k tomu přispěl, že to podepsal díky své naivitě," řekl právník Tománek.

Kdo měl studenta přinutit a kdo mu následně vyhrožoval, Tománek neuvedl. "Vše máme nahrané, zpracováváme trestní oznámení, nejprve vše předložíme policii, pak to klidně ukážu vám," dodal Tománek.

Jsou tak možné jen tři scénáře:

1. Řečník koupil firmu, aniž by věděl, co dělá. Otázka je, kdo jej přiměl a jaký z toho měl prospěch.

2. Bývalí jednatelé Stakoplastu skutečně věřili, že zadluženou společnost prodají a nový majitel ji zachrání.

3. Řečník věděl, co podepisuje, viděl snadno získané peníze, ale nedomyslel důsledky.

To musí zjistit policie.

Pavlík bivakoval před domem majitelky

Ale zpět k Pavlu Pavlíkovi a živnostníkům, kterým firma dluží peníze. Právnička bývalých jednatelů jim vzkázala, že mají peníze vymáhat po firmě. A má pravdu. Podle zákona nemají už Vlasák a Kašparová se společností nic společného.

"Klienti se nikdy nedopustili jakéhokoliv jednání, které by bylo protiprávní, tím méně jednání, kterým by vyváděli aktiva společnosti nebo kterým by se na úkor společnosti jakkoliv nepřiměřeně obohacovali," napsala advokátka Pavlína Pomijová živnostníkovi Pavlíkovi, který bivakoval před domem bývalé jednatelky.

Dopis má MF DNES k dispozici a Pomijová v něm tvrdí, že Dominik Řečník dobře věděl, co činí a kupuje. "Výslovně potvrdil, že si je vědom hospodářského stavu společnosti a že tento hodlá v průběhu další činnosti řešit a sanovat," napsala.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Písek si připomněl sto let starý omyl, republiku vyhlásili o 14 dní dřív

Parním vlakem přijel do Písku jako před 100 lety redaktor František Hanzlíček...

V Písku si o víkendu připomněli událost ze 13. a 14. října roku 1918, kdy redaktor novin České slovo František...

Podnikatel Faktor slaví úspěšnou premiéru. V Senátu nahradí Šestáka

Ladislav Faktor uspěl ve druhém kole senátních voleb na Českobudějovicku a...

Slibný náskok z prvního kola dokázal ve druhém udržet podnikatel a hudební skladatel Ladislav Faktor (nezávislý). V...

Ve Volarech otevřeli opravený bazén, nejoblíbenější je perličková lázeň

Ve Volarech mají nový bazén.

Ve Volarech po dvou letech oprav zprovoznili krytý plavecký areál. Hitem je perličková lázeň, děti si užívají...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz