Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živnostník spal v autě a držel hladovku, aby vymohl dluh z prodané firmy

  12:25aktualizováno  12:25
Živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic držel pět dnů hladovku a bydlel v dodávce. Upozorňoval na obchod, v němž nedostal zaplaceno 605 tisíc korun. Důvod? Firma, co mu dluží, byla prodána. Student, který ji koupil, se brání, že je bílý kůň.
Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek)

Pavel Pavlík udělat práci na střeše za milion korun, zaplaceno dostal ale jen 450 tisíc. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na této zakázce si měl sedmačtyřicetiletý živnostník Pavel Pavlík z Českých Budějovic vydělat slušné peníze na Vánoce. Místo toho má dluhy, nemůže se svých peněz domoci a aby upozornil, jak snadno se dostal do problémů, držel pět dnů hladovku a spal v autě. Kriminalisté nyní vyšetřují, zda došlo k podvodu, kdo koho podvedl a kdo může za současnou situaci po podzimních pracích na střeše.

Pavel Pavlík spolu s partou dalších řemeslníků dělá už roky střechy. Loni na podzim dostal zakázku od firmy Stakoplast CZ sídlící ve Strakonicích.

Měl udělat dvě střechy na bytových domech, kde tato firma mění okna, balkony a dělá fasády. Pavlík udělal práci za milion korun, když ale mělo dojít na placení, začala firma otálet.

"Vyplatili mi postupně 450 tisíc a dluží mi ještě 605 tisíc korun. Pořád jsem slýchal, že do Vánoc bude vše zaplacené. Třináctého prosince jsem se vypravil za jednateli, měl připravený i splátkový kalendář, ale dozvěděl jsem se, že ve firmě už nefigurují, že ji prodali," popisuje živnostník Pavlík, který musel nakoupit materiál, zaplatit kolegy řemeslníky a další náklady. Je přesvědčen, že se stal obětí podvodu, a podal na policii trestní oznámení.

Obchodní podíly ve firmě prodali za dva tisíce korun

Firma Stakoplast CZ měla dva majitele. Vladimíra Vlasáka ze Strakonic a jeho sestru Danu Kašparovou z Týna nad Vltavou. Dnes už ve firmě, která má základní jmění 1,2 milionu korun, skutečně nefigurují. Den před tím, než za nimi Pavlík přijel, tedy 12. prosince loňského roku, ji převedli u notáře v Praze na dvacetiletého Dominika Řečníka z Prahy.

Své obchodní podíly ve firmě, která měla dluhy, prodali shodně týž den každý za 1 000 korun. Novým majitelem a jednatelem firmy se tak v souladu se zákonem stal Řečník.

Na webových stránkách firmy vyrábějící plastová okna a dveře se objevilo upozornění, že během ledna a února bude omezena výroba, administrativa bude fungovat v "pohotovostním režimu" a od března bude opět obnoven standardní provoz firmy. To se dodnes nestalo.

Vlasák a Kašparová tak už nemají se společností nic společného a věřitelé, kterým Stakoplast CZ dluží, se nemohou dovolat.

Mezitím vznikla nová firma - Stakosolar. Tu založily děti Vladimíra Vlasáka a jeho sestry Dany Kašparové. V polovině loňského roku sepsaly u notáře společenskou smlouvu a na začátku října byla firma zapsána u soudu.

Věnovat se má však na rozdíl od výroby oken a dveří, kterou se zabýval Stakoplast CZ, solární energii. Firma není přímo napojená na Stakoplast CZ, ale na webových stránkách uvádí stejné adresy ve Strakonicích a Týně nad Vltavou, a kontaktní e-mail do společnosti Stakosolar má za zavináčem doménu stakoplast.cz.

Bývalý jednatel Stakoplastu CZ Vlasák nezvedal ve středu telefon. Druhá jednatelka Kašparová se ke kauze vyjádřila jen stroze s tím, že oni pouze prodali firmu a rozhodně se nedopustili ničeho nezákonného a vše je kampaň proti nim, která je poškozuje.

"Dali jsme inzerát, ozvalo se několik zájemců e-mailem i telefonem. Priorita tohoto zájemce byla, že chce firmu s historií, že mají rodinný kapitál a nebudou zakládat novou firmu. My jsme to prodali v dobré víře, vše bylo domluvené u notáře, schválené právníky," hájí se Kašparová s tím, že zbytek vysvětlí ráda kriminalistům.

Ti už případ vyšetřují. "Prověřujeme všechny okolnosti převodu, vyslýcháme svědky. Jsme nyní na začátku, případ jsme dostali před pár dny od kolegů z Českých Budějovic," komentovala mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Nový majitel firmy? Středoškolák před maturitou

Nový, dvacetiletý majitel firmy Řečník má mobilní telefon vypnutý. Najal si však kvůli kauze právníka Karla Tománka, který ve středu tvrdil, že jeho klient je pouze obětí. Kamarád mu prý nabídl "zajímavý výdělek" a přivedl k notáři, kde Řečník podepsal smlouvy, že kupuje firmu i s jejími závazky.

"Je to mladý nezkušený středoškolák, který má před maturitou. Přišli k notáři, tam na něj vybalili smlouvy, on to vše podepsal a teprve po měsíci, když mu začaly chodit požadavky, aby uhradil statisíce, tak pochopil. On ani neví, že je majitel firmy, udělali z něj bílého koně. Samozřejmě, on k tomu přispěl, že to podepsal díky své naivitě," řekl právník Tománek.

Kdo měl studenta přinutit a kdo mu následně vyhrožoval, Tománek neuvedl. "Vše máme nahrané, zpracováváme trestní oznámení, nejprve vše předložíme policii, pak to klidně ukážu vám," dodal Tománek.

Jsou tak možné jen tři scénáře:

1. Řečník koupil firmu, aniž by věděl, co dělá. Otázka je, kdo jej přiměl a jaký z toho měl prospěch.

2. Bývalí jednatelé Stakoplastu skutečně věřili, že zadluženou společnost prodají a nový majitel ji zachrání.

3. Řečník věděl, co podepisuje, viděl snadno získané peníze, ale nedomyslel důsledky.

To musí zjistit policie.

Pavlík bivakoval před domem majitelky

Ale zpět k Pavlu Pavlíkovi a živnostníkům, kterým firma dluží peníze. Právnička bývalých jednatelů jim vzkázala, že mají peníze vymáhat po firmě. A má pravdu. Podle zákona nemají už Vlasák a Kašparová se společností nic společného.

"Klienti se nikdy nedopustili jakéhokoliv jednání, které by bylo protiprávní, tím méně jednání, kterým by vyváděli aktiva společnosti nebo kterým by se na úkor společnosti jakkoliv nepřiměřeně obohacovali," napsala advokátka Pavlína Pomijová živnostníkovi Pavlíkovi, který bivakoval před domem bývalé jednatelky.

Dopis má MF DNES k dispozici a Pomijová v něm tvrdí, že Dominik Řečník dobře věděl, co činí a kupuje. "Výslovně potvrdil, že si je vědom hospodářského stavu společnosti a že tento hodlá v průběhu další činnosti řešit a sanovat," napsala.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Odběr kostní dřeně není nic, co by se nedalo zvládnout, říká dárce

Stanislav Blecha loni daroval vzácnou kostní dřeň.

Kdyby se nechystal na pozvání Českého národního registru dárců dřeně na setkání do Prahy, asi by si na dárcovství...

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

Najdete na iDNES.cz