Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy může sedm set zaměstnanců Kovosvitu očekávat nejdřív ke konci srpna

  11:26aktualizováno  11:26
Sedm set zaměstnanců strojírenské společnosti Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí na účtu stále nemá červencovou výplatu. Firma je kvůli dluhům v Rusku ve finanční tísni a stále jedná s bankami. Podle vedení by měly platy přijít do příští středy.

Kovosvit MAS sídlí v Sezimově Ústí na Táborsku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Mzdy do dnešního dne nepřišly. Podle informací od mistrů ani v nejbližších dnech nebudou,“ konstatoval šéf podnikových odborů Jiří Ryzka. Odbory podle něj budou čekat do konce měsíce a pak spustí krizový plán.

„Budeme řešit situaci s právníky z metodického pracoviště v Budějovicích a úřad práce by tu poskytoval zaměstnancům důležité informace. V tuto chvíli to ale zatím bereme jako operativní verzi. Myslím si a doufám v to, že platy do středy přijdou,“ dodal Ryzka.

Kovosvit MAS

Kovosvit je předním světovým výrobcem obráběcích strojů. Jeho produkty se vyváží hlavně do zemí střední a východní Evropy a Asie.

Jeho zákazníky jsou firmy z automobilového, energetického, leteckého a strojírenského průmyslu.

V roce 2010 nad společností, která byla ve finanční tísni, převzal kontrolu podnikatel František Komárek a podnik postavil na nohy.

Loni Kovosvit se svou dceřinou společností dosáhl tržeb 3,2 miliardy korun.

Vedení firmy stále jedná s bankami. Zda platy přijdou, bude jasné v pondělí.

Banky v Rusku firmě zablokovaly účty a nyní probíhají jednání, aby s prostředky Kovosvit mohl opět nakládat.

„Stále jednáme, je reálná šance, že peníze odejdou příští pondělí, takže do konce měsíce by mzdy měli zaměstnanci mít na účtu,“ řekl nový generální ředitel podniku s více než 70letou tradicí Blahoslav Fajmon.

Podle původních slibů přitom peníze měly přijít už do konce tohoto týdne. To se podle vedení zaručeně nestihne. Jednání s bankami se totiž protáhlo.

„Tento týden to už stoprocentně nebude. I kdyby dopadla veškerá jednání dobře a podepsaly se smlouvy, budeme mít možnost nakládat s finančními prostředky nejdříve v pondělí. To je v zásadě poslední termín, abychom byli schopni uspokojit naše závazky vůči našim zaměstnancům, což bychom opravdu rádi udělali,“ dodal Fajmon.

Důležité teď bude, jak banky posoudí kroky, které firma navrhuje. Bez tohoto posvěcení bude mít firma účty nadále zablokované.

Firma má měsíc na vyřešení problémů

Minimálně čtrnáctidenní prodleva ve výplatách přivádí mnohé zaměstnance do velmi svízelné situace. Hned 103 z nich požádalo o zálohu mzdy z důvodu nouze. Ta ovšem činí zhruba dva tisíce korun. Přitom ve firmě jsou i případy, že tu pracují manželé. Pro ty je finanční výpadek velmi kritický.

Důvodem problémů Kovosvitu jsou velké dluhy v Rusku, které je pro firmu klíčovým trhem. Závazky podle Fajmona jsou v řádech stovek milionů korun.

„Kovosvit, respektive její dceřiná společnost OOO Kovosvit, obsadila zhruba třetinu ruského trhu. Potenciál je obrovský. Náklady, abychom získali takový podíl na trhu a další možný rozvoj, byly značné. Byly předpoklady, jak se tyto náklady uhradí, bohužel došlo k devalvaci rublu a k sankcím,“ vysvětlil ředitel Fajmon. Kovosvit má podle něj sice problémy, ovšem potenciál má jednoznačně nejen na záchranu, ale naopak na další rozvoj.

Míra zadlužení je podle vedení společnosti výrazně nižší než celková hodnota společnosti. Vyřešit problémy se však musí podařit v následujícím měsíci. Jinak věřitelé pravděpodobně přistoupí k razantnějším krokům. V takovém případě by si Kovosvit už sám nepomohl a mohl by ho zachránit jedině strategický partner. Pravděpodobně zahraniční.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Najdete na iDNES.cz