Madeta má stále nedostatek mléka.

Madeta má stále nedostatek mléka. | foto: MF DNES

Mzdy na jihu Čech porostou, velké firmy chtějí nabírat zaměstnance

  • 1
Velké jihočeské firmy hodnotí uplynulý rok jako velice úspěšný. Většina zaznamenala jen nepříjemnosti s propadem na ruském trhu. Příští rok podniky plánují nárůst mezd a nábor nových zaměstnanců. Chybí však kvalifikovaní odborníci.

Letošní rok předčil pro většinu velkých firem očekávání. Podnikům se dařilo i přes složitou situaci na některých zahraničních trzích. V kombinaci s nízkou nezaměstnaností by si tak lidé měli polepšit na platech. Firmy nabírají a kvalifikovaných pracovníků je málo, což na trhu práce zvyšuje jejich cenu.

Například generální ředitel Madety Milan Teplý vstupoval do roku 2015 s velkými obavami. Společnost, která je největším zpracovatelem mléka v Česku, měla dlouhodobé smlouvy se zemědělci na výkup velkého množství mléka.

„Počítali jsme s tím, že budeme zase jednou dodávat do Ruska, ale i do dalších zemí arabského světa. To všechno padlo. Spolu s velkou konkurencí mléčných výrobků dovážených ze zemí EU se snížila prodejnost na tuzemském trhu. Takže jsme se potýkali s velkými přebytky mléka a museli řetězcům často prodávat pod výrobními náklady,“ popsal situaci Teplý.

Nakonec však rok 2015 končí pro Madetu pozitivně. Teplý je navíc optimistický i pro další rok. Očekává růst HDP i mezd. „Nezaměstnanost je na poměrně nízké úrovni, domnívám se, že se mzdy v celostátním průměru zvýší o čtyři až šest procent,“ doplnil Teplý.

Madeta zaměstnává 1 600 lidí, příští rok má v plánu nabírat dalších 60 zaměstnanců. Deset z nich bude techniků a technologů a padesátka dělníků půjde do provozu. Madeta navíc bude investovat 170 milionů korun do výstavby a technologií závodu v Plané nad Lužnicí, kam plánuje přesunout výrobu z Řípce.

Budvar pokořil další mety

Pozitivně vidí vývoj i Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle regionálního předsedy Petra Janouška byl letošek velmi významný. „Rok 2015 lze nazvat rokem odpoutání se ode dna hospodářské krize uplynulého období. Nastoupený růst ekonomiky zastavil, či alespoň zpomalil trend rušení pracovních míst,“ poukázal Janoušek.

Podle něj bude růst pokračovat i v roce 2016. Přinese to s sebou však problémy, jako je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Pozitivní je, že by se měly zvedat platy.

Další veleúspěšný rok má za sebou Budějovický Budvar. Pivovar navázal na dva rekordní roky a letos opět pokořil další mety. „Rok, ve kterém jsme oslavovali 120. výročí založení pivovaru, byl velmi dobrý a úspěšný z obchodního a ekonomického pohledu. Zvýšili jsme objem prodeje v tuzemsku i v zahraničí,“ poukázal mluvčí pivovaru Petr Samec.

Kromě výsledků v tuzemsku má Budvar největší radost z vývoje v Německu a na Slovensku. „Tam jsme prodali historicky nejvyšší objemy piva. Dosáhli jsme dvouciferný růst na prestižních trzích ve Švédsku či Kanadě. Podle očekávání se nám příliš nedařilo v Rusku a velmi špatné byly výsledky na Ukrajině,“ podotkl Samec. Vývoz v roce 2015 byl nejvyšší v historii.

Kovosvit chystá velkou investici

Se složitou situací na ruském trhu se potýkal zejména Kovosvit ze Sezimova Ústí. Pro něj je Rusko nejdůležitějším regionem. „Situaci na ruském trhu se nepodařilo zvládnout. Ne však kvůli naší neschopnosti. Když dojde ke zdvojnásobení ceny rublu, musí si na to trh určitou dobu zvykat. To se už podařilo a byznys se začíná opět otáčet. Mezitím nám ovšem uběhlo tři čtvrtě roku,“ konstatoval majitel Kovosvitu František Komárek.

Přesto se podniku podařilo opět výrazně zvýšit tržby, které dosáhly hodnoty okolo 3,2 miliardy korun. Podnik navíc má v plánu investovat 170 milionů do rozvoje výroby a nabírat lidi.

„Pro příští rok plánujeme navýšení počtu zaměstnanců asi o 50, z toho se jedná převážně o profese do konstrukce a vývoje, dále pak přijmeme obráběče kovů, montéry a dělníky slévárenského provozu,“ potvrdila mluvčí Kovosvitu Iva Ruskovská. Zda podnik zvýší mzdy, zatím není jasné. „Vývoj mezd bude odrážet ekonomický vývoj firmy,“ dodala Ruskovská.

Nepříjemnosti s propadem na ruském trhu měl také holding Koh-i-noor, který je s 2 500 lidmi jeden z největších zaměstnavatelů v kraji. „Pro celý holding byl rok 2015 úspěšný i přes některé problémy, které nastaly ve vývozu do Ruska. Tuto situaci se podařilo kompenzovat masivním vývozem do USA,“ vysvětlil majitel holdingu Vlastislav Bříza.

„Od příštího roku očekáváme nárůst výroby v řádech jednotek procent, který bude limitován nedostatkem pracovních sil, zejména v divizi strojírenství,“ dodal.

Zaměstnanci Koh-i-nooru si v příštím roce podle kolektivní smlouvy polepší minimálně o tři procenta. Firma má nicméně problém s náborem nových zaměstnanců. Kvalifikovaných se totiž nedostává.

„Nábor lidí bychom rádi plánovali, ale je absolutní nedostatek pracovníků, kteří mají zájem o práci a jsou erudovaní, zejména v oblasti strojírenství,“ poukázal Bříza.