Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: archiv města Krnov

Na dětské hřiště bez cigaret. Milevsko chystá po vzoru Prachatic vyhlášku

  • 10
Kouření na dětských hřištích zakazují v některých městech provozní řády. V Prachaticích například přistoupili rovnou k zákazu ukotveném v městské vyhlášce. V případě jejího porušení může cigareta vyjít až na tisícikorunu.

Kryté autobusové a vlakové zastávky, některé restaurace. To je příklad míst, kde je zákaz kouření. Ministerstvo zdravotnictví chce ještě přitvrdit. Nový protikuřácký zákon počítá s tím, že by si milovníci tabáku cigaretu nemohli v budoucnu vychutnat nově třeba při procházkách po zoo.

Některá jihočeská města navíc sama regulují místa, kde se nesmí kouřit. Mají vlastní vyhlášku. V Prachaticích tak mají od loňského září smůlu rodiče, kteří by si chtěli zapálit při dozoru nad dětmi hrajícími si na hřišti.

„Vyhláška vznikla, protože byla po zákazu kouření všeobecná poptávka ze strany obyvatel,“ řekl místostarosta Prachatic Jan Klimeš.

Za porušení vyhlášky by hříšník mohl dostat na místě pokutu od městské policie až tisíc korun. Ve správním řízení by se pak případně mohla suma vyšplhat ještě výš. Zatím ale k sankcím v Prachaticích nebylo třeba přistupovat.

„Funguje to dobře, ještě se nestalo, že by vyhlášku někdo porušoval a lidé si stěžovali nám nebo by to řešila městská policie,“ potvrdil místostarosta Klimeš. Stejná pravidla nastavil už v roce 2010 nedaleký Vimperk.

A o podobném kroku uvažují i další města

S myšlenkou na úplný zákaz kouření na dětských hřištích si teď pohrává Milevsko. „Zatím to u nás nemáme upravené nijak, pokud si někdo na hřišti zapálí, je to jeho věc. Připravovali jsme ale už teď vyhlášku na zasedání zastupitelstva, které bude ve středu. Nakonec neprošla radou, takže ji budeme připravovat znovu až na 14. září,“ potvrdila vedoucí odboru vnitřních věcí Jana Čunátová.

Starosta Milevska Ivan Radosta věří, že by upravenou vyhlášku mohli zastupitelé schválit. „Byť jsem nekuřák, chápu a respektuji kuřáky. Pokud se ale jedná o dětské hřiště, myslím, že rodiče by měli jít příkladem, a když jdou s dětmi na hřiště, měli by se věnovat jim a ne kouření. Přesto, že je to v přírodě, nepůsobí to kromě výchovného efektu ani opticky dobře,“ míní Radosta.

Úplnou volnost mají kuřáci u dětských hřišť v Táboře. Podle starosty Jiřího Fišera by ale i tady změna vyhlášky stála za úvahu.

„Jakkoliv jsme v této věci rezervovaní, u dětských hřišť bych zákaz kouření chápal a vítal. Asi bych neviděl problém ani v dodržování zákazu. Byl jsem svědkem toho, že na mistrovství republiky v atletice, které se teď v Táboře konalo, poprosil návštěvník vedle stojící dámu, jestli by nemohla ustoupit s cigaretou stranou. Myslím, že na hřištích by maminky přirozeně upozornily kouřícího člověka. Samozřejmě, pokud by někdo zavolal strážníky, určitě by přijeli na místo a věc řešili,“ naznačil Fišer.

V Písku, Jindřichově Hradci nebo Českých Budějovicích sice kouření na hřištích nezakazuje přímo obecně závazná vyhláška, ale zákaz je uvedený v provozním řádu těchto hracích ploch. A města si s tím vystačí, přestože provozní řád má spíše doporučující charakter.

Provozní řády u hřišť

„Metodika už umožňuje vydávat obecně závazné vyhlášky, které zakazují kouření na veřejných prostranstvích. Tady zatím takovou vyhlášku nemáme, zakazujeme jen konzumaci alkoholu. U některých hřišť máme provozní řád s piktogramem přeškrtnuté cigarety. Písečtí jsou disciplinovaní a tolerantní k dětem. Nemůžeme zamezit tomu, aby si maminka s kočárkem zapálila. Pokutu za to nedostane,“ informoval písecký místostarosta Jiří Hořánek.

Podobně mluví i starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. „Že by městská policie chodila od hřiště k hřišti, kontrolovala, jestli tam někdo kouří a rozdávala pokuty, to se neděje. Spíše to případným kuřákům důsledně vytkne. Děláme také pravidelné údržby hřišť včetně kontrol, zda tam nejsou jehly a podobně,“ podotkl Mrvka.

Samy maminky nejsou v názoru na zákaz kouření na hřištích jednotné. „Určitě by na nich měl zákaz platit. Nejednou se mi stalo, že si moje malá dcera hrála s nedopalkem, který našla u pískoviště. Dokonce by si ho i strčila do pusy, kdybych ji včas nechytila. Ženám, zvláště těhotným nebo s malými dětmi, cigareta do ruky prostě nepatří,“ zamyslela se například Jana Stupková z Písku.

Opačný názor mají kuřačky. „Já si myslím, že je to každého věc. Samozřejmě pak musí dotyční nedopalky odnést pryč, nebo aspoň vyhodit do koše. Ale omezovat lidi v kouření na veřejném prostranství, jakými je hřiště, to už mi přijde trochu moc. Když se podíváte kolem sebe, kouří spousta maminek. Pochybuji, že by házely špačky po hřišti. A kvůli tomu, že bude na hřištích zákaz, stejně nepřestanou,“ řekla mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.