Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, padají kameny. U oblíbené stezky podél Vltavy je narušená skála

  8:51aktualizováno  8:51
Poblíž Boršova u řeky Vltavy nedaleko Českých Budějovic začaly ze skály padat kameny na oblíbenou Fritschovu stezku. Zabezpečení místa může trvat měsíce. Nové cedule upozorňují, že na zhruba 500 metrů dlouhý úsek stezky je vstup pouze na vlastní nebezpečí.

Na stezku spadl před několika dny kus skály. „Hrozí, že další část se také zřítí. Proto je stezka v úseku od jezu v Boršově nad Vltavou až po křižovatku U Rybů uzavřena,“ varoval minulý týden boršovský starosta Jan Zeman.

Na místě pak zkoumal stav skály společně se zástupci Povodí Vltavy, kteří jsou v místě také majiteli některých pozemků, další pak spadají do katastru a majetku právě Boršova.

Uzavírka přibližně půl kilometru dlouhého úseku už nyní neplatí, ale to neznamená, že by bylo místo stoprocentně bezpečné.

„Dohodli jsme se, že zkusíme odstranit všechny narušené a uvolněné části skály a místo opatříme varovnými tabulkami. Ale je to jen provizorní řešení a bude potřeba většího zásahu,“ tuší starosta.

Stezka je oblíbená mezi pěšími turisty, ale i cyklisty

Místo je hodně rušné. Stezka, která proti proudu řeky Vltavy vede z Boršova na zříceninu Dívčí Kámen a do Zlaté Koruny. Je velmi oblíbená mezi pěšími turisty, ale i cyklisty.

V kritickém místě je navíc chatová osada, což je nepříjemné i pro její obyvatele. Právě místní ve spolupráci s obcí odstranili spadlé kameny a čekají, jak se situace vyvine.

„Je to jedno z nejhezčích míst, navíc skvěle dostupné hned u Budějovic. Stezka vedoucí po červené je navíc součástí mezinárodní cesty E10, která vede z jihu na sever,“ upozornil Jiří Franc, předseda Klubu českých turistů v Jihočeském kraji. Letos oslavil 80. výročí zhruba patnáctikilometrové Fritschovy stezky.

„Už v minulosti tam byly nějaké problémy, a tak se asi před dvěma, nebo třemi lety podařilo narušené místo zabezpečit lany. Někdo je však bohužel demontoval a jsou pryč,“ konstatoval Franc.

Po osazení varovných tabulek bude nutné začít hledat peníze na rozsáhlejší průzkum a případnou sanaci skály a její větší zajištění. „To bychom měli dělat ve spolupráci s Povodím Vltavy,“ zmínil Zeman a bude chtít požádat o pomoc také Jihočeský kraj.

Upozornil, že nebezpečný úsek je možné obejít a náhradní trasa bude vyznačena. Cestu prodlouží zhruba o kilometr. V kempu v Boršově se odbočí doprava a půjde se směrem k rybníku a památníku amerického pilota, odkud se lidé dostanou zpět k řece.

Stezka je pojmenovaná na počest Emanuela Fritsche, vrchního technického rady Československých státních drah a tehdejšího předsedy Klubu československých turistů oblastí Šumava a České Budějovice.

Budovaná byla postupně, první úsek vznikl v letech 1933 až 1935, kdy se ji podařilo vybudovat z Boršova do Jamného, později pak k Dívčímu Kameni a posléze se dalo dojít až do Zlaté Koruny. „Tehdy její stavba stála 30 tisíc korun,“ doplnil Franc.

Skála padala i v Plavu

V Jihočeském kraji je to letos už druhý problém tohoto druhu, kdy se část skály začala bortit a padat na osídlené nebo turisticky atraktivní místo. Podobné to bylo v zimě v Plavu u řeky Malše rovněž nedaleko od Českých Budějovic.

Za problémem tam pravděpodobně stálo oteplení, vytrvalý déšť a hned nato silné mrazy. To vše způsobilo, že ze skály u chatové osady u Malše, pod kterou vede stezka, začaly odpadávat kameny. Ty největší vážily i několik kilogramů.

Obec místo následně uzavřela včetně vstupu na můstek přes řeku vedoucí ke stezce. Ve spolupráci s Povodím Vltavy, které v místě také vlastní pozemky, se Plavští snaží situaci řešit, ale jde to pomalu. Vypadalo to, že je ve zvětralé skále až několik metrů dlouhá puklina a eroze hrozí dál.

„Podle posledních informací se nejprve budou odstraňovat porosty na skále. Vše se zdrželo,“ sdělila starostka Plava Oldřiška Ribolová. Případná sanace, či instalace záchytných sítí může stát statisíce až několik milionů korun.

„Nikdy předtím jsme zde takový problém neměli, až letos. Část kamenů dopadla na zem, část skončila v řece,“ dodala Ribolová. Největší problém je to pro lidi, kteří žijí v tamní chatové osadě.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Najdete na iDNES.cz