Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor, padají kameny. U oblíbené stezky podél Vltavy je narušená skála

  8:51aktualizováno  8:51
Poblíž Boršova u řeky Vltavy nedaleko Českých Budějovic začaly ze skály padat kameny na oblíbenou Fritschovu stezku. Zabezpečení místa může trvat měsíce. Nové cedule upozorňují, že na zhruba 500 metrů dlouhý úsek stezky je vstup pouze na vlastní nebezpečí.

Na stezku spadl před několika dny kus skály. „Hrozí, že další část se také zřítí. Proto je stezka v úseku od jezu v Boršově nad Vltavou až po křižovatku U Rybů uzavřena,“ varoval minulý týden boršovský starosta Jan Zeman.

Na místě pak zkoumal stav skály společně se zástupci Povodí Vltavy, kteří jsou v místě také majiteli některých pozemků, další pak spadají do katastru a majetku právě Boršova.

Uzavírka přibližně půl kilometru dlouhého úseku už nyní neplatí, ale to neznamená, že by bylo místo stoprocentně bezpečné.

„Dohodli jsme se, že zkusíme odstranit všechny narušené a uvolněné části skály a místo opatříme varovnými tabulkami. Ale je to jen provizorní řešení a bude potřeba většího zásahu,“ tuší starosta.

Stezka je oblíbená mezi pěšími turisty, ale i cyklisty

Místo je hodně rušné. Stezka, která proti proudu řeky Vltavy vede z Boršova na zříceninu Dívčí Kámen a do Zlaté Koruny. Je velmi oblíbená mezi pěšími turisty, ale i cyklisty.

V kritickém místě je navíc chatová osada, což je nepříjemné i pro její obyvatele. Právě místní ve spolupráci s obcí odstranili spadlé kameny a čekají, jak se situace vyvine.

„Je to jedno z nejhezčích míst, navíc skvěle dostupné hned u Budějovic. Stezka vedoucí po červené je navíc součástí mezinárodní cesty E10, která vede z jihu na sever,“ upozornil Jiří Franc, předseda Klubu českých turistů v Jihočeském kraji. Letos oslavil 80. výročí zhruba patnáctikilometrové Fritschovy stezky.

„Už v minulosti tam byly nějaké problémy, a tak se asi před dvěma, nebo třemi lety podařilo narušené místo zabezpečit lany. Někdo je však bohužel demontoval a jsou pryč,“ konstatoval Franc.

Po osazení varovných tabulek bude nutné začít hledat peníze na rozsáhlejší průzkum a případnou sanaci skály a její větší zajištění. „To bychom měli dělat ve spolupráci s Povodím Vltavy,“ zmínil Zeman a bude chtít požádat o pomoc také Jihočeský kraj.

Upozornil, že nebezpečný úsek je možné obejít a náhradní trasa bude vyznačena. Cestu prodlouží zhruba o kilometr. V kempu v Boršově se odbočí doprava a půjde se směrem k rybníku a památníku amerického pilota, odkud se lidé dostanou zpět k řece.

Stezka je pojmenovaná na počest Emanuela Fritsche, vrchního technického rady Československých státních drah a tehdejšího předsedy Klubu československých turistů oblastí Šumava a České Budějovice.

Budovaná byla postupně, první úsek vznikl v letech 1933 až 1935, kdy se ji podařilo vybudovat z Boršova do Jamného, později pak k Dívčímu Kameni a posléze se dalo dojít až do Zlaté Koruny. „Tehdy její stavba stála 30 tisíc korun,“ doplnil Franc.

Skála padala i v Plavu

V Jihočeském kraji je to letos už druhý problém tohoto druhu, kdy se část skály začala bortit a padat na osídlené nebo turisticky atraktivní místo. Podobné to bylo v zimě v Plavu u řeky Malše rovněž nedaleko od Českých Budějovic.

Za problémem tam pravděpodobně stálo oteplení, vytrvalý déšť a hned nato silné mrazy. To vše způsobilo, že ze skály u chatové osady u Malše, pod kterou vede stezka, začaly odpadávat kameny. Ty největší vážily i několik kilogramů.

Obec místo následně uzavřela včetně vstupu na můstek přes řeku vedoucí ke stezce. Ve spolupráci s Povodím Vltavy, které v místě také vlastní pozemky, se Plavští snaží situaci řešit, ale jde to pomalu. Vypadalo to, že je ve zvětralé skále až několik metrů dlouhá puklina a eroze hrozí dál.

„Podle posledních informací se nejprve budou odstraňovat porosty na skále. Vše se zdrželo,“ sdělila starostka Plava Oldřiška Ribolová. Případná sanace, či instalace záchytných sítí může stát statisíce až několik milionů korun.

„Nikdy předtím jsme zde takový problém neměli, až letos. Část kamenů dopadla na zem, část skončila v řece,“ dodala Ribolová. Největší problém je to pro lidi, kteří žijí v tamní chatové osadě.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Vysloužilý bazén v Prachaticích přestaví za 200 milionů na akvapark

V areálu plaveckého stadionu v Prachaticích přibude saunový, solný i dětský...

V Prachaticích se pustí do největší investice za posledních několik desítek let - přestaví plavecký bazén, který...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Najdete na iDNES.cz