Prostitutky

Prostitutky | foto: iDNES.cz

Na jihu Čech se sexem živí stovky žen, k lékaři ale nechodí

  • 6
Stovky žen se na jihu Čech živí v erotických klubech sexem. Více než polovinu z nich tvoří matky samoživitelky. Jsou mezi nimi i ženy, které prostě "jen" přišly o práci. Problém je, že prostitutky často nechodí na lékařská vyšetření a při testování se ukázalo, že mezi nimi přibývá onemocnění syfilis.

Nejstaršímu řemeslu světa se na jihu Čech věnují stovky žen a vidina rychle vydělaných peněz je pro ně mnohdy důležitější než zdraví. Jsou mezi nimi mladé dívky, ženy, které přišly o práci, a více než polovinu tvoří samoživitelky. K lékaři ale tyto ženy nechodí. Všem se snaží pomoci občanské sdružení Rozkoš bez rizika.

Rozkoš bez rizika

Občanské sdružení Rozkoš bez rizika založila v roce 1992 socioložka a doktorka filozofie Hana Malinová. Pomáhá ženám, které se živí sexem. Kromě testování na pohlavní nemoci jim nabízí i sociální pomoc. Sdružení má v Česku celkem devět týmů, které působí ve 12 krajích. V Českých Budějovicích, Praze a Brně mají i své kamenné pobočky.

Loni terénní sociální pracovníci z občanského sdružení našli v jihočeských nočních klubech 14 žen s nakažlivými chorobami. S pojízdnou ambulancí navštívili 42 nočních klubů a oslovili na 600 žen, které poskytují sexuální služby. "O testy projevilo zájem přesně 295 žen," sdělila zdravotní sestra Milena Mutlová.

Celkem mezi prostitutkami provedli více než 1 200 testů. "Oproti roku 2009 jsme tady zaznamenali nárůst pohlavní nemoci syfilis," řekla Mutlová.

V jižních Čechách nabízí pomoc ženám ze sexbyznysu dva terénní týmy občanského sdružení. Třikrát ročně vyjíždějí pracovnice do nočních klubů s mobilní ambulancí, v níž poskytují kompletnější vyšetření na pohlavně přenosné infekce.

"Stává se, že některé noční kluby nás vůbec nepustí dovnitř. Tam, kde otevře muž, tak většinou řekne, že nemají o naše služby zájem. Na druhou stranu, některé erotické podniky samy volají a chtějí vědět, kdy přijedeme," uzavírá Mutlová.