Jindřichohradecké letiště hostí slet dvacítky členů Plachtařského Old-timer...

Jindřichohradecké letiště hostí slet dvacítky členů Plachtařského Old-timer Klubu, kteří s sebou přivezli historické větroně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na Jindřichohradecku se prohánějí historické větroně leteckých nadšenců

  • 0
Příznivce letecké historie z Jindřichohradecka bude zřejmě v těchto dnech pořádně bolet za krkem. Nad jejich hlavami se totiž prohánějí historické větroně, které sem přivezli členové Plachtařského Old-timer Klubu.

Ve vzduchu na Jindřichohradecku a v okolí lidé mohou spatřit elegantního Krajánka, Šohaje či Orlíka, ale také Phoebuse či Vem to čerta.

"Nejstarší kluzák, který tu můžete vidět, je replika Hol’s der Teufel, česky Vem to čert. Je to konstrukce z roku 1929 a tyto kluzáky se před válkou amatérsky stavěly u nás. Tato replika vznikla před deseti lety společnou prací našich českých a německých členů a předvádíme ji na leteckých dnech," uvedl Tomáš Mezera, předseda Plachtařského Old-timer Klubu.

Ostatní větroně, které pocházejí z poválečných let, jako Zlín 24 Krajánek z roku 1947, už jsou původními letouny, jež prošly renovací. Většina z nich má dřevěnou konstrukci a jejich majitelé o ně pečují se stejnou vášní, jako členové klubů automobilových veteránů hýčkají své nablýskané vozy.

"Letadla jsou v původních barvách, pěkně udržovaná. Dnes patří do kategorie experimentál. To znamená, že se na nich může lítat, ale nesmí provádět výcvik. Je to opravdu jen pro radost a pro milovníky starých časů," objasnil Martin Růžička, předseda jindřichohradeckého Aeroklubu, který poskytl old-timer klubu zázemí na domácím letišti.

Aby si pamětníci a příznivci historických větroňů nemuseli prohlížet tyto letouny pouze se zakloněnou hlavou, připravili pořadatelé na sobotu na jindřichohradeckém letišti Den otevřených dveří.

"Takové letadlo nepotkáte běžně za provozu. Je schované v hangáru a do vzduchu se dostane jednou za čas. Den otevřených dveří je šance, aby se pamětníci potkali s letouny a popovídali si s lidmi, kteří je udržují," zve Růžička.

Všechny historické větroně budou od 10 hodin vytaženy venku a provoz bude mírnější. Za příznivého počasí skončí akce v 19 hodin.