Lidé, kteří pracují na sanaci škol na Máji, musí pracovat ve speciálních ochranných oblecích.

Lidé, kteří pracují na sanaci škol na Máji, musí pracovat ve speciálních ochranných oblecích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budějovická radnice tápe, po kom chtít miliony za sanaci azbestových škol

  • 0
Českobudějovický magistrát neví, po kom a jestli vůbec má vymáhat miliony za sanaci základních škol na sídlišti Máj, v nichž se objevil azbest. Ani jedna ze dvou expertiz totiž neukazuje na viníka. Případný soudní spor by se tak mohl táhnout roky, a navíc s nejistým výsledkem.

Šestnáct milionů korun, které musela budějovická radnice uvolnit na vyčištění dvou velkých základních škol na sídlišti Máj od azbestu, se zřejmě do městské kasy v dohledné době nevrátí.

Azbestové částice se ve školách vyskytly po letním zateplení budov, magistrát pak nechal po kontrolním měření koncem listopadu školy zavřít. Radní mají nyní v ruce dvě analýzy: jednu od firmy Foster Bohemia, kterou si nechali zhotovit sami, a druhou od dodavatele stavby, společnosti OHL ŽS. Jenže obě expertizy mají podle investičního náměstka primátora Kamila Calty z TOP 09 odlišný závěr.

"Advokátní kancelář, na niž se město obrátilo, doporučuje, abychom se nejdřív pokusili s dodavatelem domluvit a nechali si udělat další posudek týkající se výskytu azbestu," uvedl Calta.

Obě analýzy totiž jasně neříkají, kdo za výskyt azbestu může - místo označení viníka operují jen s předpoklady. A to z právního hlediska nestačí na soudní vymáhání škody.

"Navíc nám i samotná firma Foster Bohemia doporučila, abychom se ještě obrátili na soudního znalce. Ten by měl jasně definovat, kdo únik azbestových vláken během rekonstrukce zavinil," připomněl Calta. A protože vedení radnice ještě s dodavatelskou firmou od chvíle, kdy dostalo na stůl obě analýzy, nejednalo, jsou radní ve zveřejňování dalších kroků opatrní.

Tvrdí, že nechtějí předbíhat, co bude následovat po připravované schůzce. Opozice považuje od začátku zvolený postup radních za nelogický a nehospodárný.

I primátor Thoma upřednostňuje cestu smíru

"Začalo to už výběrem firmy. Neštěstím těch výběrových řízení je, že nejlevnější nemusí být nejlepší. Navíc na první etapu rekonstrukce škol dostalo město dotaci a musí se udělat i druhá etapa. Obávám se, že až přijde na řadu, azbest tam bude znovu," řekl šéf opozičního klubu ODS Vladimír Brůha, který je přesvědčen, že město miliony vydané za sanaci škol už neuvidí. Radnice bude podle něj těžko prosazovat, že někdo udělal chybu, a u soudu se může azbestová kauza vléct roky.

Kvůli nejistému soudnímu výsledku upřednostňuje i primátor Juraj Thoma z Hnutí Občané pro Budějovice smírnou cestu. Město si nechává od právníka připravit dopis pro OHL ŽS, aby bylo jasně definováno, o čem bude s firmou jednat a za jakých podmínek.

"Ale pokud půjdeme do soudního sporu, což se stát může, budeme muset mít soudně znalecký posudek. Půjde o bitvu různých soudních znalců a soud může trvat několik let," naznačil Thoma.

Ačkoli vedení města si vypracovanou analýzu firmy Foster Bohemia pochvaluje, krajská hygienická stanice (KHS) oponuje, že v azbestové kauze nepochybila. Podle expertizy hygienici udělali chybu, když firmě MAPOZ Zliv schválili nesprávný plán prací při demontáži boletických panelů, z nichž se azbest uvolnil.

Jenže podle Františka Kotrby z KHS hygienici žádný postup neschvalují. "Krajská hygienická stanice v tomto případě neschvaluje konkrétní technologické postupy při provádění sanace budov s azbestovou zátěží ani nevydává k této věci závazné stanovisko," sdělil Kotrba.

Sdružení rodičů dětí ze Základní školy Máj I chce, aby viníka azbestové zátěže ve školách odhalila policie. Proto podali trestní oznámení na neznámého pachatele. V zavřených školách nyní pracuje firma Sita.cz na vyčištění vzduchu od škodlivých mikrovláken. Děti by se mohly do svých tříd vrátit 19. března