Archeologický průzkum na náměstí v Bechyni na Táborsku.

Archeologický průzkum na náměstí v Bechyni na Táborsku. | foto: Lucie Kándlová, MF DNES

Na náměstí v Bechyni objevili archeologové keltské chaty i s pecí

  • 1
Při rekonstrukci náměstí v Bechyni na Táborsku se našel skutečný archeologický poklad. Pracovníci Husitského muzea v Táboře tu objevili keltské chaty i s pecí a keramickými předměty, které tehdy lidé používali. Nález v takovém množství tu archeologové nepamatují.

"Určité představy, co tady od pravěku do novověkého osídlení je, jsme měli. Ale to, co jsme našli, je nad očekávání," řekl archeolog Hustiského muzea Rudolf Krajíc.

Jeden z prozkoumaných příkopů vypovídá o tom, že v Bechyni žili Slované. "Pravděpodobně tady žili do 9. století našeho letopočtu. Našli jsme tady střepy keramiky a zbytky zvířecích kostí," dodal Krajíc.

Archeologický průzkum na náměstí v Bechyni na Táborsku.

Asi největším překvapením ale je, že se na bechyňském náměstí našly keltské chaty. "Keltové tady museli žít už tisíc let před Slovany. Objevili jsme dvě keltské chaty. Jedna z nich měla dřevěné podlahy i stěny. Zjistili jsme, že byla spálená. Zřejmě jsme narazili na keltské sídliště, nejspíše opida," vysvětlil Krajíc.

Keramické střepy, které se v chatě našly, domněnky archeologů jen potvrzují. "Užitkovou keramiku datujeme do 1. století před naším letopočtem, tedy do doby Keltů. Našli jsme spousty střepů, které jsme poslepovali. Keramika je výjimečná i tím, že obsahuje enormní množství tuhy," doplnil archeolog.

Archeologický průzkum na náměstí v Bechyni na Táborsku.

Ve druhém domě objevili muzejníci zřejmě keltskou pec. Ukazuje na to prý červeně propálená hlína. Další zajímavostí je i střep z bílé keramiky. Podle historiků sem musela být nádoba dovezena, protože taková surovina se tady nevyskytovala.

Při průzkumu narazili archeologové i na počátky středověké Bechyně. "Skutečně se tady ve 20. letech 15. století, tak jak uvádějí písemné prameny, odehrály při dobývání města nějaké dramatické události. Zřejmě šlo o velký požár, což dokládá tato silná červená vrstva," ukázal archeolog Krajíc na část vykopané jámy a dodal, že nálezy v takovém množství a v takovém časovém rozmezí tu nepamatují.