Takto by měl vypadat pasivní dům v bývalém areálu čtyřdvorských kasáren v

Takto by měl vypadat pasivní dům v bývalém areálu čtyřdvorských kasáren v Českých Budějovicích. | foto: MF DNES

Na okraji Českých Budějovic vyroste pasivní bytový dům

  • 7
Druhé největší českobudějovické bytové družstvo Novostav se pouští do výstavby pasivního bytového domu. Moderní objekt s 23 byty má stát b okrajové části města - v bývalém areálu čtyřdvorských kasáren. Začít stavět by se mohlo už letos a hotovo bude do dvou let.

"Jsem přesvědčen, že jde o nedoceněnou atraktivní lokalitu pro bytovou výstavbu. Na rozdíl od satelitních městeček okolo města, kde se v minulých letech individuální výstavba rozběhla, je čtyřdvorský areál vzdálen jen patnáct minut pěšky od centra Budějovic a doslova za humny je nádherná příroda s Vrbenskými rybníky," řekl předseda bytového družstva Otto Eibl.

Podle něj je pravděpodobné, že od roku 2020 nebude možné stavět jiné domy než pasivní. "Rozhodně nejde o nějaký pokus. Přicházíme na trh s produktem," myslí si.

Pasivní domy mají mizivou spotřebu energie a jsou vybaveny rekuperační jednotkou - zařízením, které, zjednodušeně řečeno, odebírá teplo z vydýchaného vzduchu a předává jej přefiltrovanému čerstvému vzduchu.

Takový pasivní byt vyjde majitele o něco dráž, v konečných úsporách za energie na něm však vydělá. Náklady na vytápění by měly klesnout až o polovinu. Za byt 1+kk o velikosti 37 metrů čtverečních zaplatí zájemci v novém domě v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren přes jeden milion korun. Byt 3+kk o velikosti 53 metrů čtverečních s dvacetimetrovou terasou stojí 2,5 milionu korun.

Staví se i pasivní řadové domy

"V současné době je rezervováno 40 procent z celkové kapacity 23 bytů. Věřím, že stavět začneme ještě letos," uvedl Eibl s tím, že do dvou let by měl být dům hotový.

Pro náročnější klienty jsou podle odborníků vhodné pasivní řadové domky, s jejichž výstavbou se počítá v atraktivních lokalitách. Například v českobudějovické části Suché Vrbné nebo v Hluboké nad Vltavou.

"Zatím půjde o 15 domů. Lze je charakterizovat vyšším komfortem bydlení s extrémně nízkými náklady na vytápění i ohřev vody, stálým přívodem čerstvého vzduchu a příjemnými teplotami v zimě i v létě. Taková stavba je vhodná i pro alergiky, protože vzduch jde do místnosti přes filtry. Pokud ve standardním rodinném domku za rok utratíte za teplo a ohřev vody 60 až 100 tisíc korun, zde to bude čtvrtina," shrnul předseda představenstva Sdružení NIPAS Jan Jurišta.

V Suchém Vrbném už jsou rozestavěné čtyři pasivní domy a tři z nich jsou prodány. Cena se pohybuje kolem 3,2 milionu korun za 110 metrů čtverečních plochy.