Požár pivovaru v Jindřichově Hradci v roce 2011.

Požár pivovaru v Jindřichově Hradci v roce 2011. | foto: HZS Jihočeského kraje

Na opravu pivovaru v Hradci majitel nemá peníze, dál chátrá

  • 1
Po požáru v září 2011 sliboval současný majitel pivovaru v Jindřichově Hradci rekonstrukci a smysluplné využití. K tomu ale nedošlo. Místní obyvatelé to viděli to jako příležitost přilákat turisty, jenže dodnes se s pivovarem nic neděje. Důvodem jsou prý peníze.

V ulici Dobrovského v Jindřichově Hradci stojí pivovar z roku 1580. Nechal ho tam postavit Adam II. Podle starosty Stanislava Mrvky by bylo potřeba s objektem něco udělat.

"Odvíjí se to od financí. Město se snaží akci podporovat. Chceme, aby byla poskytnuta dotace. Je to soukromý objekt, vše záleží pouze na majiteli. S Tomášem Blábolilem (majitel - poznámka redakce) jsme v pravidelném kontaktu. Jestli platí poslední plán, mělo by tam vyrůst relaxační centrum," řekl Mrvka.

Blábolil však v současné době nemá na rekonstrukci peníze. "Teď určitě nic dělat neplánujeme. Pokud nám nikdo nepomůže, nejsme schopni opravu pivovaru sami zafinancovat. Když jsem pivovar koupil, zamýšlel jsem ho po etapách opravit. V září 2011 vyhořel. Po jeho zapálení, za které mohou mladíci, se plány změnily," vysvětluje generální ředitel firmy RBB Invest Tomáš Blábolil.

Oprava pivovaru by podle něho znamenala velkou investici. "Museli bychom nechat udělat novou střechu, plášť, stropy. Další finance by vyžadoval vnitřek," dodal Blábolil. Podle poslední varianty by tam měl vzniknout dětský svět Z pohádky do pohádky a neodmyslitelné vaření piva.

"Okolo pivovaru denně projdou desítky turistů. Nebylo by od věci tady něco vybudovat. Městu by to jistě pomohlo a přilákalo větší počet návštěvníků," míní Eva Hejdová z Jindřichova Hradce.

Ve středověku pivo ve městě vařili

Vybudování relaxačního centra se líbí Petru Neugebauerovi. Hlavní přínos vidí ve vytvoření pracovních míst a ve zvýšeném počtu výletníků. "Mám pocit, že majitel otálí s projektem kvůli dotacím z veřejných rozpočtů. S těmi při stavbě určitě počítá," přemýšlí.

Pivovar by uvítali také lidé v Borovanech na Budějovicku. Ve středověku se pivo ve městě vařilo. Místní by chtěli vybudovat nový pivovar v areálu bývalého kláštera.

"Loni jsme podepsali smlouvu s investorem. Letos v květnu z toho ale vycouval. Tvrdil, že se do toho nemůže pustit. Museli jsme situaci přehodnotit," vysvětlil starosta Stanislav Malík.

Borovanští se však chtějí pokusit o měšťanský pivovar. Nabídnou občanům a podnikatelům, aby se stali akcionáři. "Momentálně pracujeme na studiích, které by měly být hotové do konce prázdnin," informuje Malík.

"Často slyším pozitivní ohlasy i od veřejnosti. Lidé si mezi sebou zjišťují, co mají dělat v případě investice. Návrh jim předložíme, jakmile budeme vědět něco konkrétnějšího," dodal Malík.